نکاتی پیرامون گزارش اصلاحی

نکاتی پیرامون گزارش اصلاحی :بر اساس ماده ۱۷۸ الی ۱۹۳ قانون آیین دادرسی مدنی هر یک از طرفین می تواند از قسمتی از ادعای خود چشم پوشی نموده و از دادگاه تقاضا نمایند که قراردادی را که بر این مبنا تنظیم نموده اند را تثبیت نماید. در ادامه با وکیل شاه مرادی همراه باشید.. .

ماهیت گزارش اصلاحی

در رابطه با ماهیت گزارش اصلاحی دکتر ناصر کاتوزیان قرارداد مذکور را عقد صلح می دانند و اگرچه اعمال پاره ای از خیارها با طبیعت این عقد منافات دارد ؛ اما دعوای ابطال آن به سبب مخالفت با نظم عمومی یا اشتباه و اکراه و همچنین درخواست فسخ آن با سبب تدلیس و عیب و امثال این ها امکان پذیر است .

مرجع صدور گزارش اصلاحی

صدور گزارش اصلاحی از سوی مراجع غیر قضایی پذیرفته نیست ، بنابراین حتی دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور به علت آنکه دادگاه محسوب نمی شوند ، شأن صدور گزارش اصلاحی ندارند ، ولی شورای حل اختلاف ، به استناد صلاحیت ذاتی که نسبت به دادگاه عمومی در امور مدنی ، قاضی شورا دارای مجوز صدور حکم ماهوی می باشد ، گزارش اصلاحی صادر می کند .

بیشتر بخوانید در  افترای عملی

نکاتی پیرامون گزارش اصلاحی

ابلاغ گزارش اصلاحی

چنانچه گزارش اصلاحی صرفاً در حد تأیید صحت توافق اصحاب دعوا باشد به شکل دادنامه تنظیم نشده به اصحاب دعوا ابلاغ نمی گردد ؛ اما در صورتی که دادگاه پس از احراز توافق اصحاب دعوا حکمی واقعی صادر نماید که با تکیه بر این توافق داری اسباب موجهه بوده و دارای منطوق باشد ، عمل مزبور حکم به معنای واقعی حکم محسوب می شود و در نتیجه باید به شکل دادنامه تنظیم گردیده و مانند سایر احکام به اصحاب دعوا ابلاغ گردد .

اجرای گزارش اصلاحی

گزارش اصلاحی در صورتی که در قالب رای باشد قطعی است ؛ زیرا بنا به نص قانون مانند احکام دادگاه ها اجرا می شود ، پس لازم می آید که شرایط حکم قابل اجرا را داشته باشد ؛ البته امکان اجرای موقت در مورد گزارش اصلاحی وجود ندارد ، زیرا اجرای موقت حکم ، استثناء بوده و مختص موارد منصوص مانند حکم ورشکستگی می باشد .

بیشتر بخوانید در  نکاتی پیرامون قرار کارشناسی

گزارش های اصلاحی قابل ابطال

مصادیق گزارش های اصلاحی ممکن الابطال ، قابل احصاء نیست و می بایست با هر مورد بنا به فراخور حال قضیه برخورد نمود . در این صورت شخصی که طرف دعوا بوده و گزارش اصلاحی بنا به دلایلی به اشتباه صادر گردیده ، می بایست ابطال آن را از محکمه صالح درخواست نماید . لازم به ذکر است که چنانچه سازش محقق نگردد ، تعهدات و گذشت هایی که طرفین هنگام تراضی به سازش به عمل آورده اند ، لازم الرعایه نیست .

انواع گزارش اصلاحی

گزارش اصلاحی به دو صورت زیر تنظیم می گردد :

  • الف ) پیش از اقامه دعوا ، خواهان از دادگاه درخواست می کند تا طرف او را به منظور سازش دعوت نماید ؛ چنانچه خوانده نیز از این پیشنهاد استقبال کند ، دادگاه مفاد قرارداد صلح را در صورت مجلس می نویسد و به امضاء طرفین می رساند .
  • ب) پس از اقامه دعوا ، طرفین در هر مرحله از دادرسی می توانند دعوای خود را به سازش خاتمه دهند‌ .
بیشتر بخوانید در  اصل غرامت و منع تعدد بیمه در عقد بیمه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *