توقیف اموال و حساب افراد بدهکار

نحوه اقدام برای توقیف اموال و حساب افراد بدهکار با وکیل شاه مرادی : یکی از مهمترین مواردی که در مباحث حقوقی مطرح می شود نحوه شناسایی و توقیف اموال و حساب بدهکاران می باشد. توقیف حساب و اموال افراد بدهکار یک روند قانونی و مشخص دارد. که باید توسط ضابطین و مسئولین ذکر شده در قانون رعایت شود. در غیر این صورت مشمول مجازات و حتی انفصال از خدمت می شوند. با ایجاد مشکلات اقتصادی گسترده در سطح جامعه و همچنین افزایش آمار بدهکاران بانکی و غیربانکی افزایش مراجعه افراد به مشاوره حقوقی توقیف اموال و وکلای حرفه ای در این زمینه را نیز شاهد بوده ایم.

لازم است بدانید که تمامی محکومیت‌های مالی از جمله دیه، ضرر و زیان ناشی از جرم، رد مال و امثال آنها جز محکومیت به پرداخت جزای نقدی، مشمول قوانین مندرج در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و توقیف اموال بدهکار یا مدیون خواهند بود. در این مقاله ضمن بررسی ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به نحوه توقیف حساب افراد بدهکار و همچنین نحوه توقیف اموال آن ها خواهیم پرداخت.

توقیف اموال و حساب افراد بدهکار

شناسایی حساب و اموال افراد بدهکار

وکیل توقیف اموال : ماده 19 قانون فوق به صورت دقیق و حساب شده به این مسئله پرداخته است. و مهمترین مقوله ای که در مبحث توقیف اموال بدهکاران وجود دارد. (یعنی شناسایی اموال و حساب های بانکی) را مشخص می کند. طبق این قانون روش های ذیل برای شناسایی حساب بانکی افراد بدهکار و در صورت نیاز شناسایی اموال منقول و غیر منقول این افراد تعیین شده است. این روش ها عبارتند از:

  • در وهله اول مرجع صادر کننده رای باید به تقاضای طلبکار به بانک مرکزی دستور دهد. که فهرست کلیه حسابهای محکوم‌علیه (بدهکار) در بانکها و موسسات مالی و اعتباری را برای توقیف به مرجع مذکور تسلیم نماید.
  • در وهله دوم به تقاضای طلبکار و دستور مرجع قضایی صادر کننده رای، ادارات ثبت محلی، شهرداری ها و ارگان های مرتبط باید براساس نشانی کامل ملک یا نام مالک پلاک‌ ثبتی ملکی را که احتمال تعلق آن به محکوم‌علیه وجود دارد برای توقیف به دادگاه اعلام کند.
  • لازم است بدانید که طلبکار می تواند با تأمین خواسته قبل از صدور رای دادگاه درخواست توقیف اموال فوق را بدهد.

مجازات عدم معرفی اموال از جانب مدیران و مسئولین ذی ربط

طبق قانون تمام مدیران و مسئولین فعال در سازمان های فوق باید نسبت به معرفی اموال منقول یا غیرمنقول و همچنین نسبت به معرفی حساب های بانکی مدیون در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اقدام نمایند. در غیر این صورت به انفصال درجه شش‌ از خدمات عمومی و دولتی محکوم می‌شود.

عدم امکان توقیف مستثنیات دین

در مقوله توقیف اموال و حساب افراد بدهکار به مبحث مستثنیات دین نیز باید توجه کرد. در واقع برخی از وسایل و اسباب کار و زندگی و بخصوص لوازمی که در اختیار خانواده فرد قرار دارند قابل توقیف نمی باشند. بنابراین نمی توان نسبت به اموال ذیل درخواست توقیف داد:

  • منزل مسکونی، اسباب و اثاثیه و آذوقه ای که عرفاً در شأن بدهکار و خانواده او شناخته می شود.
  • وسایل و اسبابی که برای ادامه کار و کسب درآمد توسط بدهکار نیاز هستند. اعم از وسایلی فنی و مکانیکی یا خودروهایی که برای مشاغل آزاد بکار می روند. یا کتب و سیستم های کامپیوتری که برای انجام تحقیقات عملی و … نیاز هستند.
  • تلفن همراه، رهن منزل و مبلغ اجاره ای که برای پرداخت اجاره در منازل استیجاری که عرفاً در شأن شخص است قابل توقیف نمی باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *