پابند های الکرونیکی چیست و در چه مواردی اعمال می شود ؟

پابند های الکرونیکی چیست و در چه مواردی اعمال می شود؟ یکی از شیوه های کاهش آمار زندانیان و نظارت بر وضعیت محکومان این است. که از نظارت های الکترونیکی استفاده شود. پابندهای الکترونیکی در همین مجموعه قرار می گیرند. حال سوالی که مطرح می گردد این است که پابند الکترونیکی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قطعا همه محکومین به حبس نمی توانند با استفاده از این پابندها در محیطی خارج از زندان به سر ببرند چرا که نوعی آزادی قلمداد می شود. و نباید شامل حال کسانی شود که جرائم بسیار سنگین را مرتکب شده اند یا برای جامعه به شدت خطرناک می باشند. بنابراین در ادامه علاوه بر اینکه به تعریف پایندهای الکترونیکی می پردازیم به مواردی که می توان این پابندها را تجویز کرد اشاره خواهیم کرد.

پابند الکرونیکی زندان

پابند الکتریکی چیست؟

پابند الکترونیکی نوعی جی پی اس است که اگر فرد زندانی آن را تغییر دهد. یا آن را دستکاری کند، فورا مشخص شده و به او هشدار داده می شود. زیرا بوسیله مانیتورینگ کنترل می گردد. بنابراین زندانی باید از یک منطقه مشخص هم خارج نشود. چرا که سریعا به مقامات کنترل کننده اطلاع داده می شود چنانچه زندانی مقررات تعیین شده را رعایت نکند. و نسبت به هشدارها بی توجهی نماید. این مسئله سریعا به قاضی رسیدگی کننده به پرونده، اعلام می شود تا تصمیم مقتضی را اخذ نماید. ‌

فردی که متقاضی استفاده از پابند الکترونیکی است.  باید تقاضای خود را در فرم های مخصوصی بیان دارد و محدوده فعالیت خود را در خارج از زندان تعیین نماید. این مهم باعث می گردد تا برای گذران زندگی و امرار معاش خود دچار مشکل نگردد. درخواست و تقاضانامه محکوم علیه در ابتدا به مقامات زندان داده می شود. در صورت موافقت مقامات زندان، درخواست به قاضی اجرای احکام ارسال می شود. قاضی اجرای احکام نیز جهت اخذ تصمیم مقتضی، پرونده را نزد قاضی صادرکننده رای قطعی ارسال می کند. تا او پس از بررسی همه ضوابط و مقررات موجود و همچنین توجه به وضعیت زندانی، تصمیم گیری نماید.

پابند الکترونیکی در خصوص کدام دسته از زندانیان اجرا می شود؟

طبق قانون مجازات اسلامی در جرائم مستوجب قصاص و دیه حق استفاده از پابند الکترونیکی وجود ندارد. در جرائم تعزیری نیز صرفا محکومین به مجازات های درجه 5 الی 8 حق استفاده از این پابندها را دارند. در واقع حداکثر مجازات تعیین شده باید 5 سال باشد و حداکثر جزای نقدی تعیین شده نیز 18 میلیون تومان! درغیر این صورت امکان پذیرش درخواست زندانی برای استفاده از طرح پابند الکترونیکی مورد موافقت قرار نمی گیرد.

البته اجرای این طرح صرفا به شرایط فوق محدود نمی شود. بلکه باید شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد تا زندانی حق استفاده از این پابندها را به دست آورد. از جمله اینکه اظهار ندامت و پشیمانی نماید و اخلاق و رفتار او حاکی از این باشد که دیگر مرتکب این اعمال نمی شود. همچنین باید در کشف جرم و شرکای جرم همکاری لازم را داشته باشد. سابقه کیفری موثر هم نداشته باشد.

علاوه بر موارد فوق لازم است تا ضرر و زیان وارده به شاکی خصوصی جبران گردد. یا موجبات رضایت و جبران خسارات وارده به او در آینده فراهم گردد. به عنوان مثال اگر زندانی در حال حاضر توانایی مالی برای جبران خسارت و پرداخت غرامت را ندارد. می تواند درخواست اعسار بدهد تا دادگاه در صورت پذیرش اعسار، بدهی و دین او را تقسیط نماید. و حتی در صورت پذیرش اعسار مطلق با عدم پرداخت آن در حال حاضر مشروط بر پرداخت آن در صورت کسب اعتبار مالی و امثال آن ها موافقت به عمل آورد. در هر صورت همه این شرایط باعث می شوند تا زندانی بتواند از شرایط استفاده از پابندهای الکترونیکی بهره مند شود.

شرایط پذیرش تقاضای پابند الکترونیکی کدام است؟

صرف درخواست از جانب زندانیان فوق نمی تواند منجر به پذیرش این درخواست گردد. بلکه لازم است تا شرایط خاصی نیز ایجاد گردد که مقام قضایی با این درخواست موافقت نماید. به عنوان مثال باید ندامت و پشیمانی زندانی از جرم ارتکابی برای مقام قضایی اثبات گردد. و اینکه زندانی تلاش خود را برای جبران رفتارهای ناهنجار به کار گیرد. از جمله این موارد می توان به کشف جزییات جرم و سایر شرکای خود در صحنه ارتکاب جرم و معاونین جرم اشاره کرد.

جبران ضرر و زیان شاکی خصوصی و غرامت تعیین شده برای جبران خسارت وارده یا جلب رضایت شاکی خصوصی نیز از دیگر مواردیست که به تایید تقاضای زندانی کمک می کند. البته اگر زندانی بنابر وضعیت مالی توانایی پرداخت غرامت را نداشته باشد. می تواند از شرایط و قوانین اعسار بهره مند شود. در این خصوص بهتر است از مهارت و تجربیات یک وکیل حرفه ای کمک بگیرید تا بتوانید رضایت مقام قضایی برای استفاده از پابند الکترونیکی را جلب نمایید.

امید شاه مرادی – وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *