مجوز انتقال منافع

مجوز انتقال منافع : مجوز انتقال منافع : در قرارداد های اجاره ی املاک تجاری ، که مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 می شوند ، اصل بر این است که مستأجر مجوز انتقال منافع مورد اجاره را به غیر ندارد ؛ مگر اینکه به موجب اجاره نامه حق انتقال به غیر را داشته باشد .

مجوز انتقال منافع

 

چنان چه مستأجر حق انتقال به غیر را نداشته باشد و مالک نیز به انتقال رضایت ندهد ، مستأجر با مانعی برای انتقال حق خود روبرو است چرا که از طرفی می خواهد منافع ملک را منتقل کند و از طرف دیگر ، اگر بدون اذن مالک ؛ منافع ملک را منتقل کند ، مالک می تواند با پرداخت نصف حق کسب و پیشه اقدام به تخلیه ی ملک کند .

در چنین مواردی برای جلوگیری از ورود ضرر ناشی از انتقال منافع ملک به مستأجر ، می توان با مراجعه به دادگاه ، مجوز انتقال منافع ملک را از دادگاه مطالبه کرد .

چنان چه ملک در اجاره ی چند مستأجر به صورت مشاعی باشد و عده ای تمایل به انتقال منافع نداشته باشند ، دو حالت متصور است . حالت اول زمانی است که ملک قابل افراز باشد ؛ در این صورت ملک ، افراز شده و مستأجر هر قطعه از قطعات افرازی دادخواست مجوز انتقال منافع را تقدیم می کند .

در صورتی که ملک ، قابل افراز نباشد ، در این که مجوز انتقال منافع با حکم دادگاه وجود دارد ، بین محاکم اختلاف است . برخی از محاکم معتقدند ، مستأجر می تواند دادخواست را به طرفیت مالک و سایر مستأجرین مشاعی تقدیم کند و برخی دیگر از محاکم چنین رویه ای را نپذیرفتند و این تقاضا را منوط به درخواست همه ی مستأجرین مشاعی می دانند .

نحوه رسیدگی به دعوی مجوز انتقال منافع

دادگاه پس از بررسی موضوع در صورت وجود شرایط لازم و پس از استعلام از واحد ثبتی در خصوص وضعیت مالکیت ملک ، حکم به مجوز انتقال منافع صادر می کند . حکم دادگاه برای انتقال تجویز منافع ، اعلامی است و اجراییه صادر نمی شود . بنابراین مراتب به موجر اعلام می شود و رونوشت آن به دفتر خانه ی مربوطه ارسال می شود .

 

اعتبار این رأی شش ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی است که در این مدت مستأجر باید با سند رسمی ، منافع را به دیگری منتقل کند و در غیر این صورت حکم مزبور ملغی الاثر می شود .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، قبل از طرح دادخواست یا دفاع در دعوی و اخذ مشاوره از وکیل ملکی با ما تماس بگیرید . تلفن تماس : 09123939759

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *