مجازات قتل فرزند توسط پدر !!!

مجازات قتل فرزند توسط پدر : قتل فرزند توسط پدر یکی از جرائم دل خراشی است که در چند سال اخیر و به دفعات شاهد وقوع آن ها در نقاط مختلف ایران بوده ایم . البته وقوع این جرم صرفاً به کشور ما یا دوره خاصی تعلق ندارد اما افزایش وسایل ارتباط جمعی باعث شده است تا اخبار مربوط به قتل فرزند توسط پدر به اطلاع همگان رسیده و به گونه ای احساسات عمومی را نیز برانگیزد .

یکی از چالش برانگیزترین مسائلی که در قانون مجازات اسلامی و با تبعیت از شرع به چشم می خورد مجازات فرزندکشی است؛ ما در این مقاله قصد ورود به انتقادات صورت گرفته علیه مجازات قتل فرزند توسط پدر را نداریم بلکه می خواهیم به اصل قضیه و مجازات دقیق پدر در این موارد بپردازیم ، پیشنهاد می دهیم در ادامه با توضیحات وکیل کیفری همراه باشید .

مجازات قتل فرزند توسط پدر

قتل فرزند توسط پدر

موارد مختلفی می توانند باعث شوند تا رابطه زیبای پدر و فرزندی به یک رابطه وحشتناک مبدل شود و فضای دل انگیز خانواده ای که می توانست مامن آرامش و امنیت باشد به یک فضای متشنج و هولناک تبدیل گردد. در دنیای قدیم وقوع برخی از مسائل همانند حفظ آبرو یا حذف فرزندی که فرمانبردار نبوده است علت اصلی قتل فرزند توسط پدر قلمداد می شد اما امروزه موارد دیگری از جمله مصرف داروهای روان گردان و اوضاع نابسامان اقتصادی به عنوان مهمترین علل وقوع این جرم است .

مجازات مشارکت پدر در قتل فرزند

قتل فرزند توسط پدر ممکن است به مشارکت باشد یا مباشرت. بدین صورت که اگر پدر با همکاری یک یا چند نفر دیگر مبادرت به قتل فرزند نماید مرتکب مشارکت در قتل شده است و اگر هم به تنهایی فرزند خود را به قتل برساند به عنوان مباشر جرم شناخته می شود.

در این شرایط قانون مجازات اسلامی مجازات قصاص را در صورت درخواست اولیا دم و علیه سایر شرکا می پذیرد اما پدر صرفاً به پرداخت دیه و حبس تعزیری به مدت سه تا پانزده سال محکوم می شود. نکته قابل ذکر این است که پدر از دیه پرداختی سهم نمی برد.

مجازات معاونت پدر در قتل فرزند

در مثال فوق ممکن است پدر شخصاً مبادرت به قتل فرزند نکرده باشد بدین صورت که شرایط را مهیا نماید تا فرد یا افراد دیگر، فرزند او را به قتل برسانند. در این شرایط به مجازات معاونت در قتل عمد محکوم می شود و از این حیث تفاوتی با معاونت در قتل افراد دیگر ندارد.

بنابراین مجازات پدر در خصوص آسیب هایی که به نفس یا عضو فرزند وارد می کند تفاوتی با سایرین ندارد و صرفاً در خصوص قصاص است که شرع مجازات او را تقلیل داده است. در این خصوص پدر به حبس تعزیری درجه دو یا درجه سه محکوم می گردد.

اگر مباشر قتل به علت گذشت شاکی خصوصی از قصاص نجات پیدا کند مجازات معاون جرم نیز به حبس تعزیری درجه پنج یا شش کاهش پیدا می کند. همچنین مجازات پدر در خصوص ضرب و جرح فرزند علاوه بر پرداخت دیه یا ارش، حبس تعزیری درجه شش می باشد .

نکاتی در خصوص قتل فرزند توسط پدر

مجازات قتل فرزند توسط پدر به مجازات قتل فرزند توسط مادر یا اجداد مادری یا سایر اعضای خانواده همانند خواهر یا برارد سرایت نمی کند بنابراین اگر مادر مرتکب فرزند کشی بشود یا سایر اعضای خانواده یکی دیگر از اعضا را به قتل برساند باید قصاص شده یا دیه پرداخت کند .

  • مجازات قتل فرزند توسط پدر در قانون مجازات اسلامی و در متون فقهی درج شده و قابل تغییر نیست.
  • پدر بعد از قتل فرزند نمی تواند از اموال او ارث ببرد.
  • اگر فرزند کشی نشانه ای از افساد فی الارض باشد مجازات محارب را به دنبال دارد.
  • هرچند قانونگذار به تبعیت از شرع مجازات قصاص را در خصوص مجازات قتل فرزند توسط پدر برداشته است اما سخت گیری بسیار زیادی در خصوص رسیدگی به این پرونده ها وجود دارد.
  • مجازات قتل فرزند توسط پدر صرفاً به پدر سرایت نمی کند بلکه مشمول اجداد پدری است .
  • مجازات قصاص در خصوص پدری که فرزند خوانده خود را به قتل رسانده است قابلیت اجرا دارد.
  • اگر قتل فرزند توسط پدر با مشارکت صورت گرفته باشد برای پایمال نشدن خون فرزند، پدر به عنوان قاتل موظف به پرداخت نصف خونبها می باشد و مبلغ خونبها به صورت کامل بین تمامی اشخاص شریک در قتل تقسیم شده و باید توسط یکایک آنان پرداخت شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *