وکیل جرم سوء استفاده از سفید امضاء

وکیل متخصص برای جرم سوء استفاده از سفید امضاء : سوء استفاده از سفید امضا یا سفید مهر از صور خاص جرم خیانت در امانت می ‌باشد که قانونگذار ایران در ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات آن را جرم انگاری کرده است ، این جرم از جمله جرائم علیه اموال محسوب می گردد و از آنجایی که این جرم شباهتهای زیادی با جرم جعل دارد و تشخیص این دو از یکدیگر نیاز به تخصص در امور کیفری دارد ، بنابراین دفاع یا اثبات اینگونه موارد نیاز به تخصص و اشراف به قوانین و رویه قضایی موجود دارد ؛ لذا پیشنهاد می گردد در صورت مواجه شدن با این شرایط از همراهی و حضور وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور کیفری به ویژه جرم سوء استفاده از سفید مهر یا امضاء بهره مند شوید .

رفتار مجرمانه در جرم سوء استفاده از سفید امضاء

رفتار مجرمانه آن فعل یا ترک فعلی است که قانون گذار به جهت مقابله با آن ضمانت اجرا تعیین نموده است .
در جرم سوء استفاده از سفید امضاء یا سفید مهر رفتار مجرمانه همواره به صورت ( فعل ) محقق می گردد ، آنچه لازم است در خصوص رفتار مجرمانه در این جرم بدانیم این است که نوع سوء استفاده و طریقه انجام آن موثر در مقام نیست و همچنین سوء استفاده باید متضمن نوعی ضرر بالقوه اعم از مادی ، معنوی ، حیثیتی یا تجاری به مجنی علیه باشد ؛ هرچند عملاً ضرری به وی نرسد به عبارت دیگر جرم سوء استفاده از سفید امضاء ، جرمی مطلق است و وقوع نتیجه در تحقق آن نقشی ندارد .

وکیل جرم سوء استفاده از سفید امضاء

موضوع جرم سوء استفاده از سفید مهر یا سفید امضاء

جرم سوء استفاده از سفید امضاء و سفید مهر باید بر روی یک برگ کاغذ محقق گردد در این خصوص نکاتی از اهمیت است که به شرح ذیل به آن می پردازیم :

  1. نحوه تحصیل برگ کاغذ دارایی سفید امضاء یا سفید مهر اهمیتی در تحقق این جرم ندارد به عبارت دیگر منشاء این جرم می تواند قانونی یا غیرقانونی باشد به عنوان مثال مرتکب چنانچه منشی شخصی باشد و مدیر عامل او برگهای امضا شده بدهد تا در آن مبلغ یک میلیون تومان پاداش بنویسد ؛ لکن وی مبلغ دو میلیون یادداشت نماید و در مثال دیگر شخص مرتکب برگه امضاء شده توسط مجنی علیه را به سرقت برده و از آن سوء استفاده نماید .
  2. برگ کاغذ می تواند کاملاً سفید بوده ویا مطالبی در آن نوشته شده باشد که مورد توافق مجنی علیه بوده ، لکن مرتکب بعداً مطالب دیگری به آن اضافه نماید ، همچنین وقوع چنین جرمی بر روی فرم های چاپی نیز متصور است .
  3. بر خلاف جرم خیانت در امانت ، در این جرم فرقی نمی کند که برگه حاوی سفید امضاء یا سفید مهر به مرتکب سپرده شده باشد یا خیر .

تشریفات رسیدگی به جرم سوء استفاده از سفید امضاء

مرجع صالح به رسیدگی جرم سوء استفاده از سفید مهر و سفید امضاء دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم می باشد ، این دادگاه پس از تقدیم شکایت توسط مجنی علیه و انجام تحقیقات و صدور کیفرخواست توسط دادسرا رسیدگی را آغاز می نماید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *