وکیل بیمه بیکاری + قوانین مربوطه

وکیل بیمه بیکاری و نحوه دریافت آن با وکیل شاه مرادی : در دنیای تجارت و اقتصاد یکی از نگران کننده ترین مسائلی که قشر کارگر را تهدید می کند مسئله بیکاری غیرارادی است که اصولاً در قالب تعدیل نیرو مطرح می شود. در این شرایط است که مقوله بیمه بیکاری می تواند برگ برنده یک کارگر قلمداد شود و او را برای مدتی از بحران بیکاری نجات دهد.

متأسفانه ایران به علت قرار گرفتن در وضعیت تحریم ها و به دنبال آن به علت وخیم شدن دوره کرونا به دفعات متعدد و همچنین حوادث غیرمترقبه ای که طی چند سال گذشته بسیاری از نقاط ایران را دربرگرفت به وفور شاهد بیکاری جوانان و بسیاری از سرپرست های خانوار بود.

بسیاری از کارفرمایان و صاحبان صنایع یا واحدهای تولیدی هم که با مشکلات اقتصادی و تجاری مواجه شده بودند سعی کردند از زیر بار مسئولیت پذیرفته شده ای که بیمه بیکاری نام دارد کنار رفته و حقوق کارگران را پایمال کنند به همین دلیل میزان مراجعه به وکلا افزایش یافت. وکلای متخصص در این امر به عنوان وکیل بیمه بیکاری شناخته می شوند. این مبحث را در ادامه به صورت تفصیلی تر توسط وکیل اداره کار تشریح خواهیم کرد.

وکیل بیمه بیکاری

بیمه بیکاری چیست؟

از منظر قانون بیمه بیکاری، بی کار به شخصی گفته می شود که حق بیمه‌ خود را پرداخت کرده است و بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون هم آماده پذیرش و فعالیت اقتصادی است و می‌تواند در یک محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز نماید. بیمه بیکاری نیز حقی است که برای این کارگر به علت پرداخت حق بیمه ایجاد شده و هدف از پرداخت آن، دریافت بیمه به صورت ماهانه یا به صورت مقرر در قرارداد در زمان بیکاری است.

این مبلغ یک لطف از جانب کارفرما نیست و نتیجه پرداخت حق بیمه توسط کارگر در روزهاییست که از یک درآمد مناسب و قابل قبول برخوردار بوده است. بنابراین کارفرما هرگز اجازه ندارد به بهانه هایی از جمله تورم، وضعیت نامطلوب اقتصادی و مواردی از این قبیل از پرداخت آن سرباز بزند یا مبلغ آن را کاهش دهد. همه این موارد افراد را مجاب می کند تا برای دریافت حق و حقوق خود به وکیل بیمه بیکاری مراجعه نمایند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بیمه بیکاری به همه کسانی که در قالب کارگر فعالیت می کنند تعلق نمی گیرد بلکه شرایط خاصی برای دریافت آن نیاز است که عبارتند از:

 • فعالیت شغلی فرد مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشد.
 • فرد بیمه شده یا کارگر تبعه کشورهای دیگر نباشد.
 • این فرد نباید مستمری ‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده باشد.
 • پیش از بی کاری، باید حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. این مدت زمان برای کسانی که به علت حوادث غیرمترقبه همانند سیل، زلزله و … شغل خود را از دست داده اند نمی شود و دریافت بیمه بیکاری برای این افراد مشروط است به رعایت سایر شرایط!
 • کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌ شده اختیاری نباشد.
 • به صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشد.
 • شخص باید بیکاری خود را تا ۳۰ روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نماید. البته در برخی از شرایط عدم رعایت این مورد قابل گذشت است مشروط بر اینکه این تاخیر دارای یک دلیل منطقی و قابل گذشت باشد.

بیمه بیکاری چقدر است؟

مبلغی که در قالب بیمه بیکاری به افراد پرداخت می گردد می تواند مبالغ متفاوتی باشد اما در هر صورت نباید از 55 درصد حداقل دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه آن ها کمتر باشد. لازم است بدانید که برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا 4 نفر) 10% حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه خواهد شد، اما در هر صورت مبلغ کُلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین ‌شده برای هر سال کمتر، یا از 80% متوسط دستمزد یا حقوق بیمه ‌شده بیشتر باشد. این بیمه به افراد مجرد به مدت 36 ماه و به افراد متاهل به مدت 50 پرداخت می گردد.

نکاتی که باید در خصوص بیمه بیکاری بدانید

 • بیمه بیکاری به محض پیدا کردن کار مجدد قطع می شود و شما باید دوباره یک دوره دیگر حق بیمه پرداخت کنید تا بتوانید در صورت بیکار شدن از مزایای آن استفاده نمایید.
 • بیمه بیکاری برای افراد مجرد بعد از 36 ماه و برای متاهلین بعد از 50 ماه قطع می گردد و حتی اگر مشغول کار نباشند دیگر بیمه به آن ها تعلق نمی گیرد.
 • در قوانین مدون آمده است که برای دریافت بیمه بیکاری، شخص بیکار باید حداقل 6 ماه سابقه کار در یک کارگاه یا واحد تولیدی و امثال آن ها را داشته باشد اما در زمان مراجعه به دفاتر تامین اجتماعی، کارشناسان مربوطه شرایط دریافت بیمه بیکاری را حداقل یک سال سابقه کار می ‌دانند. حتماً قبل از مراجعه به این مسئله توجه نمایید.
 • مبلغ بیمه بیکاری بین دهم تا پانزدهم هر ماه به حساب شخص در بانک رفاه واریز می گردد. بنابراین نیاز است تا برای دریافت مقرری در این بانک حساب داشته باشید.

بهتر است در این زمینه به وکیل بیمه بیکاری مراجعه نمایید و رسیدگی به جریان پرونده و حتی طرح دادخواست یا تنظیم شکایت را به وکیل متخصص بیمه بیکاری بسپارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *