هتک حرمت مال غیر + باید ها و نباید ها

هتک حرمت مال غیر : یکی از مشکلات و مسائلی که توسط برخی از شهروندان مطرح می شود مسئله هتک حرمت مال غیر می باشد. البته ما دعوای خاصی به عنوان هتک حرمت مال غیر نداریم اما برخی از دعاوی که به صورت حقوقی و کیفری قابل پیگیری هستند در مقوله هتک حرمت مال غیر قرار می گیرند. با ما همراه باشید تا جوانب مختلف این امر را بررسی کنیم.

هتک حرمت مال غیر به چه معناست؟

هتک حرمت به معنای از بین بردن عزت و احترام و دریدن پرده های حرمت می باشد و مال غیر نیز به معنای اموال دیگری است. زمانی که از اصطلاح هتک حرمت مال غیر نام می بریم در واقع به نادیده گرفتن حق دیگری در خصوص اموال و املاک خود اشاره کرده و این بدان معناست که فرد خاطی در حال انجام کار یا فعلی است که حق مالکیت و حق تصرف مالک را از بین می برد. در این خصوص می توان به تصرف عداونی، ممانعت و مزاحمت از حق و حتی تخریب محیط زیست اشاره نمود. در ادامه به تشریح نمونه ها و مصداق های هتک حرمت مال غیر خواهیم پرداخت ، با وکیل شاه مرادی همراه باشید..

هتک حرمت مال غیر

تصرف عدوانی چیست؟

تصرف عدوانی به معنای مالکیت بلا حق یک شخص نسبت به مال دیگری است که بر پایه یک حق قانونی مانند اجاره نمی باشد. برای طرح این دعوی در مراجع حقوقی یا کیفری باید شرایط ذیل اثبات گردد:

  • ادعای متصرف سابق مبنی بر مالکیت مقدم بر تصرف باشد.
  • ادعای متصرف کنونی مبنی بر مالکیت بعد از تصرف مالکیت مدعی باشد.
  • مالکیت شخص دوم برای مالکیت باید مبتنی بر زور و اجبار باشد و هیچ مدرکی در این خصوص ارائه ندهد.

بنابراین همین که سبق تصرف خوهان (مقدم بودن تصرف) و لحوق تصرف خوانده (موخر بودن تصرف) محرز شد و دلیلی بر مشروع بودن تصرف اخیر نیز ابراز نگردید، تصرف عدوانی محسوب است و دلیل دیگری بر اثبات عدوان لازم نیست.

ممانعت از حق به چه معناست؟

در برخی از املاک حقوق خاصی جاری است که اصولاً با عناوین حقوقی همانند حق انتفاع و حق ارتفاق شناخته می شوند. کسی که ممانعت از حق می کند نه قصد تصرف یک ملک را دارد نه ادعای آن را بلکه صرفاً مانع از بهره وری راحت و قانونی توسط دیگری از ملک خویش می گردد. به عنوان مثال راهروی ساختمان ها و پاگرد آپارتمان های مسکونی یا تجاری نوعی حق ارتفاق است و حق مستاجر برای استفاده از ملک برای سکونت نیز نوعی حق انتفاع می باشد.

حال تصور کنید همسایه طبق اول به همسایه طبقه دوم این اجاره را ندهد که از پارگردها برای رفتن به واحد خود استفاده نماید یا موجر بدون هیچ دلیل قانونی، قفل ساختمان را تغییر دهد و اجازه ندهد که مستاجر از ملک استیجاری استفاده نماید. در این شرایط ممانعت از حق ارتفاق و ممانعت از حق انتفاع رخ داده است .

مزاحمت از حق به چه معناست؟

مزاحمت از حق برای زمانی است که تصرف ایجاد نشده است اما فردی در برابر حق دیگری ایجاد اختلال کرده و در واقع مزاحمت هایی را در برابر حقوق دیگران ایجاد می کند ، مثل اینکه شخصی در مقابل ملک دیگری صدای ناهنجار ایجاد نماید ، در این شرایط فرد مزاحم نه ادعای مالکیت ملک را دارد و نه از حقوقی مانند انتفاق و ارتفاق جلوگیری کرده است بنابراین او را به عنوان مزاحم از حق دیگران می شناسند که گونه ای از هتک حرمت مال غیر می باشد. البته در بسیاری از موارد، مزاحمت از حق مقدمه ای برای تصرف عدوانی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *