وکیل جرم اختلاس

وکیل جرم اختلاس : اختلاس از جمله جرائم مهمی است که در تمام کشورها دارای مجازات سنگین می باشد ، می توان گفت علت جرم انگاری این عمل با توجه به آنکه ذاتاً نوعی خیانت در امانت محسوب می شود ، جلوگیری از سوء رفتار های احتمالی کارمندان علیه اموال دولتی می باشد . تخصصی بودن دعاوی مربوط به اختلاس و مجازات سنگین جرم مذکور ایجاب می نماید که قبل از هرگونه دفاع از خود در مقابل این اتهام ، اقدام به اخذ مشاوره حقوقی از وکیل متخصص جرم اختلاس نمایید .

ماهیت جرم اختلاس

اختلاس در لغت به معنای جدا کردن و ربودن است .

اختلاس در اصطلاح حقوقی :

“چنانچه کارمندی عمداً اموال و اسناد دولتی یا اشخاص توسط مستخدمین و کارمندان قوای سه قوه و ارگان های عمومی که برحسب وظیفه در اختیار مرتکب قرار گرفته است ، به نفع خویش یا دیگری برداشت یا تصاحب نماید “.

وکیل جرم اختلاس

هر جرمی از سه عنصر تشکیل می شود که عبارتند از : عنصر قانونی ، عنصر مادی و عنصر معنوی یا روانی . جرم اختلاس نیز از این قاعده مستثنی نیست ، بدیهی است تا زمانی که عناصر تشکیل دهنده جرمی توسط مرجع صالح رسیدگی کننده احراز نشود ، صدور حکم و مجازات مرتکب بر اساس آن فاقد وجاهت قانونی و برخلاف اصول کلی حقوقی و عدالت است . در این مقاله اختصاراً به تبیین این عناصر پرداخته شده است .

عنصر قانونی جرم اختلاس

عنصر قانونی به معنی پیش بینی ضمانت اجراء ارتکاب جرم توسط قانونگذار است . به عبارت دیگر تا زمانی که فعل یا ترک فعلی توسط قانونگذار جرم شناخته نشده باشد ، نمی‌توان کسی را به اتهام ارتکاب آن مجازات نمود . تنها مستند قانونی جرم اختلاس ماده ۵ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری می باشد ، البته قانونگذار در برخی قوانین نیز اعمالی را اختلاس یا در حکم آن دانسته و مورد جرم انگاری قرار داده است از جمله این موارد می توان به مواد ۸۳ ، ۸۴ و ۱۱۹ قانون مجارات نیرو های مسلح اشاره نمود .

عنصر مادی جرم اختلاس

به تحقق رفتار مجرمانه در عالم واقع عنصر مادی جرم گفته می شود ، در هر جرمی عنصر مادی از سایر جرائم متفاوت است ،در جرم اختلاس رفتار مجرمانه ( برداشت ،تصاحب و تلف اموال ) می باشد ، عنصر مادی گستره وسیعی دارد که بیان تمام نکات آن از حوصله این مقاله خارح است ، لکن برخی از مهم ترین نکات عنصر مادی جرم اختلاس به شرح ذیل است :

  1. موضوع جرم اعم از اموال منقول و غیر منقول است ،
  2. اسناد اعتباری ، حواله جات و سهام شرکت ها می تواند موضوع جرم مذکور قرار گیرد
  3. وجود رابطه استخدامی مابین مرتکب با یکی از ارگان های دولتی از شروط اساسی تحقق اختلاس می باشد
  4. اموال موضوع جرم بایستی به مرتکب جهت انجام وظیفه سپرده شده باشد .

عنصر روانی جرم اختلاس

اختلاس از جمله جرائمی است که باید اراده و عمد در ارتکاب آن احراز شود ، بنابراین چنانچه مرتکب از روی سهل انگاری یا اشتباه اموالی را که حسب وظیفه به وی سپرده شده را تصاحب نماید ؛ نمی توان تحت عنوان اختلاس مجازات نمود .

امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *