اخذ پایان کار ساختمانی

اخذ پایان کار ساختمانی در صورتی که ساختمان را طبق اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی ساخته باشید کار بسیار راحتی است در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه یا قلع بنا ( تخریب ساختمان ) می شوید. به این موارد باید دردسرهای کمیسیون ماده 100 شهرداری برای بررسی تخلفات و کمیسیون تجدیدنظر همین ماده را هم اضافه کرد .

اصولاً تعداد بسیار زیادی از ساختمان ها مشمول پرداخت جریمه های جزیی به علت تخلفات ناچیز می شوند اما چالش اصلی زمانی است که میزان جریمه بالا باشد یا حکم صادره از کمیسیون ماده 100 شهرداری به سمت قلع بنا یا همان تخریب ساختمان معطوف گردد ، این مبحث را در ادامه بررسی می کنیم ؛ اگر می خواهید مجوز پایان کار ساختمان خود را بگیرید پیشنهاد می دهیم با مطالعه این مقاله وکیل ملکی را همراهی کنید .

تشکیل پرونده برای اخذ پایان کار ساختمان

اکنون که کار ساخت و ساز ساختمان به پایان رسیده است باید پرونده ای برای کسب گواهی پایان کار ساختمان در شهرداری تشکیل دهید. برای تشکیل این پرونده به فرم درخواست پایان کار ساختمان نیاز دارید. این فرم را تکمیل کرده و به پرونده الصاق کنید.

اخذ پایان کار ساختمانی

اگر ساخت و ساز صورت گرفته برای نوسازی باشد باید عوارض نوسازی را پرداخت کرده و رسید آن را نیز همراه داشته باشد ، این رسید نیز در پرونده قرار می گیرد تا مورد بررسی واقع شود . سند مالکیت رسمی، درخواست نامه به شهردار برای اخذ دستور و همچنین ثبت شماره به همراه درج تاریخ در دبیرخانه و تعیین زمان برای بازدید کارشناس دفتر فنی هم سایر مدارکی است که باید ضمیمه پرونده شوند .

کمیسیون ماده 100 و گواهی پایان کار ساختمان

اگر ساختمان خود را طبق تمام اصول موجود ساخته اید قطعا بدون نیاز به تشکیل کمیسیون و تنها با چند جلسه پیگیری می توانید گواهی پایان کار ساختمان را دریافت کنید در غیر این صورت باید در مقابل کمیسیون ماده 100 پاسخگو باشید . ساخت و سازهای بدون تخلف و خلافی به قسمت محاسبات فرستاده می شوند که این قسمت شامل ارائه رسید عوارض ، گزارش ناظر در مرحله اتمام و برگ اتمام بناست. برگ اتمام بنا شامل پیش‌نویس پایان کار ساختمان و تأیید رئیس بازرسی می شود.

کمتر کسی از مالکین ساختمان ها در زمان درخواست گواهی پایان کار ساختمان، بدون نیاز به تشکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری می تواند مجوز مورد نظر را دریافت کند چرا که وجود تخلفات جزیی نیز می تواند باعث شود تا این کمیسیون تشکیل شده و به بررسی پرونده بپردازند.

کمیسیون فوق به احتمال بسیار زیاد شما را موظف به پرداخت جریمه می کند. اگر شما از پرداخت جریمه سرباز بزنید کمیسیون تجدیدنظر تشکیل شده و در صورتی که با پرداخت جریمه موافقت نکنید حکم به تخریب بنا صادر می گردد . البته ممکن است حتی کمیسیون بدوی نیز حکم به تخریب بدهد ، این حکم که در موارد نادری صادر می شود مربوط به ساختمان هایی است که اصول بسیار مهم و اساسی ساخت و ساز در آن ها رعایت نشده باشد و قابل اصلاح نیز نخواهند بود .

مهلت اخذ پایان کار ساختمانی

در قانون مهلت خاصی برای گرفتن پایان کار ساختمانی ذکر نشده است بنابراین زمان شما نامحدود است و می توانید تا زمانی که قادر به رفع مشکلات موجود و ایجاد اصلاحات لازم نشده اید از گرفتن گواهی پایان کار ساختمان خودداری کنید. دقت کنید که بازرس و کارشناس فنی باید در زمان اتمام کار ساختمان از آن بازدید کند. در این شرایط اگر شواهدی مبنی بر استفاده از ساختمان در شرایط غیراستاندارد وجود داشته باشد مشمول جریمه می گردد. لازم به ذکر است که خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران می توانند از تخفیف هفتاد درصدی برای اخذ پایان کار ساختمان بهره مند شوند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *