پیش گیری از وقوع جرم

پیش گیری از وقوع جرم : بی‌ تردید پیشگیری ، بهتر از درمان است و به مراتب هزینه ‌های کمتری دربر دارد . یکی از مسائل و موضوعات اساسی که امروزه در ابعاد فراملی ، ملی و منطقه ‌ای مطرح گردیده است ، جرائم وآسیب‌های اجتماعی است که عمدتاً بهداشت روانی افراد را خدشه ‌دار می‌سازد. بنابراین توجه به مقوله‌ی پیشگیری و اجرای برنامه‌های هدفمند جهت پیشگیری از بروز و وقــوع جــرائم و آسیب‌ها در شـــرایط کنونی جامعـــه ضرورتـی اجتناب ‌ناپذیر است ، در ادامه با وکیل شاه مرادی همراه باشید.

سیاست جنایی کشورهای مختلف در دهه‌ های اخیر ، عرصه ‌ی تقابل میان دیدگاه ‌های کلاسیک سزاگرایانه (که مبتنی بر عبرت‌ آموزی و بازدارندگی حاصل از مجازات) و یا رویکردهای بازپرورانه ( که تلاش آن بر اساس اصلاح مجرمان و بازگرداندن آنان به جامعه) بوده، استوار شده است . نقطه اشتراک این دو دیدگاه مداخله آن ‌ها پس از ارتکاب جرم می ‌باشد . با این حال ظهور دیدگاه سومی به نام “پیش گیری”، سیاست‌ها و برنامه‌های نظام عدالت کیفری را دستخوش تحول کرد .

بیشتر بخوانید در  اعتراض ثالث نسبت به حکم

پیش گیری از وقوع جرم

نقطه تمایز اصلی این دیدگاه نسبت به دیدگاه‌های بیان شده قدم گذاشتن به مراحل پیش از ارتکاب جرم است. به این ترتیب ، برنامه‌ریزی برای کنترل جرم ، پیش از وقوع جرم صورت می‌گیرد و نقطه‌ی ‌تمرکز پلیس و دستگاه قضایی به “پیش‌بینی امکان ارتکاب جرم در آینده و تلاش برای مهار کردن آن” معطوف می‌شود .

ضرورت پیش گیری از وقوع جرم

پدیده‌ ی بزه یکی از انکارناپذیرترین واقعیت‌های جوامع است و یکی از سنجیده ‌ترین روش‌ها برای مهار جرم ، اعمال راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم می‌ باشد . بی‌تردید امروزه دیگر صرفاً برخورد قانونی و کیفری با مجرم و بزهکار تنها راه مداخله در کنترل آن نیست و اتخاذ تدابیر غیر‌کیفری برای پیش گیری ضرورتی اجتناب ‌ناپذیر است. برخلاف تصور برخی که پیشگیری از وقوع جرم را رسالت و وظیفه نهاد یا تشکیلات خاصی می ‌پندارند باید گفت تحقق این مهم مشارکت گسترده و عزم ملّی تمامی ارکان دولت ، جامعه و آحاد ملت را می‌ طلبد .

بیشتر بخوانید در  دادرسی الکترونیکی

مفهوم پیش گیری از وقوع جرم

امروزه زمانی‌ که از مقوله‌ ی پیش گیری از وقوع جرم سخن می‌گوییم مقصود، مجموعه فعالیت‌ها و تدابیری است که از پایه و اساس مانع وقوع جرم و فعالیّت یافتن عمل مجرمانه می‌شود و با ریشه ‌ها و علل پیدایش جرائم مبارزه می ‌کند . نقش مسئولان و دست‌اندرکاران‌ ، شناسایی علل، زمینه‌ها و بسترهای موجد جرم و در نتیجه برنامه ‌ریزی هدفمند جهت استفاده بهینه از ایده‌ها ، شرایط و امکانات موجود برای از بین بردن عوامل و زدودن آثار و پیامدهای ناشی از جرم و آسیب در جامعه و گروه هدف ، اصلاح و بازاجتماعی نمودن آسیب‌ دیدگان از جرم است .

در این میان نقش مردم بیش از مسئولان است ، زیرا به واسطه آگاهی نسبت به حقوق و تکالیف خویش و نقش ‌آفرینی هدفمندشان از طریق پایبندی به ایفای آن‌ها در موقعیت‌ها و پایگاه‌های اجتماعی مختلف که حسب مورد در آن قرار می‌گیرند ، می‌توانند به نوبه خود از بروز جرم و آسیب پیش گیری نمایند . بی‌تردید تحقق این مهم در گرو ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی و حقوقی آحاد مردم و تنویر افکار عمومی جامعه است تا بستر لازم را برای مشارکت همگانی در فرآیند پیش گیری از وقوع جرائم و آسیب ‌های اجتماعی فراهم نماید .

بیشتر بخوانید در  الزام به تنظیم سند رسمی اعیانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *