اثر اعسار زوج بر حق حبس

اثر اعسار زوج بر حق حبس  : بیشتر فقها معتقد هستند حتی با فرض پذیرش اعسار زوج نیز ، زوجه دارای حق حبس می باشد در واقع بر این باورند که اعسار زوج باعث سقوط حق حبس زوجه نمی شود .

در این خصوص علامه حلی می نویسد :

زن می تواند تا قبل از دریافت مهر از تمکین خودداری نماید هر چند زوج ندار باشد .
نکته اصلی عدم تفاوت اعسار و یسار در این است که اعسار زوج فقط حق مطالبه زوجه را ساقط می نماید و ارتباطی به بحث حق حبس پیدا نمی کند چون نداری زوج تنها از نظر حکم تکلیفی حق مطالبه را ساقط می کند و اما اینکه زن ملزم باشد قبل از دریافت عوض نسبت به تمکین ( معوض ) اقدام نماید پس این امر حکم دیگری دارد که ارتباطی به اعسار ندارد .

بیشتر بخوانید در  طلاق قبل از نزدیکی

اثر اعسار زوج بر حق حبس

صاحب جواهر نیز ضمن اذعان به عدم تفاوت دارایی و نداری زوج در حق حبس زوجه به این نکته اشاره می نماید که تفاوت اعسار و یسار زوج در این است که در صورت دارایی زوج و مطالبه زوجه ، و عدم پرداخت مهر از سوی زوج ، وی معصیت کار است ، و در این فرض ، زوجه مستحق نفقه است ولی اگر زوج ندار باشد در صورت عدم پرداخت مهر ، معصیت کار نیست ، ولی در اینکه مستحق نفقه می باشد یا خیر دو وجه در مسأله وجود دارد ، ممکن است گفته شود که چون تمکین زوجه وجود ندارد ، پس نفقه نیز منتفی است و ممکن است گفته شود که عدم تمکین به موجب قانون و حق زوجه است ، پس نباید باعث سقوط نفقه بشود .

بیشتر بخوانید در  حضانت

ایشان در مقام رد استدلال ابن ادریس مبنی بر سقوط حق حبس زوجه در صورت اعسار زوج به لحاظ امتناع مطالبه مهریه از طرف زوج می نویسد : پس آنچه که از ابن ادریس نقل است مبنی بر اینکه زوجه نمی تواند از تمکین امتناع نماید چون اعسار زوج مانع از مطالبه است – ضعف آشکار است زیرا امتناع مطالبه ، موجب نمی شود که معوض قبل از عوض تسلیم شود ، دارایی و نداری زوج تنها از حیث معصیت و استحقاق نفقه موثر است .

با وجود شهرت این نظریه ( عدم تفاوت دارایی و نداری زوج در حق حبس زوجه ) باید گفت که ادعای اجماع مبنی بر وجود حق حبس در عقد نکاح صرفاً ناظر به فرض دارایی زوج است .

امید شاه مرادی – وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

بیشتر بخوانید در  نکاتی در خصوص تدلیس در نکاح

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *