وکیل مطالبه سرقفلی در تهران – 2023

بهترین وکیل مطالبه سرقفلی بر اساس آخرید تغییرات قانون در ایران – امید شاه مرادی ، در کمتری زمان ممکن : سرقفلی یک پدیده حقوقی عرفی است و به عبارت دیگر تأسیس نهاد سرقفلی در قانون به علت وجود این اصطلاح در عرف می باشد ، مبحث سرقفلی یکی از موضوعات کاملاً تخصصی در علم حقوق است. بنابراین پیشنهاد می گردد قبل از هر گونه اقدامی با وکیل متخصص ملکی در زمینه سرقفلی که اشراف کافی به قوانین مرتبط را نیز دارد مشورت نموده و در واقع مشاوره حقوقی لازم را از ایشان دریافت نموده و پس از ان در آن خصوص تصمیم گیری نمایید .

وکیل مطالبه سرقفلی در تهران

توقیف و مزایده سرقفلی

با توجه به اهمیت سرقفلی و ارزش اقتصادی آن که در بسیاری از موارد بخش قابل توجه سرمایه تجار و حتی اشخاص عادی و کسبه را تشکیل می دهد. حاکی از آن است که مالیت سرقفلی و اعتبار اشخاص در بازار ، ارتباط مستقیم دارد. به همین جهت برخی انتظار دارند که کسبه یا تجاری که از پرداخت دیون خویش عاجز شده اند از محل این سرمایه ، پرداخت دین نمایند .
توقیف سرقفلی دارای مخالفانی است که در جهت عقیده خویش استدلال می نمابند که ؛

  1. بعضی معتقدند که سرقفلی به نوعی سلطه و امتیاز قانونی است و در مالیت آن شک دارند. و نتیجه گرفتند که سرقفلی به تنهایی قابل مبادله نیست و مستاجر نمی تواند آن را جدا از منافع عین مستاجره منتقل نماید. و عوضی در مقابل آن دریافت نماید به همین جهت نمی توان آن را توقیف نمود .
  2. سرقفلی یک حق مالی است در حالیکه لازمه توقیف ، وجود مال است. و در تایید نظر خود به ماده ۲۴۰ قانون آیین دادرسی مدنی اشاره می نمایند. و به همین جهت سرقفلی را قابل توقیف و فروش نمی دانند .
  3. حق سرقفلی یک حق غیر منجز است. و تا فراهم شدن شرایط وصول و تحقق آن ، یک حق معلق و غیر قطعی می باشد.

وکیل مطالبه سرقفلی

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

وکیل مطالبه سرقفلی – در جمع بندی نظرات حقوقدانان و صاحب نظران به طور کلی دو عقیده در خصوص رابطه این دو نهاد وجود دارد. که به شرح ذیل می باشد :

عده ای از حقوقدانان معتقدند که سرقفلی و حق کسب و پیشه معنای واحدی دارند. و هیچ تفاوتی بین آن دو وجود ندارد حال آنکه اغلب حقوقدانان و فقها اعتقاد بر تفاوت این دو نهاد از یکدیگر دارند. غالب فقها بر این عقیده هستند که سرقفلی یک حق شرعی است. در حالی که حق کسب و پیشه یک امر غیر شرعی می باشد .

4 تفاوت اصلی

اهم تفاوت هایی که بین این دو اصطلاح وجود دارد عبارت است از :

  1. سرقفلی از ابتدای اجاره وجود دارد. این در صورتی است که حق کسب و پیشه به تدریج و در اثر فعالیت تجاری مستأجر به وجود می آید
  2. اسقاط حق کسب و پیشه در زمان انعقاد اجاره امکان ندارد. چرا که امکان اسقاط مالم یجب وجود ندارد. اما در مورد سرقفلی اسقاط آن در اجاره با ایرادی مواجه نمی گردد
  3. مبنای سرقفلی ، مبلغی است که در ابتدا مستاجر پرداخت نموده. لیکن حق کسب و پیشه بسته به حسن شهرت مستأجر مشخص می گردد .
  4. در تعیین میزان حق کسب و پیشه رونق کار مستاجر و تعداد مشتریان وی در نظر گرفته می شود. در حالیکه در تعیین سرقفلی به موقعیت ملک توجه می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *