مزاحمت برای زنان و کودکان

مزاحمت برای زنان و کودکان : قانون مجازات اسلامی در یک مورد مزاحمت برای زنان و کودکان را جرم انگاری و توهین به آنان به جهت جنسیت آنان را از موارد تشدید مجازات توهین دانسته است . دلیل پیش بینی این جرم در قانون مجازات توسط قانونگذار ، آسیب پذیر بودن قربانیان بالقوه جرم  و جریحه دار کردن نظم و عفت عمومی است . مشاوره با وکیل کیفری .

مطابق با ماده ٦١٩ قانون تعزيرات مصوب ١٣٧٥ هر كس در اماكن عمومى يا متعرض يا مزاحم اطفال يا زنان بشود يا با الفاظ و حركات مخالف شئون و حيثيت به آنان توهين نمايد به حبس از دو تا شش ماه و شلاق تا ٧٤ ضربه محكوم خواهد شد .

واژه تعرض به زنان و اطفال در ماده 619 به معناى دست درازى كردن و ايجاد مزاحمت جسمانى است . منظور از اماكن عمومى در تعريف فوق ، اماكنى است كه رفت و آمد و يا حضور اشخاص در آنجا آزاد است .  بنابراين صرف عدم حضور شاهد ، يك مكان عمومى را از اين مفهوم خارج نمى كند و ايجاد مزاحمت در اماكن عمومى ولو بدون حضور اشخاصِ ديگر از مصاديق مزاحمت براي زنان و اطفال است . منظور از اطفال در ماده 619 قانون مجازات اسلامی ، کودکانی است که به سن بلوغ شرعی نرسیده باشند . لازم به ذكر است كه منظور از توهين با حركات و رفتار مخالف شئون كه در متن ماده فوق بيان شده است ، صرفاً توهين لفظى نيست ، چه بسا كه تعقيب يك زن توسط يك مرد نيز در قالب ايجاد مزاحمت قرار مى گيرد و از مصاديق ايجاد مزاحمت براى زنان مى باشد . مشاوره با وکیل کیفری .

تعرض به زنان و اطفال يا مزاحمت براى آنان در اماكن عمومى

 

جرم مـزاحمت برای زنان و کودکان از جرایم عمومی است :

به این معنا که بر خلاف جرم توهین ساده ، توهین به زنان و کودکان و ایجاد مزاحمت برای آنها از زمره جرایم غیر قابل گذشت بوده و از شمول ماده 104 قانون مجازات اسلامی که به تصریح جرایم قابل گذشت پرداخته ، خارج است .

شرایط تحقق جرم:

یکی از شرایط تحقق جرم مزاحمت برای زنان و کودکان  آن است که مرتکب رفتاری مغایر با شئون قربانی انجام داده باشد . یا رفتار مرتکب موجب جریحه دار شدن عفت عمومی شده باشد .

علاوه بر این برای تحقق جرم لزومی به استفاده از الفاظ نیست و صرف تعقیب و ایجاد مزاحمت مشمول عنوان توهین و تعرض در ماده 619 قانون مجازات اسلامی خواهد بود .

مجازات ایجاد مـزاحمت برای زنان و کودکان :

مطابق با ماده 619 قانون مجازات اسلامی ، مجازات مزاحمت برای زنان و کودکان در اماكن عمومى بین دو ماه تا شش ماه حبس و تا 74 ضربه شلاق می باشد . و چنانچه ارتکاب جرم با توطئه قبلی و یا به صورت دسته جمعی واقع شود ، بر اساس ماده 620 قانون مجازات اسلامی ، مجازات هر یک از مرتکبین حداکثر مجازات مقرر خواهد بود .

 

مشاوره با ما :

با توجه به افزایش ارتکاب جرم و همچنین عدم تسلط قربانیان و مرتکبین به قوانین و مقررات کیفری ، توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام ، از وکیل متخصص کیفری مشاوره بگیرید . تلفت تماس جهت اخذ مشاوره و تعیین نوبت : 09123939759

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *