مشاور حقوقی زنای به عنف و تجاوز

مشاور حقوقی زنای به عنف و تجاوز : تجاوز جنسی یکی از وحشیانه ترین جرائمی است که در تمام جوامع بشری در طول تاریخ به وقوع پیوسته است و همواره موجب جریحه دار شدن عواطف عموم می گردد ، همین امر باعث شده یکی از شدیدترین مجازات ها در قوانین کیفری تمامی کشورها مربوط به جرم تجاوز باشد .

تجاوز جنسی یا به عبارتی زنای به عنف در کشور ما در صورتی متصور است که بین مرتکب و مجنی علیه علقه زوجیت وجود نداشته باشد ، به عبارت دیگر چنانچه مردی بدون رضایت همسرش اقدام به بر قراری رابطه جنسی با وی نماید ؛ تجاوز محسوب نمی گردد ، حال آنکه در بسیاری لز کشور های پیشرفته این موضوع نیز مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است . با توجه به اهمیت موضوع و تاثیری که این عمل شنیع بر جسم و ذهن مجنی علیه دارد ، ایجاب می نماید که وی در این راه از همراهی و حمایت وکیل تجاوز بهره مند گردد .

بیشتر بخوانید در  وکیل دریافت دیه تصادفات

عوامل موثر در زنای به عنف

در بررسی علل وقوع جرم زنای به عنف با مفروض گرفتن تأثیر جدی تمایلات جنسی ابتدا به بررسی نقش عوامل فردی یا شخصی پرداخته و سپس عوامل بیرونی یا غیرمستقیم را تحت عنوان عوامل اجتماعی و فرهنگی مؤثر در افزایش میزان وقوع این جرم مورد بحث قرار می‌دهیم.

مشاور حقوقی زنای به عنف و تجاوز

مشاور حقوقی زنای به عنف و تجاوز

عامل مستقیم

منظور از عوامل شخصی عواملی است که مربوط به شخص بزهکار بوده و به عبارتی از خصوصیات فردی و شخصیتی وی محسوب شده و یا به طور مستقیم در گرایش او به سمت این بزه تأثیر داشته است . این عوامل را می‌توان شامل دو دسته عوامل روانی شخصیتی و اختلالات جنسی تقسیم‌ بندی کرد .

عامل غیر مستقیم

امروزه هیچ‌کس نقش مؤثر و پررنگ محیط اجتماعی و ارتباطات پیرامونی افراد را در بزهکاری آنها انکار نمی‌کند. دورکیم علت همه رفتارهای غیرعادی را در محیط اجتماعی جستجو می‌کند . برخی چون لاکاسانی در این راستا چنان افراط کرده‌اند که می‌گویند : تمام مردم دنیا به استثنای جنایتکاران ، مقصرند . به عقیده برخی جامعه شناسان تیپ خاصی از بزهکاران تحت عنوان گروه ستیزه‌ جو وجود دارند که به جرائم هتک‌ ناموس می ‌پردازند و آن را وسیله ‌ای برای برقراری پایگاه اجتماعی قرار می ‌دهند . شاخص‌های اقتصادی و فرهنگی محیط زندگی ، میزان آموزش و آگاهی و درک روابط صحیح اجتماعی ، نابسامانی ‌های محیط خانواده مثل طلاق و اعتیاد والدین و مسائلی از این دست تأثیر بسزائی در شکل ‌گیری شخصیت اجتماعی بزهکار دارد .

بیشتر بخوانید در  موجبات ارث

پیشگیری از جرم زنای به عنف

امروزه پیشگیری از وقوع جرم ، محور اصلی مطالعات و بحث ‌های صاحب نظران در علوم جنایی و یکی از مهم‌ترین اهداف یک سیاست جنایی کارآمد است . دریک تقسیم‌بندی کلی به پیشگیری اجتماعی و پیشگیری وضعی (موقعیت مدار) تقسیم می‌ شود که به شرح ذیل است

پیشگیری اجتماعی

در پیشگیری اجتماعی مهم‌ترین تأکید، شناخت علل فردی و اجتماعی جرم و بر‌طرف کردن آنها می‌باشد. این دیدگاه که با پیشگیری نخستین یا اولیه از جرم منطبق است (مدعی مبارزه با علت و خشکاندن ریشه جرم است)

پیشگیری وضعی

پیشگیری وضعی یا موقعیت‌مدار رویکرد نسبتاً جدیدی است که در آن با اتخاذ تدابیری که بر موقعیت‌های محیطی و زمینه‌ساز جرم یا به عبارت بهتر، وضعیت پیش‌جنایی محیطی تأثیر می‌گذارد ،سعی می‌شود قصد و اراده مجرم را بدون اثر کند. در این دیدگاه کنترل و ابتکار‌، جای مجازات و انفعال را می‌گیرد و با اتکا به آماج جرم ( بزه ‌دیده ) ، سعی در پیشگیری از تجاوز به آن می‌شود بدون پرداختن به مجرم ، سعی در بالا بردن امنیت آماج جرم و سخت کردن دستیابی به آن و بالا بردن هزینه ارتکاب جرم است و به همین جهت شاید بهتر باشد آن را از جمله راه‌های پیشگیری از بزه ‌دیدگی دانست تا پیشگیری از جرم .

بیشتر بخوانید در  چگونه از پزشک شکایت کنیم ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *