تفاوت مجازات اشد با اشد مجازات چیست ؟

تفاوت مجازات اشد با اشد مجازات چیست ؟ تفاوت این 2 رو با یک مثال توضیح خواهیم داد . فرض کنید فردی مرتکب چند جرم شده که طبیعتاً برای هر جرم در قانون ، مجازات مستقلی تعیین و در نظر گرفته شده است ، انتخاب مجازات شدید تر به معنای مجازات اشد است .

بنابراین چنانچه فردی مرتکب استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری ( کلاهبرداری بیشتر از یکصد میلیون تومان ) گردد ، مجازات تعیین شده برای جرم کلاهبرداری ( یک تا هفت سال حبس و … ) در نظر گرفته می شود چرا که مجازات کلاهبرداری بیشتر از مجازات استفاده از سند مجعول است. ( مستند به ماده 131 قانون مجازات اسلامی )

اشد مجازات را با مثال کلاهبرداری که پیشتر گفته شد توضیح خواهیم داد ، همانطور که گفته شد مستند به ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشاء و کلاهبرداری ، مجازات شخصی که مرتکب کلاهبرداری ( بیشتر از یکصد میلیون تومان ) شده یک تا هفت سال حبس و ….. است انتخاب و تعیین هفت سال حبس یعنی اشد مجازات .

تفاوت مجازات اشد با اشد مجازات

بنابراین چنانچه مجازات جرمی دارای حداقل و حداکثر باشد ، انتخاب حداکثر به معنای اشد مجازات است .

مجازات اشد

از بین چند مجازات موجود حالت شدید تر انتخاب می گردد .

اشد مجازات

از یک مجازات که دارای حداقل و حداکثر است حالت شدید تر انتخاب گردد .

 

نکته 1

در تفاوت مجازات اشد با اشد مجازات ، چنانچه مجازات جرمی جزای نقدی یا حبس باشد اگر به شخص مرتکب حبس داده شود یعنی اشد مجازات در خصوص او اعمال شده است .

نکته 2

در خصوص اعمال مجازات اشد موضوع ماده 131 قانون مجازات اسلامی ، الزاماً نباید حداکثر میزان مجازات تعیین گردد . در مثال فوق ( استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری ) همانطور که گفته شد مجازات کلاهبرداری ( یک تا هفت سال حبس ) به عنوان مجازات اشد برای مرتکب در نظر گرفته می شود و چنانچه در حکم صادره به شخص مجرم یک سال حبس داده شود یعنی مجازات اشد برای او در نظر گرفته شده است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *