الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی : الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی : پس از اتمام عملیات ساخت ساختمان و صدورگواهی پایان کار ، به منظور صدور سند تفکیکی برای هر واحد ، باید حدود و مشخصات واحد های ساخته شده و قسمت های مشترک ساختمان ، شناسایی شود تا اداره ثبت بتواند بر اساس اطلاعات بدست آمده ، سند تفکیکی صادر کند .

 

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

 

این اطلاعات در صورت جلسه ای به نام صورت مجلس تفکیکی درج می شود ، که این صورت مجلس ، مقدمه ی تنظیم سند تفکیکی است . چنانچه فروشنده ملک نوساز به هر دلیل از گرفتن صورت مجلس تفکیکی و به تبع آن سند تفکیکی خودداری کند ، خریدار می تواند بر مبنای مبایعه نامه ی تنظیم شده ، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی را از وی بخواهد .

همین حالت در قرارداد مشارکت در ساخت و پیش فروش هم قابل تصور است . در همه ی این موارد نیز سازنده یا پیش فروشنده بر مبنای تعهدی که در تحویل و انتقال ملک داده است ، ملزم به گرفتن صورت مجلس تفکیکی خواهد بود .

 

اخذ صورت مجلس تفکیکی ، اولاً وظیفه ی مالک رسمی ملک است ؛ اما ممکن است شخص دیگری نیز در قالب قراردادی که با خواهان منعقد کرده است ، متعهد به گرفتن این صورت مجلس شده باشد . به این ترتیب ، علاوه بر مالک رسمی ، متعهد نیز طرف دعوی قرار می گیرد .

خوانده این دعوا ، مالک یا مالکین رسمی ملک هستند و کسی که محکوم به اخذ صورت مجلس تفکیکی می شود ، مالک رسمی است نه شخصی که تعهد به اخذ صورت مجلس تفکیکی داده است . خواهان دعوی هم هر شخصی که از صدور صورت مجلس نفع می برد می تواند باشد .

نحوه اجرای رأی الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی :

محکوم له می تواند با درخواستی ، تقاضای اجرای رأی صادر شده را بکند و بعد از صدور اجراییه به محکوم علیه ، ابلاغ می شود که صورت مجلس تفکیکی را اخذ کند و در صورت خودداری محکوم علیه ، خواهان می تواند با هزینه خودش ، اقدام به گرفتن صورت مجلس تفکیکی کند و هزینه های انجام شده را به اضافه ی خسارت ناشی از تأخیر انجام تعهد ، از محکوم علیه مطالبه کند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی ، قبل از طرح دادخواست یا دفاع در دعوی و اخذ مشاوره از وکیل ملکی با ما تماس بگیرید . تلفن تماس : 09123939759

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.