وکیل شرب خمر و مجازات مصرف مشروبات الکلی 1401

وکیل شرب خمر ، [ مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی ] – امید شاه مرادی : خوردن مایعات سکرآور و در نتیجه آن مست شدن از جمله سوء رفتار هایی است که از دیرباز در جامعه وجود داشته است، دین اسلام هر گونه مستی را حرام اعلام کرده و مجازات نیز برای این عمل در نظر گرفته است, قانونگذار ایران نیز به تبعیت از شرع شرب خمر را یک جرم حدی دانسته و در نتیجه همان مجازاتی که شارع مقدس در صدر اسلام برای این عمل در نظر گرفته است. به عنوان ضمانت اجرای قانونی جرم شرب خمر تعیین نموده است . با توجه به اینکه در جرائم حدی عذر و تخفیف خاصی در نظر گرفته نشده. بنابراین سخت گیری در این دسته از جرائم بیشتر است. لذا ورود وکیل پایه یک دادگستری آگاه به قوانین در این نوع از پرونده ها ی کیفری ضروری به نظر می‌رسد .

رفتار مرتکب در جرم شرب خمر

مطابق ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی این جرم از طریق خوردن یا نوشیدن هر ماده سکر آور محقق می گردد. میزان یا خالص بودن آن اهمیتی نداشته و از بار مسئولیت مرتکب کم نمی کند . لکن آنچه مصرف می‌شود باید قابلیت مست کنندگی داشته باشد حتی در صورتی که شخص مذکور را مست نکرده باشد. به عبارت دیگر ملاک تشخیص مست کنندگی نوعی و عرفی است و نه شخصی .

بهترین وکیل جرم شرب خمر

 

نکته قابل توجه اینکه در ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی مصرف مشروبات الکلی جرم انگاری شده است و نه صرف مستی. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که چنانچه شخص را در حین ارتکاب شرب خمر یافته باشند. یا از طرق قانونی دیگر مانند اقرار و شهادت جرم وی ثابت مشمول مجازات مقرر در این ماده می گردد. در غیر این صورت مجازاتی برای مستی در نظر گرفته نشده است. لذا می توان نتیجه گرفت که صرف مستی بدون ارتکاب جرم دیگری مانند رانندگی در حال مستی و …. قابل مجازات نمی باشد .

میزان و کیفیت اجرای مجازات جرم شـرب خمـر

میزان مجازات شرب خمر برای مرتکبین مسلمان ۸۰ ضربه شلاق است. و برای غیرمسلمانان چنانچه تظاهر به شرب خمر نمایند به این مجازات محکوم می گردند. در خصوص کیفیت اجرای حد شرب خمر باید متذکر شد که هنگامی اجرا می گردد که مرتکب از حالت مستی بیرون آمده و هوشیار باشد. زیرا هدف از مجازات تنبیه وی به جهت جلوگیری از تکرار جرم است. و این مقصود در حالت مستی و عدم هوشیاری حاصل نمی گردد. از دیگر شرایط اجرای حد به این موضوع نیز اشاره می گردد. که مرد در حالی مجازات می شود که ایستاده باشد. و زن در حالت نشسته مجازات می گردد نکته مهم دیگر اینکه ضربات تازیانه نباید به سر و صورت و عورت وارد شود .

سقوط حد شرب خمر

وکیل شرب خمر : چنانچه مرتکب قبل از اثبات جرم توبه کرده باشد حد ساقط می گردد. ولی در صورتی که توبه بعد از اثبات جرم باشد باعث سقوط حد نمی گردد. لکن قاضی می تواند از ولی امر تقاضای عفو مرتکب را بنماید .

دریافت مشاوره از وکیل شمر خمر

آنچه در این مقاله در خصوص جرم شرب خمر آورده شده است. بسیار مختصر بوده و ذکر تمام ابعاد این جرم از حوصله خواننده خارج خواهد بود. لذا پیشنهاد می گردد در صورت لزوم به قسمت های دیگر این وب سایت مراجعه نموده و اطلاعات بیشتری در زمینه شرب خمر کسب نمایید یا از طریق راه های ارتباطی موجود در این وب سایت با نگارنده این مطلب ارتباط حاصل نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *