وکیل رشوه

وکیل رشوه , وکیل متخصص در امور رشوه : جرم رشوه از آن دسته از جرائم می باشد که هر ۲ طرف مرتکب جرم شده اند به بیان ساده تر در جرائمی مثل سرقت یک طرف مرتکب جرم است و طرف دیگر قربانی جرم ؛ اما در جرم ارتشا ( رشوه ) هر دو طرف مرتکب جرم هستند .

جرم ارتشا با آنکه مربوط به مال می شود اما در دسته جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی قرار دارد چرا که با وقوع آن سلامت روانی جامعه و اعتماد شهروندان نسبت به ماموران دولتی خدشه دار می گردد ؛ به همین علت حساسیت در رسیدگی به این جرم بسیار زیاد است ؛ بنابراین در این دست از پرونده ها پیشنهاد می گردد اشخاص از تخصص و مهارت وکیل کیفری بهره مند گردند .

تعریف جرم ارتشا

همانطور که اشاره شد این جرم از ۲ بُعد قابل بررسی و تعریف می باشد که به اختصار در ذیل آورده شده است :

راشی و رشا

به معنای رشوه دادن ؛ پرداخت وجه ، انتقال سند ، دادن مال یا انجام معامله به بهای غیر واقعی با مامور دولت به پرداخت کننده راشی و به این عمل رشا گویند .

مرتشی و ارتشا

به مامورین دولتی گویند که با دریافت مال از شخصی وظایف خود را انجام نداده یا عملی خارج از وظیفه خود را انجام دهند .

وکیل رشوه

ارزش مالی مورد رشوه

رشا و ارتشا زمانی محقق می شود که آنچه به عنوان رشوه تبادل می شود ارزش مالی داشته باشد ، بنابراین اگر کارمند دولت برای اولویت گرفتن ثبت نام فرزندش در مدرسه ای یا برای گرفتن رضایت دختری برای ازدواج یا هر امر دیگر که ارزش مالی ندارد ، اقدام به انجام یا عدم انجام کاری را نماید جرم محقق نشده است .

شروط تحقق جرم رشوه

برای تحقق جرم رشوه شروطی مد نظر قانونگذار قرار گرفته از جمله مهم ترین آنها :

  • ارزش مالی مورد رشوه که فوقاً توضیح داده شد ؛
  • کارمند دولت بودن مرتشی : شرط اساسی تحقق جرم رشوه آن است که مرتشی کارمند دولت باشد بنابراین چنانچه کارمند ادارات خصوصی اقدام به اخذ مال جهت انجام یا ترک انجام کاری کند ؛ جرم ارتشا واقع نشده است ؛ البته شایان ذکر است چنانچه شخصی به دروغ خود را کارمند دولت معرفی و مالی را به عنوان رشوه دریافت نماید تحت عنوان کلاهبردار قابل تعقیب می باشد .
  • کارمند دولت باید مستخدم آن اداره دولتی باشد برای مثال : کارمند اداره مالیات اگر مالی را دریافت نماید تا کاری در اداره دولتی دیگر انجام شود نمی توان وی را به عنوان مرتشی ، متهم دانست ، چرا که سمتی در آن اداره دولتی ندارد .

وکیل متخصص رشوه

همانطور که می توان از این مقاله و مقالات مرتبط به این جرم ، در قسمت های دیگر سایت استدلال نمود ؛ جرم رشا و ارتشا از جمله جرائمی می باشد که از ابتدای امر تا پایان دادرسی نیاز به همراهی وکیل مجرب در امر رشوه را دارد .
در صورت لزوم می توانید از طریق راه های ارتباطی مذکور در این وب سایت با نگارنده این مطالب وکیل شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس حاصل نموده و از مشاوره حقوقی لازمه بهره مند گردید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *