مشاوره حقوقی قرارداد کار

مشاوره حقوقی قرارداد کار : یکی از مهمترین رخدادهای زندگی یک شخص، پیدا کردن کار و فعالیت شغلی است. امروزه اغلب کارها به صورت آزاد درآمده اند و یک یا چند شخص برای افرادی در قالب کارفرما کار می کنند.

شاید وصف کارگر برای تمام کسانی که زیر نظر کارفرما مشغول فعالیت هستند. در لفظ عامیانه رایج نباشد اما همه آن ها مشمول قانون کار هستند. و به نوعی کارگر تلقی می شوند. یکی از مهمترین اقداماتی که قبل از آغاز به کار و تنظیم عقد قرارداد باید انجام دهید دریافت مشاوره حقوقی قرارداد کار است. این مبحث را در ادامه تشریح می کنیم.

کارگر کیست؟

طبق آن چه که از قانون کار به دست می آید کارگر فردی است که طبق یک عقد شفاهی یا کتبی، به صورت موقت یا غیرموقت برای فردی که کارفرما خطاب می شود. و در قبال دریافت حق السعی و به دستور و امر کارفرما، اقدام یا اقداماتی را در چهارچوب قانون و شرع انجام می دهد.

مشاوره حقوقی قرارداد کار

آن طور که مشخص است فعالیت شغلی یک کارگر باید دارای جنبه های ذیل باشد:

  • باید حتماً یک قرارداد کتبی یا شفاهی وجود داشته باشد . ( وجود توافق شفاهی یا کتبی )
  • حق السعی در قبال کاری پراخت شود که کارفرما از کارگر خواسته است تا آن را انجام دهد.
  • قرارداد کار ممکن است جنبه موقت یا دائم داشته باشد.
  • فعل مورد نظر کاملاً مشروع و قانونی باشد.
  • طرفین ممنوعیت قانونی و شرعی در تصرف اموال یا انجـام کـار مورد نظر نداشته باشند.

تفاوت قرارداد شفاهی و قرارداد کتبی

بسیاری از ما در وهله اول تصور می کنیم که تفاوت این دو صرفاً به مکتوب بودن یکی و غیرمکتوب بودن دیگری باز می گردد. اما این گونه نیست و این ویژگی ابتدایی ترین اختلاف قرارداد کتبی و غیرکتبی تلقی می شود. در قرارداد کتبی همه شرایط کار که توسط طرفین پذیرفته و امضا شده مشخص می باشد. و برای اثبات آن نیازی به حضور شاهد یا ادله اثبات دعوی نمی باشد اما در قرارداد شفاهی این گونه نیست. و اگر فردی مدعی حقی شد که طرف مقابل آن را انکار کرد باید به طرق قانونی آن را حل و فصل نمود.

وکیل قرارداد های پیمانکاری

نکته بسیار مهمی که اغلب کارگران از آن غافل هستند این است که خوشبختانه قانون گذار ما در اغلب موارد حق را به کارگر می دهد چرا که کارفرما را موظف می داند. تا برای استخدام کارگر حتماً قرارداد کار تنظیم نماید. و اگر چنین اقدامی را انجام ندهد باید تبعات آن را هم بپذیرد. به عنوان مثال اگر بین آن ها اختلاف حادث شود و امکان اثبات وجود نداشته باشد. تمام شرایط مربوطه طبق قانون کار اجرا می شود و فرض را بر این می گذارند که حداقل شرایط موجود در قانون کار برای قرارداد آن ها نیز پذیرفته شده است.

نمونه دیگر اینکه در صورت اختلاف بین کارگر و کارفرما در دایم یا موقت بودن قرارداد کار شفاهی، اگر کارفرما مدعی موقت بودن و دائم نبودن قرارداد کار باشد. وظیفه اوست که با اسناد قابل قبول در مراجع رسیدگی کننده به اختلافات کارگر و کارفرما، اثبات کند که قرارداد کار شفاهی به صورت موقت بوده است و کارگر هیچ وظیفه ای در این زمینه ندارد.

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل

همچنین در تمامی قراردادهایی که به صورت شفاهی بین کارگر و کارفرما منعقد میشوند در حکم قراردادهای دایم بوده و کارگر به عنوان کارگر رسمی و دایم تلقی می گردد. همچنین در این قراردادها هیچ کدام از طرفین نمی توانند قرارداد کار را فسخ نمایند چرا که به عنوان عقد لازم شناخته می شوند تا حقوق هیچ یک از طرفین زایل نگردد .

قانون حداقل دستمزد کارگر

یک نکته مثبت در مشاوره حقوقی قرارداد کار وجود دارد. و آن این است که شما حتی اگر بپذیرید با حقوقی کمتر از حداقل حقوق مندرج در قانون کار برای یک شخص به عنوان کارفرما کار کنید و آن را هم امضا کنید. باز هم می توانید خلاف آن را درخواست کنید. در واقع اگر شما تاکنون با یک دستمزد بسیار کم که برخلاف قانون کار و حداقل دستمزد کارگر است. مشغول کار هستید می توانید حق و حقوق خود را در این زمینه احیا کنید.

همه این موارد و اطلاع از حقوقی که یک کارگر می تواند داشته باشد. بستگی به این دارد که اطلاعات حقوقی شخص چقدر است. متاسفانه امروزه بسیاری از کارفرمایان از مقوله عدم آگاهی سوء استفاده کرده و قراردادهای خود را با کارگران با دستمزدهای بسیار پایین و تعیین حداقل حقوق مقرر در خصوص بیمه، سنوات و … تنظیم می کنند. بنابراین بهتر است قرارداد مربوطه را زیر نظر مشاوره حقوقی قرارداد کار یا یک وکیل حرفه ای تنظیم نمایید که خللی در حقوق شما ایجاد نگردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *