مالیات بر ارث و اقدامات لازم در این زمینه

مالیات بر ارث و توضیحات تکمیلی با وکیل شاه مرادی : مالیات یکی از مهمترین منابع درآمد دولت هاست که در اغلب نظام های حقوقی به چشم می خورد. با این حال قوانین و درصد های خاصی که بر آن ها حکمفرماست. از یک کشور به سایر کشورها متفاوت است. اما اصل ماجرا یا همان مالیات بر ارث در اغلب کشورها یکسان می باشد.

قوانین مربوط به مالیات بر ارث در ایران به سال 1316 باز می گردد اما آنچه که امروزه مورد توجه مودیان مالیاتی قرار می گیرد قانون سال 1395 است. که در خصوص ماترک متوفیان 1/1/95 به بعد اجرا می شود. بنابراین قوانین پیش از این تاریخ در خصوص ماترک برجای مانده از متوفیان قبل از سال 95 اجرا می شود. این مقوله را در ادامه به صورت تفصیلی تر بررسی خواهیم کرد.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث به چه معناست؟

مالیات به معنای مبلغی پول یا اعتبار است که از اموال منقول و غیر منقول جدا شده و به حساب دولت واریز می گردد. دولت نیز موظف است تا از این پول برای عمران و آبادانی کشور استفاده کند. ماترک متوفی از جمله این اموال است که قوانین مربوط به مالیـات برارث را تشکیل می دهند.

بنابراین وراث برای اینکه بتوانند در ماترک متوفی دست برده و صاحب سهم الارث خود شوند باید مالیات آن را پرداخت کنند. اگر وراث مالیات بر ارث را طبق قانون پرداخت نکنند حق سند زدن مال یا فروش و انتقال آن را نخواهند داشت. کما اینکه مهر و موم کردن اموال پیش از صدور گواهی انحصار وراثت نیز باعث می شود. تا به هیچ نحوی قادر به استفاده از ماترک نباشند.

تغییرات قانون مالیات بر ارث

تا قبل از آغاز سال 1395 رسیدگی به مالیات بر ارث این گونه بود که ارزش تمام ماترک تعیین می شد. و سپس در مقایسه با تعداد وراث، مالیات بر ارث نیز تعیین می گشت اما بعد از آغاز سال 1395 روند جدیدی برای تعیین نرخ مالیـات بر ارث در پیش گرفته شد که در آن میزان مالیات هر مال نسبت به مال دیگر متفاوت است. به عنوان مثال مالـیات بر ارث مغازه با مالیات بر ارث ماشین یا وجوه نقد متفاوت می باشد. به غیر از این مورد باید به تفاوت مالیات بر ارث در طبقات ارث اشاره کرد. این مسئله را در ادامه تشریح می کنیم.

مالیات بر ارث طبق قوانین سال 1395

طبق قوانین سال 1395 به بعد هرچقدر طبقات ارث بالاتر باشند میزان مـالیات برارث برای آن ها کمتر و هر چقدر طبقات و درجات ارث افزایش پیدا کنند میزان مالیـات برارث برای آن ها بیشتر می شود. در واقع هر چقدر وارث مورد نظر از لحاظ نسب به مورث نزدیک تر باشد مشمول مالیـات کمتر و هر چقدر هم دورتر باشد مشمول مالیـات بیشتری می شود. طبق قانون طبقات ارث به شرح ذیل است:

 • طبقه اول: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد
 • طبـقه دوم: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها
 • طبقه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

نوع اموال باقی مانده از متوفی

حال باید به نوع اموال باقی مانده از متوفی بپردازیم چرا که طبق قانون به هر کدام از آن ها مالیات خاصی تعلق می گیرد. طبق قانون میزان مالیات مقرر بر هر کدام از اموال به شرح ذیل می باشد .

 • تمام وسایل نقلیه موتوری اعم از هوایی، زمینی و دریایی (2 درصد)
 • حق‌الامتیاز متوفی در زمان حیات و سایر حقوق مالی متوفی (10 درصد)
 • املاک غیرمنقول اعم از زمین، آپارتمان و حق واگذاری محل ( 1.5 برابر نرخ‌های ماده 59)
 • سپرده بانکی متوفی در بانک ها و موسسات مالی، انواع اوراق بهادار و سود متعلق به آنها (3 درصد)
 • سهام متوفی در موسسات، سهم ‌الشرکه و حق تقدم آنها ( 1.5 برابر نرخ‌های ماده 143)
 • اموال متوفای ایرانی که در خارج از کشور اقامت داشته است (10 درصد)
 • مالـیات بر ارث ملک مسکونی (7.5 درصد از ارزش کل ملک)
 • مـالیات بر ارث مغازه (3 درصد)

همانطور که بیان گردید درصد مالـیات بر ارث برای طبقات اول، دوم و سوم با یکدیگر متفاوت می باشد. درصدهای فوق برای طبقات اول ارث است و برای طبقات دوم و سوم، این درصدها به ترتیب دو و چهار برابر می‌ شود . جهت دریافت اطلاعات بیشتر با وکیل امور مالیاتی تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *