مشاوره حقوقی نفقه

مشاوره حقوقی نفقه : پرداخت نفقه زن در نکاح دائم به عهده مرد است واین موضوع از قواعد آمره به شمار می رود یعنی حتی نمی توان در سند ازدواج خلاف آن را شرط نمود و چنین شرطی باطل خواهد بود، لیکن در نکاح منقطع (موقت) مرد قانونا چنین تکلیفی ندارد مگر پرداخت نفقه را شرط نمایند .

در ذیل مواردی را که در مشاوره حقوقی نفقه کاربرد داشته و لازم و ضروری به نظر می رسد، بیان خواهد شد .

مفهوم و مصادیق نفقه

مستفاد از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه هر آن چیزی است که برطرف کننده نیاز های متعارف زن در زندگی باشد مانند خوراک ، پوشاک ، اسباب منزل ، هزینه های درمان ، سفر و…

ملاک تعیین نفقه

از عبارت “خادم در صورت عادت” ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی چنین استنباط می شود که ملاک تعیین اوضاع و احوال زن است نه وضعیت اقتصادی مرد البته باید به عرف نیز توجه نمود و اگر هزینه ای عرفاً ملاک نباشد مرد الزامی به پرداخت آن ندارد مانند پرداخت هزینه انجام عمل های زیبایی و موارد مشابه دیگر

مالکیت زن نسبت به اموال مشمول نفقه

در اینجا باید قائل به تفکیک شویم بین اموال مصرف شدنی و مصرف نشدنی :

1- اموال مصرف شدنی

اموالی هستند که با استفاده آنها ؛ از بین میروند مانند مواد خوراکی
بدیهی ست که این اموال به ملکیت زن در آمده و زن در قبال استفاده از آنها مسئولیتی ندارد .

2- اموال مصرف نشدنی

اموالی که با استفاده از آنها باز هم باقی بمانند مانند ماشین یا فرش ؛ در این موارد زن مالک این اموال نمی شود ، بلکه اذن در انتفاع ( اجازه استفاده ) را خواهد داشت و در صورتیکه بر خلاف عرف و به زیان شوهر از این اموال استفاده نماید منجر به سو استفاده از حق شده و برای زن مسئولیت مدنی به همراه خواهد داشت .

نکته : آنکه در مورد پولی که مرد به عنوان نفقه به زن می دهد زن می تواند آن وجه را در امور عقلایی و به طور متعارف مصرف نماید .

ممتاز بودن نفقه نسبت به سایر دیون

در باب تقسیمات پرداخت دیون در صورت فوت و یا ورشکستگی و عدم کفایت اموال طلب ، زن بابت نفقه ؛ طلب ممتاز محسوب می شود و بر غالب بدهی های مرد تقدم دارد ( به جز دیون دارای وثیقه که مقدم بر نفقه است )

چه زمانی مرد از پرداخت نفقه معاف است ؟

چنانچه زن پس از عقد از انجام وظایف قانونی خویش ( به اصطلاح تمکین ) خودداری نماید ؛ قانوناً ناشزه محسوب می شود و مرد با اثبات ناشزه بودن همسرش می تواند از پرداخت نفقه خودداری نماید .

اثبات عدم تمکین زن به عهده مرد است که در این صورت مرد می تواند برای این امر با مراجعه به دفتر خدمات قضایی اظهار نامه ای دال بر دعوت زن به تمکین تنظیم و ارسال نماید ؛ البته اثبات این موضوع با توجه به آنکه اصل بر عدم پرداخت نفقه است امری است تخصصی و بهتر است توسط وکیل خانواده انجام گیرد .

مشاوره حقوقی نفقه

نفقه پس از انحلال نکاح

از بین رفتن علقه زوجیت ( نکاح ) طرق محدودی دارد که به اختصار آنها را بیان می داریم :

  1. فسخ نکاح
  2. طلاق اعم از رجعی و بائن
  3. فوت یکی از زوجین

در مورد فسخ نکاح و طلاق بائن ؛ نفقه ای به زن تعلق نخواهد گرفت لیکن در مورد طلاق رجعی ( که مرد در مدت زمان عده حق رجوع دارد ) . در مدت عده طلاق رجعی ( ۳ طهر ) زن مستحق دریافت نفقه خواهد بود و در مورد فوت شوهر تا پایان عده وفات ( ۴ماه و ۱۰روز ) زن مستحق دریافت مهریه از محل اموال شوهر می باشد .

الزام شوهر به پرداخت نفقه

اگر مرد نفقه همسر خویش را با وجود تمکین زن پرداخت نکند ، زن می تواند الزام شوهر به پرداخت نفقه را از دادگاه صالح تقاضا نماید و درصورتیکه مرد از اجرای حکم دادگاه مبنی بر پرداخت نفقه تعیین شده توسط دادگاه خودداری نماید ؛ زن هم می تواند تقاضای طلاق نماید .

این امر ، موضوعی تخصصی می باشد و بهتر آن است که توسط وکیل نفقه که دارای دانش حقوقی و آگاه به روند پرونده است انجام شود .

ضمناً شما می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در این سایت با نگارنده مطلب امید شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی متخصص در امور نفقه و خانواده تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *