جرم كلاهبردارى

جرم كلاهبردارى : در بسيارى موارد پيش آمده كه شاكى در شكايت مطروحه خود هر جرمى مانند صدور چك بلامحل و يا عدم پرداخت ديون را به عنوان كلاهبردارى قيد كرده و با اين عنوان طرح شكايت مي كند . در حالى كه صرف مالباخته بودن موجب تحقق جرم كلاهبردارى نيست و عنوان كلاهبردارى تعريف خاصِ خود را دارد . و بايد مجموع افعال مربوط به اين جرم با هم صورت گيرد تا جرم كلاهبردارى محقق گردد.

 

جرم كلاهبردارى

مفهوم کلاهبرداری :

مفهوم كلاهبردارى عبارت است از : بردن مال ديگرى از طريق توسلِ توأم با سوءنيت ، به وسايل یا عملیات متقلبانه .

بنا بر تعريف بيان شده ، جرم كلاهبردارى فقط با انجام دادن فعل مثبت صورت مي گيرد . بنابراين نمي توان ترك افعال را ولو با داشتن سوءنيت حتى اگر موجب اغفال و اضرار به ديگرى شود را در زمره ى جرم كلاهبردارى دانست . پس با اين تفاسير عدم ذكر عيوب كالا و يا مبيع از طرف فروشنده نمي تواند عنوان كلاهبردارى داشته باشد ، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با بهترین وکیل کلاهبرداری غرب تهران تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید در  تأیید بطلان قرارداد به جهت در رهن بودن ملک

عناصر متشکله جرم كلاهبردارى :

عنصر قانونی جرم کلاهبرداری

عنصر قانونی جرم کلاهبرداری ماده 1 و دو تبصره ی قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری و عنصر قانونی کلاهبرداری خاص ، قوانین و مواد متفرقه ای هستند که توسط وکیل کیفری در جای خود به آنها اشاره خواهیم کرد .

عنصر مادی

در کلاهبرداری رفتار مجرمانه ی مرتکب باید به شکل فعل مثبت باشد .

شرایط و اوضاع و احوال لازم برای تحقق جرم كلاهبردارى

شرایط لازم جهت تحقق جرم کلاهبرداری عبارت است از :

  • وسايلِ مورد استفاده براى اغفالِ بزه ديده بايد به صورت متقلبانه باشد.
  • شخصِ قربانى از طريق اين اعمال و وسايل متقلبانه اغفال شود و يا فريب بخورد . البته لازم به ذكر است كه اثبات توسل به وسايل متقلبانه بر عهده شاكى يا دادستان است .
  • توسل به عمليات متقلبانه مقدم بر اغفال و فريبِ قربانى باشد .
  • براى اغفال و فريب قربانى علاوه بر اينكه وسايلِ مورد استفاده بايد عرفاً و نوعاً متقلبانه باشد ، لازم است كه قربانى عملاً و شخصاً فريب خورده باشد . يعنى بين مانور هاي متقلبانه مرتكب و بزه ديده رابطه سببيت وجود داشته باشد و قربانى در نتيجه مانور و اعمال متقلبانه ى مرتكب فريب خورده و مال را به مرتكب داده باشد .
  • بزه ديده از متقلبانه بودن وسايله مرتكب آگاهى نداشته باشد .
  • انسان بودن قربانی : لازمه ی فريب خوردن قربانى ، انسان بودن او است . هر چند كه جرم كلاهبرداري رايانه اى و كلاهبرداري اشخاص حقوقى از طريق اغفالِ متصديان آن نيز قابل تصور است .
  • تعلق مال برده شده به دیگری : پس از محقق شدن تمام شرايطِ مذكور مالِ برده شده در نتيجه جرم كلاهبردارى بايد متعلق به غير باشد ، بنابراين اگر كسي حتى با توسل به عمليات متقلبانه و اغفال ديگرى مالِ متعلق به خود را از ديگرى پس بگيرد ، كلاهبردار نيست .مانند موجرى كه با توسل به عمليات متقلبانه عين مستاجره را از يد مستأجر خارج مى كند كه در اينجا عنوان كلاهبردارى منتفى است .
بیشتر بخوانید در  تعدیل اجاره بها

نتیجه حاصله در جرم کلاهبرداری

جرم كلاهبردارى از جمله جرايمى است كه نياز به تحقق نتيجه دارد . به این معنا كه براى محقق شدن آن بايد نتيجه حاصله كه بردن مال ديگرى است ، حاصل شود كه اين نتيجه مي تواند تحصيل وجوه ، تحصيل اموال ، تحصيل اسناد ، تحصيل حوالجات و قبوض و غیره باشد .

 

عنصر روانی در جرم کلاهبرداری :

عنصر روانی جرم کلاهبرداری از دو جزء سوءنیت عام و سوءنیت خاص تشکیل می شود . منظور از سوء نیت عام اراده آگاهانه فرد در ارتکاب عمل مجرمانه است . به عبارت بهتر کلاهبردار با علم به تقلبی بودن وسایل مورد استفاده ، در استفاده از آن عمد داشته است .
سوءنیت خاص : جزء دوم عنصر روانی کلاهبرداری سوءنیت خاص یعنی قصد بردن مال دیگری است .
در واقع مرتکب ، از توسل به عملیات و وسایل متقلبانه اهداف خاصی دارد .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره از وکیل کیفری با ما تماس بگیرید . تلفن تماس : 09123939759

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *