نکاتی در خصوص غصب

نکاتی در خصوص غصب : قانونگذار در ماده 308 قانون مدنی غصب را تعریف نموده است . مطابق این ماده غصب استیلاء بر حق غیر به نحوء عدوان … است ؛

برای تحقق غصب اجتماع سه رکن ضرورت دارد .

  1. استیلاء
  2. موضوع غصب باید مال باشد
  3. عدوانی بودن تصرف

استیلاء :

استیلاء به معنی مستولی و متصرف شدن است . برای تحقق غصب ، خلع ید از مالک کافی نیست بلکه شخص غاصب باید بر مال مغصوب مستولی شود . این خصوصیت در تعاریف مختلفی که فقها از غصب کرده اند به چشم می خورد .

بنابراین اگر شخصی از مالک مال خلع ید کند ولی شخصاً متصرف مال نشود این عمل غصب محسوب نمی شود مثل اینکه از ورود مالک به ملک خود جلوگیری نماید ولی شخصاً نیز متصرف نشود ، در اصطلاح این عمل را مزاحمت می گویند .

ممکن است موضوع مال مغصوب مفروز باشد یا مشاع ؛ بنابراین اگر خانه ای متعلق به 2 برادر باشد و یکی از آنها تمام خانه را تصرف کند عمل او نسبت به نصف مشاع ، غصب محسوب می شود .

نکاتی در خصوص غصب

موضوع غصب مال است

ماده 308 قانون مدنی در تعریف غصب ، اصطلاح حق را به کار برده است . حق عینی اقسام مختلفی دارد ، مثل حق مالکیت ، حق انتفاع ، حق ارتفاق ، حق رهن .

اگر منظور قانونگذار حق مالکیت که مهمترین نوع حق عینی است بهتر بود اصطلاح مال به کار برده می شد زیرا به طوری که گفته شد موضوع غصب اساساً مالکیت است ؛ بنابراین در مورد سایر حقوق عینی مثل حق انتفاع و حق ارتفاق ، غصب صورت نمی گیرد .

هنگامی که شخصی در ملک متعلق به غیر ، دارای حق انتفاع یا حق ارتفاق باشد و شخص دیگری مانع استفاده از این گردد ، این عمل غصب نیست در اثبات این سخن می توان به ماده 259 قانون آیین دادرسی مدنی اشاره نمود .

عدوانی بودن تصرف :

تصرف غاصب به نحو عدوان و تجاوز است ؛ بنابراین تصرفی که به اذن مالک باشد مثل عاریه ، اجاره و ودیعه ، غصب به شمار نمی رود حتی اگر شخصی که مال را به صورت امانت در تصرف دارد ، منکر امانت شود و از رد مال به مالک امتناع نماید .  زیرا تصرف او به نحو عدوان نبوده است . به همین سبب ماده 308 قانون مدنی این مورد را در حکم غصب شمرده است . ( امید شاه مرادی )

تماس با ما :

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره با ما تماس بگیرید . تلفن تماس : 09123939759

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *