وکیل مطالبه سرقفلی

وکیل مطالبه سرقفلی : سرقفلی یک پدیده حقوقی عرفی است و به عبارت دیگر تأسیس نهاد سرقفلی در قانون به علت وجود این اصطلاح در عرف می باشد ، مبحث سرقفلی یکی از موضوعات کاملاً تخصصی در علم حقوق است ، بنابراین پیشنهاد می گردد قبل از هر گونه اقدامی با وکیل متخصص ملکی در زمینه سرقفلی که اشراف کافی به قوانین مرتبط را نیز دارد مشورت نموده و در واقع مشاوره حقوقی لازم را از ایشان دریافت نموده و پس از ان در آن خصوص تصمیم گیری نمایید .

توقیف و مزایده سرقفلی

با توجه به اهمیت سرقفلی و ارزش اقتصادی آن که در بسیاری از موارد بخش قابل توجه سرمایه تجار و حتی اشخاص عادی و کسبه را تشکیل می دهد ، حاکی از آن است که مالیت سرقفلی و اعتبار اشخاص در بازار ، ارتباط مستقیم دارد به همین جهت برخی انتظار دارند که کسبه یا تجاری که از پرداخت دیون خویش عاجز شده اند از محل این سرمایه ، پرداخت دین نمایند .
توقیف سرقفلی دارای مخالفانی است که در جهت عقیده خویش استدلال می نمابند که ؛

  1. بعضی معتقدند که سرقفلی به نوعی سلطه و امتیاز قانونی است و در مالیت آن شک دارند و نتیجه گرفتند که سرقفلی به تنهایی قابل مبادله نیست و مستاجر نمی تواند آن را جدا از منافع عین مستاجره منتقل نماید و عوضی در مقابل آن دریافت نماید به همین جهت نمی توان آن را توقیف نمود .
  2. سرقفلی یک حق مالی است در حالیکه لازمه توقیف ، وجود مال است و در تایید نظر خود به ماده ۲۴۰ قانون آیین دادرسی مدنی اشاره می نمایند و به همین جهت سرقفلی را قابل توقیف و فروش نمی دانند . ۳_ حق سرقفلی یک حق غیر منجز است و تا فراهم شدن شرایط وصول و تحقق آن ، یک حق معلق و غیر قطعی می باشد ‌.

وکیل مطالبه سرقفلی

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

وکیل مطالبه سرقفلی – در جمع بندی نظرات حقوقدانان و صاحب نظران به طور کلی دو عقیده در خصوص رابطه این دو نهاد وجود دارد که به شرح ذیل می باشد :

عده ای از حقوقدانان معتقدند که سرقفلی و حق کسب و پیشه معنای واحدی دارند و هیچ تفاوتی بین آن دو وجود ندارد حال آنکه اغلب حقوقدانان و فقها اعتقاد بر تفاوت این دو نهاد از یکدیگر دارند ، غالب فقها بر این عقیده هستند که سرقفلی یک حق شرعی است در حالی که حق کسب و پیشه یک امر غیر شرعی می باشد .
اهم تفاوت هایی که بین این دو اصطلاح وجود دارد عبارت است از :

  1. سرقفلی از ابتدای اجاره وجود دارد این در صورتی است که حق کسب و پیشه به تدریج و در اثر فعالیت تجاری مستأجر به وجود می آید
  2. اسقاط حق کسب و پیشه در زمان انعقاد اجاره امکان ندارد چرا که امکان اسقاط مالم یجب وجود ندارد ؛ اما در مورد سرقفلی اسقاط آن در اجاره با ایرادی مواجه نمی گردد
  3. مبنای سرقفلی ، مبلغی است که در ابتدا مستاجر پرداخت نموده لیکن حق کسب و پیشه بسته به حسن شهرت مستأجر مشخص می گردد .
  4. در تعیین میزان حق کسب و پیشه رونق کار مستاجر و تعداد مشتریان وی در نظر گرفته می شود در حالیکه در تعیین سرقفلی به موقعیت ملک توجه می شود .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.