وکیل اعاده دادرسی حقوقی

اعاده دادرسی در امور حقوقی – وکیل برای اعاده دادرسی حقوقی : رسیدگی مجدد به پرونده توسط همان دادگاه صادر کننده رای قطعی ، به دلیل وجود جهات خاص مذکور در قانون را ، اعاده دادرسی می گویند . به عبارت دیگر جهاتی وجود دارد که در صورت اثبات آن جهات دادگاه مجدداً به پرونده ای که در خصوص آن رای قطعی صادر شده رسیدگی می نماید . به جهت اهمیت موضوع که در ذیل گفته خواهد شد تأکید می گردد این کار توسط وکیل متخصص در زمینه اعاده دادرسی حقوقی صورت پذیرد .

اوصاف اعاده دادرسی

  1. جز طرق فوق العاده شکایت از رای است ؛ چرا که محدود به جهات خاص می باشد .
  2. از حیث موضوع اعاده دادرسی حقوقی محدودیت ندارد به این معنا که اگر جهات اعاده دادرسی در هر پرونده با هر موضوعی وجود داشته باشد می توان درخواست اعاده دادرسی نمود .

آرای قابل اعاده دادرسی

اعاده دادرسی فقط نسبت به احکام قطعی ممکن است . پس نسبت به قرار های صادره از دادگاه و هم چنین احکام ، قبل از قطعیت یافتن ممکن نیست و باید از طرق ممکن دیگر مانند تجدید نظر خواهی یا واخواهی اقدام نمود .
نسبت به احکام قطعی صادره از دیوان عدالت اداری نیز می توان درخواست اعاده دادرسی داد .

آرای غیر قابل اعاده دادرسی

آرای دیوان عالی کشور

چرا که رسیدگی دیوان جنبه ماهوی ندارد و صرفاً رای صادره را نقض یا تایید می نماید .

نسبت به رای داور

در آیین دادرسی مدنی نسبت به رای داور امکان اعاده دادرسی پیش بینی نشده ولی درداوری های بین المللی با توجه به بند ۱ از ماده ۳۳ قانون داوری تجاری بین المللی ؛ رای داور در این موارد قابل اعاده دادرسی می باشد .

وکیل اعاده دادرسی حقوقی

اصحاب دعوی در اعاده دادرسی

در اعاده دادرسی حقوقی صرفاً طرفین آن حکم حق حضور دارند و امکان ورود ثالث و جلب ثالث به دادرسی منتفی می باشد .

اقسام اعاده دادرسی

اعاده دادرسی اصلی

حکمی فی مابین طرفین یک دعوا صادر شده اگر احدی از طرفین یکی از جهات اعاده دادرسی را ثابت نماید می تواند با تقدیم دادخواست به دادگاه صادر کننده حکم قطعی تقاضای اعاده دادرسی نماید .

اعاده دادرسی طاری

در صورتی است که دعوایی میان ۲ طرف در جریان بوده و در نتیحه آن حکمی صادر و قطعی شود و مفاد این حکم قطعی در دادرسی و دعوای دیگری مورد استناد قرارگیرد ؛ طرف مقابل در صورت وجود شرایط قانونی می تواند اعاده دادرسی نسبت به حکم نخست را تقاضا نماید .
همانطور که مشاهده می شود امر اعاده دادرسی یک پروسه بسیار پیچیده و تخصصی است که نیاز به تبحر و دانش حقوقی بالایی دارد و بهتر است اشخاص در این زمینه با همراهی وکیل اعاده دادرسی اقدام نمایند چرا که این راه آخرین راهی است که شخص می تواند به حق خود برسد و تنها یک بار امکان استفاده از این راه را دارد .

مرجع صالح برای تقدیم دادخواست اعاده دادرسی حقوقی

در صورتیکه حکم در مرحله بدوی به علت قطعی بودن یا عدم تجدید نظرخواهی قطعی شده باشد : دادگاه نخستین رسیدگی کننده .
در صورتیکه حکم مورد تجدید نظر خواهی قرارگرفته و حکم قطعی صادر شده باشد : دادگاه تجدیدنظر صادرکننده حکم
در صورتیکه حکم مورد فرجام خواهی و رسیدگی دیوان عالی کشور قرار گرفته و در آن مرجع حکم تایید شده باشد: مرجع صالح برای تقدیم دادخواست دیوان عالی کشور است .

وکیل متخصص اعاده دادرسی حقوقی

البته لازم به ذکر است مرجع مذکور پس از قبول اعاده دادرسی پرونده را به دادگاه صادر کننده حکم قطعی ارسال می دارد .
برای اطلاع بیشتر از روند و چگونگی رسیدگی در اعاده دادرسی می توانید از طریق راه های ارتباطی این سایت با نگارنده این مطلب امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *