پرسش و پاسخ هایی پیرامون اصلاحات جدید قانون چک

پرسش و پاسخ هایی پیرامون اصلاحات جدید قانون چک : با توجه به تغییرات گسترده ای که در اصلاح قانون صدور چک صورت گرفته است و این امر موجب ابهامات و سردرگمی در بسیاری از افراد شده است . در این مطلب که توسط وکیل شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری تهیه و تنظیم شده است به تعدادی از متداول ترین پرسش های مخاطبین این وب سایت پاسخ داده شده است .

۱_ سامانه صیاد چیست و از چه طریق امکان دسترسی به این سامانه ممکن است ؟

مطابق اصلاحیه سال ۱۳۹۷ قانون چک ، چک های صادره توسط اشخاص از تاریخ ۰۵/۰۱/۱۴۰۰ بایستی در سامانه ای که توسط بانک مرکزی ایجاد شده به نام سامانه صیاد ثبت ، تأیید و منتقل گردد . دسترسی به این سامانه توسط وب سایت شاپرک با برنامه‌هایی به نام‌های : تاپ ، ۷۲۴ ، سکه ، ایوا و آپ امکان پذیر می باشد . لازم به ذکر است که دسترسی به این برنامه ها تنها از طریق تلفن همراهی که سیم کارت آن به نام شخص است ، ممکن می باشد .

اصلاحات جدید قانون چک

۲_ نحوه ثبت و تأیید چک در سامانه صیاد به چه شکل است ؟

مرحله اول ثبت چک

صادر کننده چک از طریق یکی از برنامه های مذکور در سوال قبل وارد سامانه صیاد شده و مندرجات چک شامل تاریخ سررسید ، مبلغ چک و اطلاعات هویتی ذی نفع را ثبت می نماید .

مرحله دوم تایید چک

ذینفع چک با مراجعه به یکی از برنامه های مذکور اطلاعات وارد شده توسط صادر کننده یا انتقال دهنده را تأیید یا رد می نماید در صورت تأیید ، چک در وضعیت ثبت نهایی قرار گرفته و در سررسید قابلیت وصول دارد و در صورت رد اطلاعات چک ذینفع بایستی فیزیک چک‌ را به صادر کننده یا انتقال دهنده آن عودت دهد .

۳_ نحوه انتقال چک در سامانه صیاد به چه شکل است ؟

با توجه به اینکه ثبت چک در سامانه صیاد توسط صادر کننده انجام می شود ، در صورت انتقال چک توسط ذینفع به شخص ثالث ، انتقال دهنده نیز بایستی از طریق یکی از برنامه های مربوط به سامانه مذکور با استفاده از شناسه صیادی چک اطلاعات انتقال گیرنده را ثبت نموده و ذینفع همانطور که پیش تر ذکر شد این اطلاعات و انتقال را تأیید یا رد نماید .

۴_ نحوه استعلام اعتبار صادرکننده چک به چه شکل است ؟

جهت استعلام اینکه صادر کننده ، چک برگشتی دارد یا خیر با استفاده از شناسه ۱۶ رقمی موسوم به شناسه صیادی چک از سه طریق می توان اقدام نمود ؛ اول : سامانه صیاد ، دوم : وب سایت بانک مرکزی و سوم : سامانه پیامکی ۷۱۱۱۷۱۱

۵_ آیا فیزیک چک جهت وصول آن باید ارائه شود؟

بله با وجود ثبت اطلاعات در سامانه صیاد برای وصول مبلغ مندرج در سررسید بایستی فیزیک چک ارائه گردد . لازم به ذکر است چنانچه چک در سامانه صیاد ثبت و تأیید نشده باشد ، درصورت عدم پرداخت در هنگام سررسید ، دیگر امکان بهره مند شدن ذی نفع از مزایای قانون چک وجود نداشته و صرفاً نقش یک حکم مدنی نشان دهنده طلب ذی نفع را دارد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *