وکیل رشوه و مجازات ارتشا

وکیل متخصص در امور رشوه خواری و مجازات های قانونی جرم ارتشا با وکیل شاه مرادی : : جرم رشوه از آن دسته از جرائم می باشد که هر ۲ طرف مرتکب جرم شده اند. به بیان ساده تر در جرائمی مثل سرقت یک طرف مرتکب جرم است. و طرف دیگر قربانی جرم ؛ اما در جرم ارتشا ( رشوه ) هر دو طرف مرتکب جرم هستند .

جرم ارتشا با آنکه مربوط به مال می شود. اما در دسته جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی قرار دارد چرا که با وقوع آن سلامت روانی جامعه و اعتماد شهروندان نسبت به ماموران دولتی خدشه دار می گردد. به همین علت حساسیت در رسیدگی به این جرم بسیار زیاد است. بنابراین در این دست از پرونده ها پیشنهاد می گردد اشخاص از تخصص و مهارت وکیل کیفری بهره مند گردند .

تعریف جرم ارتشا

همانطور که اشاره شد این جرم از ۲ بُعد قابل بررسی و تعریف می باشد که به اختصار در ذیل آورده شده است :

راشی و رشا

به معنای رشوه دادن ؛ پرداخت وجه ، انتقال سند، دادن مال یا انجام معامله به بهای غیر واقعی با مامور دولت به پرداخت کننده راشی و به این عمل رشا گویند .

مرتشی و ارتشا

به مامورین دولتی گویند که با دریافت مال از شخصی وظایف خود را انجام نداده یا عملی خارج از وظیفه خود را انجام دهند .

وکیل رشوه

ارزش مالی مورد رشوه

رشا و ارتشا زمانی محقق می شود که آنچه به عنوان رشوه تبادل می شود ارزش مالی داشته باشد. بنابراین اگر کارمند دولت برای اولویت گرفتن ثبت نام فرزندش در مدرسه ای یا برای گرفتن رضایت دختری برای ازدواج یا هر امر دیگر که ارزش مالی ندارد. ، اقدام به انجام یا عدم انجام کاری را نماید جرم محقق نشده است .

شروط تحقق جرم رشوه

برای تحقق جرم رشوه شروطی مد نظر قانونگذار قرار گرفته. از جمله مهم ترین آنها :

  • ارزش مالی مورد رشوه که فوقاً توضیح داده شد.
  • کارمند دولت بودن مرتشی : شرط اساسی تحقق جرم رشوه آن است که مرتشی کارمند دولت باشد. بنابراین چنانچه کارمند ادارات خصوصی اقدام به اخذ مال جهت انجام یا ترک انجام کاری کند ؛ جرم ارتشا واقع نشده است. البته شایان ذکر است چنانچه شخصی به دروغ خود را کارمند دولت معرفی و مالی را به عنوان رشوه دریافت نماید. تحت عنوان کلاهبردار قابل تعقیب می باشد .
  • کارمند دولت باید مستخدم آن اداره دولتی باشد. برای مثال : کارمند اداره مالیات اگر مالی را دریافت نماید تا کاری در اداره دولتی دیگر انجام شود. نمی توان وی را به عنوان مرتشی ، متهم دانست ، چرا که سمتی در آن اداره دولتی ندارد .

وکیل متخصص رشوه

همانطور که می توان از این مقاله و مقالات مرتبط به این جرم ، در قسمت های دیگر سایت استدلال نمود. جرم رشا و ارتشا از جمله جرائمی می باشد که از ابتدای امر تا پایان دادرسی نیاز به همراهی وکیل مجرب در امر رشوه را دارد .

در صورت لزوم می توانید از طریق راه های ارتباطی مذکور در این وب سایت با نگارنده این مطالب وکیل شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس حاصل نموده و از مشاوره حقوقی لازمه بهره مند گردید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *