وکیل قراردادهای پیمانکاری

وکیل قراردادهای پیمانکاری : اگر در بخش ساختمان سازی، حمل و نقل یا تهیه و تدارک کالا فعالیت دارید به احتمال بسیار زیاد در برخی از موارد ضرورت مراجعه به وکیل قراردادهای پیمانکاری را درک کرده اید. روابط انسان ها با یکدیگر در قالب قراردادهایی شکل می گیرد که تعهدات و حقوق متناسبی را برای طرفین ایجاد می کنند.

قرارداد پیمانکاری نیز یکی از همین قراردادهاست که اگر دارای شرایط صحت قرارادادها باشد باید به آن جامه عمل پوشاند. زمانی که یکی از طرفین قرارداد پیمانکاری به تعهدات خود عمل نکند شرایط احقاق حق در مراجع ذی صلاح برای فرد مقابل ایجاد می گردد. در این شرایط بهتر است از مهارت و تجارت وکیل قراردادهای پیمانکاری بهره مند شوید.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

قرارداد پیمانکاری، قراردادی لازم است که طبق آن کارفرما، انجام فعل یا عملی را با شرایط مشخص و در مقابل وجه معین و برای مدت زمان مشخصی از شخص حقیقی یا حقوقی که پیمانکار نامیده می شود درخواست می کند و پیمانکار نیز با پذیرش شرایط موجود ، این تعهد را می پذیرد که عمل مورد نظر را طبق درخواست کارفرما انجام دهد.

وکیل قراردادهای پیمانکاری

برای تنظیم این قرارداد باید ابتدا طرفین آن به صورت دقیق تعیین شده باشند و رابطه آنها با یکدیگر نیز به صورت واضح و شفاف بیان شود. در این قرارداد تبیین ماهیت خدمت که موضوع اصلی قرارداد است باید روشن گردد یعنی به صورت تفصیلی تشریح گردد که کارفرما دقیقاً از پیمانکار چه انتظاراتی دارد. این قرارداد ممکن است دارای منضماتی هم باشد که طبق قانون پذیرفته شده اند. در این خصوص می توان به تعهد پیمانکار به حفظ اصرار کار و عدم افشای اطلاعات محرمانه اشاره کرد.

البته قرارداد پیمانکاری صرفاً به این موارد محدود نمی شود و امروزه شامل استارت آپ ها هم شده است. بدین صورت که هرگاه یک کارفرما بخواهد کاری را به دیگری سپرده و دیگری کار را به هزینه خودش پیش ببرد و کافرما در مواعد زمانی مقرر مقدار پول مشخصی را در ازای فعالیت صورت گرفته و هزینه ‌های پرداخت شده به شخص مورد نظر تقدیم نماید می‌ توان از قرارداد پیمانکاری استفاده نمود. به عنوان مثال اگر یک استارتاپ قصد داشته باشد برای تأمین اینترنت یا شبکه مورد نظر خود قراردادی ببندد می تواند از قرارداد پیمانکاری استفاده نماید.

انواع قرارداد پیمانکاری

قراردادهایی که با عنوان پیمانکاری منعقد می شوند انواع و اقسام مختلفی دارند که عبارتند از :

 1. قراردادهای پرداخت کلی
 2. قراردادهای دائمی
 3. قراردادهای طراحی و ساخت
 4. قراردادهای مدیریتی
 5. قراردادهای بازپرداخت هزینه
 6. قراردادهای مدیریت پروژه
 7. قراردادهای سنجشی
 8. قرارداد مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا
 9. قرارداد ساخت و توسعه

بر هم زدن قرارداد پیمانکاری

یکی از مهمترین مسائلی که بسیاری از افراد را به سمت وکیل قراردادهای پیمانکاری سوق می دهد مسئله نارضایتی از رابطه کارفرما و پیمانکار است اعم از اینکه مراجعه کننده کارفرما باشد یا پیمانکار! در هر صورت باید بدانید که قرارداد پیمانکاری یک عقد لازم است و عقود لازم نیز قابل انحلال نمی باشند مگر اینکه هر دو طرف به انحلال آن رضایت دهند یا یکی از طرفین که از رابطه موجود ناراضی است حق فسخ داشته باشد و بتواند حق فسخ را اعمال نماید . بنابراین اگر دلیل محکمه پسندی برای این کار ندارید قادر به فسخ قرارداد نخواهید بود.

البته اگر در همان ابتدای تنظیم قراداد از یک وکیل قراردادهای پیمانکاری کمک بگیرید و شرایط مطلوب خود را در عقد مورد نظر درج نمایید قطعاً شرایط بهتری در پروسه اجرای قرارداد برای شما ایجاد می گردد با این حال اگر نارضایتی شما ناشی از کارشکنی و عدم اجرای تعهدات مقرر در قرارداد است می توانید به وکیل قراردادهای پیمانکاری مراجعه نمایید و با جمع آوری اسناد و مدارک ثابت کننده تخلف و کارشکنی، حق فسخ یک جانبه قرارداد را از مراجع ذی صلاح دریافت نمایید.

نکاتی که باید در خصوص قراردادهای پیمانکاری بدانید

 • کارفرما، پیمانکار را تحت عنوان نماینده خود در مدیریت و اجرای پروژه معرفی می‌ نماید.
 • کارفرمایان مکلف ‌اند با پیمانکارانی قرارداد منعقد نمایند که صلاحیت انجام کار آنان را از هر نظر بخصوص از ایمنی تاکید شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی داشته باشد.
 • شرایط فورس ماژور یا قوه قهریه اگر باعث عدم اجرای تعهدات گردد سبب ایجاد مسئولیت برای متعهد نمی شود.
 • پیمانکاری که به صورت مستقیم با کارفرما قرارداد را منعقد کرده است پیمانکاری اصلی نام دارد و اگر این پیمانکار با فرد دیگری برای اجرای برخی از مسئولیت ها یا نظارت بر پروژه، قرارداد پیمانکاری منعقد کند فرد مقابل به عنوان پیمانکار فرعی شناخته می شود. هر کدام از این افراد در مقابل کارفرمای اصلی خود مسئول می باشند. بنابراین پیمانکار فرعی در مقابل کارفرمای اصلی و صاحب پروژه مسئول نیست مگر اینکه در قرارداد به نحو دیگری تراضی شده باشد.
 • در نهایت نیز بهتر است تا با عنوان قراردادهای فیدیک آشنا شوید که نوعی قرارداد پیمانکاری است و شامل تعادل در وظایف و تعهدات طرفین و تعادل در ریسک است و در سایر نظام های حقوقی از اعتبار سنجی بالاتری برخوردار شده است.

امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *