وکیل برای جرایم پزشکی + مراحل پیگیری پرونده

وکیل پزشکی و یا بهتر است بگوییم که وکیل جرایم پزشکی و دارویی، یکی از مهمترین شاخه های وکالت در امور کیفری به حساب می آید. متاسفانه اغلب مردم جامعه با این شاخه از علم حقوق و حرفه وکالت آشنایی نداشته و بسیاری از قصور و جرائم پزشکان و داروسازان به دنبال عدم آگاهی از قوانین موجود در این زمینه نادیده گرفته می شوند.

در این مقاله تصمیم گرفته ایم به بررسی جرائم و تخلفات پزشکان و داروسازان پرداخته و شما را با نحوه احقاق حق از طریق گرفتن وکیل پزشکی آشنا کنیم. در صورتی که به علت قصور پزشکی، اعمال مجرمانه یک پزشک، داروساز یا حتی نسخه پیچ داروخانه دچار یک مسئله جدی در سلامت خود یا یکی از اعضای خانواده شده اید.  پیشنهاد می دهیم با مطالعه این مقاله وکیل شاه مرادی را همراهی نمایید.

وکیل برای جرایم پزشکی

جرائم پزشکی و دارویی

شاید برای شما این سوال مطرح شود که چه فعلی از جانب پزشکان به عنوان یکی از جرائم پزشکی و دارویی شناخته می شود؟ این مسئله که آیین نامه ها و قوانین مربوطه میان جرائم پزشکی و تخلفات انتظامی تفاوت قائل شده اند قدری گیج کننده است. اما وکیل جرائم پزشکی و دارویی می تواند به خوبی مرز مشخصی را میان جرائم کیفری و تخلفات انتظامی ایجاد کرده و شما را برای طرح شکایت در مرجع ذی صلاح آگاه نماید.

وکیل برای جرایم پزشکی متخصص و کاربلد

هر کدام از افعال ذیل از طریق مراجع کیفری و اختصاصی قابل پیگیری هستند:

  • عدم حفظ اسرار بیمار و قرار دادن پرونده پزشکی در اختیار دیگران یا حتی حرف زدن و صحبت کردن غیر ضرور با سایرین در خصوص مسئله ای که بیمار را به سمت پزشک و درمان سوق داده است.
  • هرگونه تشخیص اشتباه بیماری که ناشی از سهل انگاری و عدم تخصص پزشک باشد.
  • فعالیت خارج از حوزه تخصص
  • فعالیت بدون اخذ پروانه پزشکی و یا ادامه فعالیت بعد از لغو پروانه پزشکی
  • انجام اقدامات پزشکی در مکان هایی که توسط قوانین مربوطه ممنوع شده اند.
  • تجویز داروی اشتباه اعم از اینکه به بروز مسئله جدی منجر گردد یا خیر
  • اخذ ویزیت برخلاف قوانین و تعرفه های تعیین شده در این زمینه
  • عدم توجه به وضعیت بیماران و بخصوص کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و نیاز به ویزیت های هفتگی یا ماهیانه دارند.
  • استفاده از دفترچه بیمه درمانی بیماران و مراجعه کنندگان برای دریافت دارو با هزینه کمتر به نفع برخی از شرکت های عرضه کننده دارو از طریق تجویز داروهای غیر ضروری
  • جداکردن غیرقانونی برگه های دفترچه بیماران برای تجویز داروهای خاص و فروش آن ها به صورت آزاد با مبلغ بیشتر

جرائم پزشکی و دارویی و همچنین تخلفات انتظامی پزشکان به هیچ وجه حصری نبوده و شامل تمام موارد و مسائلی است که قوانین موجود در این عرصه را زیرپا بگذارد.  با این حال موارد فوق در زمره متداول ترین تخلفات و جرائمی است که در این حوزه به وقوع می پیوندد.

فرم رضایت نامه بیمار و شکایت از پزشک متخلف

یکی از اصلی ترین و مهمترین مواردی که باعث شده است . تا افراد بعد از مواجهه با قصورات و تخلفات پزشکی برای احقاق حق و شکایت از پزشک مورد نظر اقدام نکنند .همین مسئله امضای رضایت نامه از بیمار یا اولیا اوست این درحالیست که فرم رضایت نامه بیمار به هیچ وجه به معنای رضایت دهی به جرائم و تخلفات پزشکی نبوده و تنها این اجازه را برای پزشک صادر می کند.  که در حوزه تخصص خود و همچنین با توجه به مسئله ای که سلامت بیمار را تحت تاثیر قرار داده است.  و با توجه به مسائل درمانی در راستای بهبود وضعیت بیمار تلاش کند.

وکیل متخصص امور پزشکی

در واقع این مسئله توسط قانون نیز مورد توجه واقع شده و پزشکان حق ندارند تا زمان رضایت بیمار یا کسی که حق امضای رضایت نامه را دارد. نسبت به انجام عملیات درمانی اقدام نمایند. بنابراین اگر به دنبال تخلفات و قصور پزشکی با یک مسئله جدی و یا حتی یک مسئله ساده در سلامت یا زیبایی خود مواجه شده اید . به وکیل متخصص کیفری مراجعه کرده و بعد از اثبات جرم یا تخلف پزشک مربوطه علاوه بر اینکه می توانید ادعای خسارت یا همان دریافت دیه را داشته باشید می توانید درخواست نمایید تا پزشک و کادر پزشکی او در راستای بهبود وضعیت فعلی شما اقدام نمایند .

مرجع صالح برای رسیدگی به تخلفات و جرائم پزشکی و دارویی

یکی از مهمترین مسائلی که توسط موکلین مطرح شده و وکیل پزشکی باید به آن جواب دهد. تعیین مرجع صالح برای طرح شکایت و رسیدگی به پرونده است. در این خصوص باید عنوان کرد که شکایت از پزشک شامل رسیدگی به جرایم پزشکی در دادسرای جرایم پزشکی و دادگاه کیفری دو و رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان در دادسرای انتظامی و سازمان نظام پزشکی است. در این خصوص باید قاعده صالح بودن دادگاه محل وقوع جرم برای رسیدگی به جرائم پزشکی نیز مورد توجه واقع گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *