مسئولیت تولید کنندگان کالا در مقابل مصرف کنندگان

مسئولیت تولید کنندگان کالا در مقابل مصرف کنندگان : در اهمیت و بزرگى حق مردم آن است که خداوند تعالى حقوق بندگانش را بر حقوق خویش مقدم شمرده چنانچه حضرت امیرالمؤمنین در نهج البلاغه مى فرماید: خداوند سبحان حقوق بندگانش را بر حقوق خود مقدم قرار داده است، پس هر کس که براى اداء حقوق بندگان خدا قیام کند، در حقیقت، این عمل، او را به اداء حقوق الهى مى کشاند ‌.

مورد توجه قرار گرفته است و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد ، اما، در باب حقوق مصرف کننده می توان گفت، واژه حقوق مصرف کننده نخستین بار در سال 1962 توسط جان اف کندی با سخنرانی ایشان در رابطه با حقوق مصرف به کار گرفته شد . در حقوق ایران اولین پیش نویس لایحه حمایت از حقوق مصرف کنندگان با هدف حمایت دولت از حقوق مصرف کنندگان و تضمین اجرای مقررات استاندارد، ترویج روش درست عرضه و استفاده از کالا، مقابله با اخلال در عرضه کالا و خدمات پیشگیری از احتکار و افزایش قیمت ها و اضرار به غیر کاهش خطرات جانبی ناشی از استعمال نادرست کالاها و خدمات، تعیین ضوابط قانونی حاکم بر تولید توزیع، فروش و مصرف و تعیین مرجع رسیدگی به تخلفات ناشی از جریان ناصحیح عرضه کالاها و خدمات و پیش بینی راه های مناسب جبران خسارت وارده بر مصرف کنندگان در تاریخ 23/3/1372 به مجلس شورای اسلامی ارسال گردید. در این مقاله به تشریح مفاهیم اصلی حقوق مصرف کنندگان کالا پرداخته شده است .

مسئولیت تولید کنندگان کالا در مقابل مصرف کنندگان

مسئولیت تولید کنندگان کالا در مقابل مصرف کنندگان

عرضه کنندگان کالا و خدمات

به کلیه ی تولیدکنندگان، وارد کنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان کالا و ارائه کنندگان خدمات اعم از فنی و حرفه ای و همچنین کلیه ی دستگاه ها، موسسات و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است و به طور مستقیم یا غیر مستقیم به صورت کلی یا جزیی کالا یا خدمت به مصرف کننده ارائه می نمایند اطلاق می شود.

مصرف کننده

هر شخص حقیقی یا حقوقی است که کالا یا خدمتی را خریداری می کند ، به عبارت دیگر هرشخص حقیقی یا حقوقی که کالا یا خدماتی را برای استفاده ی شخصی ( نه به قصد سودآوری و تجارت ) خریداری کند ، مصرف کننده تلقی می گردد . لازم به ذکر است اگر معامله بین دو شخص اهل فن که دارای تخصص یکسان هستند منعقد گردد، مشمول قوانین حمایتی از مصرف کنندگان نمی شود .

ضمانت نامه کالا و خدمات چیست ؟

سندی است که تولیدکنندگان ، واردکنندگان یا تعمیر کنندگان هر دستگاه فنی، به خریدار یا سفارش دهنده ی کالا و خدمات می دهد، تا چنانچه ظرف مدت معین، عیب یا نقص فنی در کالای فروخته شده یا خدماتی که انجام گردیده مشاهده شود، نسبت به رفع عیب یا تعویض دستگاه یا پرداخت خسارت وارده برآید .

حقوق مصرف کنندگان

در بیشتر قوانین و کتاب های مربوط به حقوق مصرف کنندگان، به تعدادی از این حقوق اشاره شده است؛ مجمع عمومی سازمان ملل نیز، در مصوبه ی شماره 248/39، دولت ها را به برقراری و حمایت ازاین حقوق، برای مصرف کنندگان مکلف کرده است.127 حقوق هشت گانه ی مصرف کنندگان در اغلب کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شده و تشکلهای صنفی یا اتحادیه های مصرف کنندگان به طرق مختلف از این حقوق حمایت می کنند این حقوق عبارتند از:

  1. حق برخورداری از سلامتی و ایمنی
  2. حق داشتن اطلاع رسانی صحیح و کامل
  3. حق داشتن جبران خسارت
  4. حق داشتن آموزش
  5. حق برخورداری از بازار رقابتی و ضد انحصار
  6. حق داشتن محیط زیست سالم
  7. حق لحاظ شدن تأمین نیازهای اساسی در تصمیم گیری ها
  8. حق داشتن تشکل.

امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *