مشاوره حقوقی رشوه

مشاوره حقوقی رشوه : متاسفانه در مواردی دیده می شود که اشخاص درمراجعات به ادارات دولتی خواستارآن می شوند که با پرداخت وجه یا دادن مالی به مامور اداره دولتی مربوطه به اهداف خود به صورت غیر قانونی برسند .

در جرم رشوه که در نظام حقوقی ایران به عنوان جرم رشا و ارتشا شناخته شده است ؛ هر دو طرف مرتکب جرم می شوند یعنی هم پرداخت کننده هم گیرنده مال ؛ بنابراین با توجه به آنکه در ایران قاعده آگاهی به قانون جاری است ؛ اشخاص می توانند ضمن آگاهی نسبت به موضوع مطروحه از راهنمایی مشاوره حقوقی متخصص رشوه نیز بهره مند شوند .

زمان تحقق جرم

جرم ارتشا زمانی محقق می شود که شخصی که کارمند دولت محسوب می شود در قبال دریافت مال یا وجهی مرتکب انجام کاری که ممنوع از انجام آن است یا ترک انجام وظایف قانونی اش بشود .
مال به هر آن چیزی گفته می شود که ارزش عرفی اقتصادی داشته باشد ، علاوه بر آن انجام معامله به نفع مأمور دولت با بهای غیر واقعی هم در دایره شمول مال مورد رشوه قرار می گیرد .

آیا سند تحصیل مال هم شامل اموال رشوه می شود؟

بر خلاف کلاهبرداری که صرف دریافت سند تحصیل مال مانند چک ، کلاهبرداری محقق نمی شود ، در مورد رشوه به محض اخذ چک از رشوه دهنده ( راشی ) جرم رشا و ارتشا محقق می گردد به عنوان مثال اگر کارمند اداره دارایی در قبال انجام کاری که از انجام آن ممنوع است چکی دریافت نماید به محض دریافت آن و قبل از نقد کردن چک جرم ارتشا محقق شده است بدیهی است با توجه به اینکه به محض گرفتن چک جرم محقق شده است و برگشت خوردن چک نیز باعث سلب مسئولیت کیفری مرتکب نمی شود .

صرف مذاکره در مورد تحصیل مال ؛ رشوه نیست

برای تحقق رشا و ارتشا باید مال اخذ شده باشد یا حداقل سند تحصیل مال دریافت شده باشد ؛ بنابراین صرف مذاکره برای دادن مال و حتی توافق بر سر آن تا زمانی که مال اخذ نشده و همچنین پیشنهاد دادن مال به کارمند توسط ارباب رجوع را نمی‌توان رشا و ارتشا نامید در این موارد با توجه به اینکه طرفین حتی وارد عملیات اجرایی جرم نشده‌اند شروع به جرم هم اتفاق نیفتاده است .

مشاوره حقوقی رشوه

 

ذکر چند نکته کوتاه در خصوص رشا و ارتشا

  1. اگر شخصی مالک مالی که به کارمند دولت می‌دهد هم نباشد ، باز هم جرم رشا و ارتشا محقق شده است و در این موارد در صورت امانت بودن مال نزد راشی تعدد معنوی بین خیانت در امانت و رشا رخ داده است .
  2. این که کارمند دولت مال را برای خودش اخذ کند یا برای دیگری شرط تحقق جرم نیست بلکه اگر مال را برای شخص دیگری که هیچ ارتباطی با اداره دولتی ندارد دریافت نماید ؛ باز هم رشاء و ارتشاء محقق شده است .
  3. علم دهنده مال بر اینکه گیرنده مال کارمند دولت است شرط تحقق رشوه است .
  4. رشا و ارتشاء جرم مطلق هستند و نیازی به تحقق نتیجه ندارد .
  5. اگر کارمند دولت برای کار کردن در خارج از ساعات اداری از ارباب رجوع مالی را دریافت نماید در این صورت جرم محقق شده است .

با توجه به اینکه طی مراحل قانونی در رسیدگی به جرائم رشا و ارتشا تخصصی است پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام یا دفاع از خود در این موارد از وکیل متخصص رشوه راهنمایی لازم را دریافت نمایید .

امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاورحقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *