اعسار از پرداخت محکوم به و شرایط آن !!!

اعسار از پرداخت محکوم به : یکی از مهمترین مسائلی که مورد توجه شرع و حقوق دانان قرار گرفته است مسئله اعسار می باشد. اعسار به معنای دشواری بوده و در واقع به دشوار بودن اجرای حکم یا پرداخت هزینه دادرسی از جانب خواهان یا محکوم علیه اشاره دارد. در این خصوص می توان به اعسار از هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت محکوم به اشاره نمود. اعسار از پرداخت محکوم به در شرایطی مطرح می شود که یک فرد به موجب حکم قطعی دادگاه باید وجه نقدی را به فرد یا دولت پرداخت کند. در ادامه این مبحث را به صورت کامل تشریح خواهیم کرد.

انواع اعسار در قوانین ایران

باتوجه به اینکه برخی از افراد برای ادای دینی که بر گردن آن هاست و یا برای طرح دادخواست در دادگاه نیاز به پرداخت وجه دارند و پرداخت آن نیز مشروط است بر اینکه این افراد سرمایه ای را داشته باشند تا از محل آن مبادرت به پرداخت مبلغ مورد نظر کنند قوانین داخلی ایران از مقوله اعسار برای کسانی نام برده اند که باتوجه به مبلغ خواسته و یا هزینه دادرسی توانایی پرداخت مبلغ مورد نظر را ندارند.

اعسار از پرداخت محکوم به

در این شرایط می توانند درخواست اعسار مطلق یا نسبی نمایند. این تقاضا باید به صورت رسمی و در قالب دادخواست به دادگاهی ارائه گردد که به دعوی اصلی رسیدگی می کند. فرد می تواند تقاضای اعسار نسبی دهد یا مطلق! اعسار نسبی بدین صورت است که فرد توانایی پرداخت هزینه به صورت یکجا را ندارد اما می تواند آن را به صورت تقسیط پرداخت کند.

البته ممکن است فرد توانایی پرداخت وجه مذکور را نداشته باشد اما این مشکل به صورت محدود باشد به عنوان مثال سرمایه او در رهن بانک است و تا چند ماه دیگر آزاد می شود. بنابراین درخواست اعسار نسبی می دهد و برای چند ماه از دادگاه فرصت می طلبد تا بعدا هزینه مورد نظر را پرداخت کند. این درحالیست که اعسار مطلق فرد را به صورت کامل از پرداخت هزینه دادرسی و پرداخت محکوم به معاف می کند تا زمانیکه از لحاظ مالی در شرایطی قرار گیرد که توانایی پرداخت را به دست آورد.

اعسار از پرداخت مهریه

همانطور که در عنوان مقاله نیز مشاهده می شود قرار است مصادیق اصلی اعسار از پرداخت محکوم به را تشریح کنیم. بارزترین نوع آن در حال حاضر، عدم توانایی در پرداخت مهریه است. اصولا در اغلب موارد اعسار نسبی پذیرفته می شود و دادگاه به مرد این فرصت را می دهد تا به صورت تقسیط مهریه مقرر را پرداخت کند.

البته قوانین دیگری نیز در این زمینه به تصویب رسیده اند که همگی به نوعی کمک به مرد محسوب می شوند به عنوان مثال در خصوص مهریه بالای 110 عدد سکه تمام بهار آزادی برای مرد حکم جلب صادر نمی گردد .

اعسار از پرداخت دیه

دیه ممکن است در قالب موارد مختلفی بر متشاکی عنه تحمیل گردد؛ دیه قتل عمد یا غیر عمد، دیه منازعه ای که به جرح و خون ریزی منتهی شده است، دیه ناشی از تصادفاتی که شرکت بیمه، تمام یا بخشی از خسارات وارده را پوشش نمی دهد و انواع مختلف دیگر که ممکن است به علت سهل انگاری یا از روی عمد توسط دادگاه های کیفری تعیین گردد. در این شرایط نیز فرد می تواند درخواست اعسار دهد.

البته توجه داشته باشید که اصولا پذیرش درخواست اعسار در دادگاه های حقوقی و مدنی و همچنین در پرونده هایی که عمل فرد به صورت عمد نبوده است بسیار محتمل تر است تا پرونده هایی همچون قتل یا منازعات عمدی! چرا که پذیرش ادعای اعسار در دیه موجب عمد منوط است بر توافق با قربانی یا اولیا دم.

اعسار از پرداخت نفقه

نفقه یکی از مهمترین حقوق مالی زن است و در قانون نیز بیشتر از مهریه مورد توجه واقع شده است. پرداخت نفقه یکی از تعهدات مرد است برای زن که البته در خصوص اعضای یک خانواده در خط عمودی نیز بکار می رود. درخواست نفقه به دو صورت نفقه حقوقی و نفقه کیفری مطرح می شود که ناشی از درخواست نفقه گذشته و ترک انفاق در زمان حال هستند.

میزان نفقه نیز باتوجه به وضعیت اجتماعی زن تعیین می گردد. مرد نیز می تواند در صورت محکومیت درخواست اعسار مطلق دهد یا نسبی! دادگاه توجه ویژه ای به حقوق زن در قالب نفقه دارد و در اغلب موارد با درخواست اعسار مطلق مرد برای پرداخت نفقه موافقت نمی کند مگر اینکه برای او ثابت شود مرد به هیچ وجه توانایی پرداخت نفقه را ندارد.

اعسار از پرداخت جزای نقدی

جزای نقدی یکی از انواع مجازات هایی است که در حقوق کیفری مطرح می شود و اصولاً برای مجازات های سبک و همچنین به عنوان یک مجازات تکمیل کننده بکار می رود. اگر فردی به پرداخت جزای نقدی محکوم شود می تواند درخواست اعسار دهد. حتی فرد در حبس نیز می تواند با تنظیم دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به، از مقام قضایی درخواست نماید تا وی را به صورت نسبی یا مطلق از پرداخت مجازات تعیین شده معاف نماید. اصولاً دادگاه ها در این شرایط، افراد را ملزم به کار در محیط های خاصی می کنند و بخشی از دستمزد مورد نظر را به عنوان پرداخت محکوم به در نظر می گیرند.

امید شاه مرادی – مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *