مفهوم جرم جعل

مفهوم جرم جعل : قبل از پرداختن به مفهوم جعل برابر قوانین موضوعه ایران لازم است بیان شود که جعل در حقوق کشورهایی مثل انگلستان ، امریکا ، استرالیا ، کانادا و نیوزلند تعریف شده است ؛ در قوانین ایران تعریفی از جعل وجود ندارد و ماده 523 قانون مجازات اسلامی فقط تعدادی از مصادیق این جرم را بیان نموده است که عبارتند از : ساختن نوشته ، ساختن سند یا مهر یا امضای رسمی و غیر رسمی ، خراشیدن ، تراشیدن ، الحاق ، قلم بردن ، محو ، سیاه کردن ، اثبات به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها ؛ بنابراین ماده 523 قانون مجازات اسلامی تنها به ذکر مصادیقی از جرم جعل بسنده نموده و تعریفی از این جرم ارائه نداده است ، علاوه بر این با عنایت به اینکه در انتهای ماده مذکور عبارت ” نظایر اینها ” آمده حتی در تبیین مفهوم دقیق جعل برای خواننده کاسته است .

مفهوم جرم جعل

جعل در فرهنگ معین به معنی دگرگون کردن ، منقلب نمودن ، گردانیدن ، قراردادن ، آفریدن ، وضع کردن ، ساختن و ایجاد کردن به کار رفته است .

آیا هر قلب حقیقتی جعل است ؟

حقوقدانان ایرانی به پیروی از مقنن فرانسوی تکیه اصلی جرم جعل را بر عنصر ” قلب متقلبانه حقیقت به زیان دیگری ” گذاشته اند ، البته باید توجه داشت که قلب حقیقت در مکتوبات ، اظهارات و … که صرفاً دروغ است هم وجود دارد مثل کسی که خود را دارای مدرک عالیه تحصیلی معرفی می نماید یا شخصی قیمت و ارزش واقعی ملک خود را به خاطر مالیات اظهار نمی کند که این موارد جعل محسوب نمی گردد بنابراین هر قلب حقیقتی جعل نیست .

مورد بعدی این است که به فرض الف به ب بدهکار بوده و بدهی خود را پرداخت می نماید اما رسید دریافت نمی کند و خود شخص رسید قلابی به خط و امضای طلبکار درست می کند نظر اکثر دکترین علم حقوق از جمله دکتر میر محمد حسین صادقی این است که در این مورد جعل رخ داده است ؛ بنابراین با توجه به این مورد نیز می توان گفت هر جعلی قلب حقیقت نمی باشد .

عنصر قانونی جرم کدام ماده است ؟ عنصر قانونی جرم جعل چیست ؟

با توجه به اینکه در ماده 523 قانون مجازات اسلامی مجازات جرم جعل تعیین نشده است بنابراین نمی توان این ماده را به عنوان عنصر قانونی جرم جعل محسوب نمود . به عنوان مثال ماده 524 و 525 قانون مجازات اسلامی به جهت اینکه مجازات جعل مهر مقامات دولتی را تعیین نموده ، عنصر قانونی جرم جعل مهر مقامات دولتی محسوب می گردد .

در قسمت های دیگر این وب سایت مطالب دیگری در خصوص جعل وجود دارد ، لذا شما عزیزان می توانید برای مطالعه بیشتر به قسمتهای مربوطه مراجعه نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *