مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری با وکیل

مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری : در برخی از موارد شاهد طرح دعوی با عنوان مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری از جانب برخی از شهروندان هستیم. این دعوی زمانی مطرح می شود. که میان شهرداری و صاحب ملک در خصوص تعیین بهای زمین واقع شده در طرح شهرداری، توافق حاصل نشود. در واقع شهرداری برای اجرای طرح های خود به زمین نیاز دارد و زمانیکه با کمبود زمین مواجه می شود. املاک دیگران را در این خصوص و البته به صورت قانونی تصرف می کند.

این تصرف زمانی قانونی است که بهای ملک به صورت کامل پرداخت گردد. و خارج از نیاز شهرداری نیز نباشد. بنابراین شهرداری صرفاً می تواند به صورت محدود و در چهارچوب قانون مبادرت به تصرف زمین های شخصی با مالکیت خصوصی نماید. افزایش امکانات رفاهی در جامعه، گسترش فضای سبز، گسترس عرض معابر و ساخت اتوبان ها از مهمترین مواردی هستند که شهرداری را مجبور به تصرف زمین دیگران می کند.

مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری با وکیل

تخمین بهای ملک واقع در طرح شهرداری

تخمین بهای ملک باتوجه به تراضی صاحب ملک و شهرداری صورت می گیرد. اگر در این زمینه میان طرفین توافق حاصل نشود مسئله برای رسیدگی به دادگاه صالح ارجاع داده می شود. البته ممکن است صاحب ملک نسبت به قیمت پیشنهادی اعتراض نداشته باشد. و اعتراض وی به تصرف ملک بدون پرداخت بهای آن باشد. در واقع تصور کنید که شهرداری ملک مربوطه را متصرف شده است. اما بهای آن در زمان تعیین شده به حساب مالک قبلی پرداخت نمی کند. در این شرایط نیز باید دادخواست خود را با همین عنوان به مراجع صالح تحویل نمایید.

دعوی مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه ممکن را در این زمینه به دست آورید. پیشنهاد می کنیم از یک وکیل حرفه ای ملکی کمک بگیرید. برای این کار نیاز است تا در ابتدا دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعوی را تعیین کنید. دادگاه محل وقوع ملک غیرمنقول برای رسیدگی به دعوی مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری صلاحیت دار شناخته می شود.

به دفتر خدمات الکترونیک قضایی بروید. در آنجا موضوع دادخواست را به صورت (مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری) تنظیم نمایید. برای رسیدگی به درخواست شما وقت رسیدگی تعیین می گردد. کارشناسان رسمی دادگستری موظف هستند. تا در صورت اعتراض شما به قیمت تعیین شده، قیمت واقعی ملک را باتوجه به مشخصات آن و بعد از بازدید محلی به توجه دادگاه برسانند. اگر هم مسئله اصلی عدم پرداخت بهای ملک توسط شهرداری است. که اصولاً دستور پرداخت آن توسط دادگاه و به محض اثبات آن صادر می گردد.

هیات سه نفره تخمین بهای ملک

در ابتدا یک هیات سه نفره تشکیل می شود که متشکل از یک عضو به عنوان نماینده شهرداری، یک عضو به عنوان نماینده مالک زمین و یک عضو دیگر به انتخاب طرفین است. در این هیات به بحث و بررسی در خصوص این مسئله می پردازند. که بهای ملک واقع در طرح شهرداری چقدر است. قیمت این زمین باید در مقایسه با زمانی که این زمین در معرض طرح شهرداری واقع نشده است تخمین زده شود. چرا که قرار گرفتن املاک شخصی در طرح شهرداری باعث می شود قیمت زمین افت مشهودی داشته باشد.

رای اکثریت آرا در این زمینه برای تعیین قیمت زمین ملاک امر است. اما طبق شرایط خاصی قانون راه را برای اعتراض صاحب ملک باز گذاشته است. چرا که در این موارد احتمال تبانی برای پایین آوردن قیمت ملک وجود دارد. البته این را هم اضافه کنیم که شهرداری در موارد ضروری نیازی به انتظار کشیدن برای صدور رای دادگاه ندارد. و می تواند با اثبات ضرورت در این زمینه مبادرت به تصرف زمین نماید.

نکاتی در خصوص مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری

  • اگر ملک شما در طرح شهرداری واقع شده است. به هیچ وجه حق اعتراض به این امر را ندارید و نمی توانید مانع اجرای طرح شهرداری شوید.
  • افرادی که هیات تعیین بهای ملک را تشکیل می دهند. باید از کارشناسان رسمی دادگستری باشند.
  • تصرف شهرداری پیش از رضایت شما غاصبانه نیست و مشمول پرداخت اجرت المثل نمی شود.
  • به این دلیل که دعوای مورد اشاره از دعوای مالی محسوب می‌شود .

امید شاه مرادی – وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *