قانون جدید مهریه 1401

قانون جدید مهریه در سال 1401 : مهریه یکی از حقوق مالی زن در زندگی مشترک می باشد. و به محض عقد نکاح به عنوان یکی از حقوق زن در مالکیت او قرار می گیرد. بنابراین زن می تواند در همان ابتدای زندگی مشترک مهریه خود را مطالبه نماید. یا اینکه آن را در جریان زندگی مشترک و حتی در زمان طلاق مطالبه کند.

البته عرف جامعه بدین صورت است که اغلب زنان تا زمانی که از زندگی مشترک خود راضی هستند آن را مطالبه نمی کنند. و از آن به عنوان یک اهرم فشار برای طلاق و جدایی استفاده می کنند. از این موارد که بگذریم باید به این مسئله اشاره کنیم. که قانون جدید مهریه در راستای حبس زدایی تصویب شده است. و زوجین برای پرداخت و مطالبه آن باید از آن تبعیت کنند. با وکیل مهریه همراه باشید تا قواعد کلی مهریه و قانون جدید مهریه را شرح دهیم.

قانون جدید مهریه

مهریه در حقوق اسلامی

مهریه به عنوان صداق و کابین شناخته می شود و نوعی قدردانی مرد از زن است با این حال در عصر مدرن این گونه نیست. و از مهریه به عنوان پشتوانه مالی زن برای حفظ زندگی مشترک و همچنین حفظ حرمت زن از جانب مرد یاد می شود. در واقع زن با حق خود مبنی بر مهریه در کنار مرد که دارای حق الطلاق است.

زندگی مشترک را ادامه می دهد. با توجه به اینکه مهریه در همان بدو عقد نکاح در مالکیت زن قرار می گیرد به صورت بالقوه به عنوان اموال زن شناخته می شود. حتی در صورت فوت وی، قابل انتقال به وراث زوجه می باشد. این امر اهمیت مهریه را به وضوح نشان می دهد. اما مسئله ای که باید به آن دقت کنیم این است که اصولاً مهریه های امروزی به علت بالا بودن، دارای شرایط خاصی هستند که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

محدود شدن مطالبه مهریه به 110 سکه

تا پیش از سال 1400 قانون جدیدی در خصوص محدود شدن مطالبه مهریه به 110 سکه تصویب شده است و گمانه زنی های زیادی را به دنبال داشت. اما باید بگوییم که اغلب مردم در این خصوص اشتباه فکر می کنند چرا که آن ها تصور نموده اند. دیگر مهریه بیش از 110 سکه قابل وصول نمی باشد. حال آنکه این گونه نیست و طبق این قانون، مرد اگر 110 سکه یا اقساط آن را پرداخت نکند. می توان برای او حکم جلب گرفت ، بیشتر از 110 سکه نیز به شرط دارا بودن زوج قابل مطالبه است .

پیشنهاد محدود شدن مطالبه مهریه از 110 به 14 سکه

وکیل خانواده : افزایش بی رویه قیمت سکه باعث گردید تا حتی قانون 110 سکه نیز تاثیر چندانی در راستای حبس زدایی نداشته باشد. به همین علت پیشنهاد دیگری در دست بررسی قرار گرفته است. تا میزان حداقل سکه هایی که به موجب آن حکم جلب و نهایتاً زندانی شدن زوج را در پی داشت به 14 سکه کاهش پیدا کند. با این حال مخالفت های زیادی با این طرح صورت گرفته است. اما به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور شاهد تصویب این قانون نیز باشیم. به هرحال به نظر می رسد در کنار قانون تعدیل مهریه باید منتظر قوانین جدیدتر همانند قانون فوق و محدود شدن مطالبه مهریه به 14 سکه نیز باشیم .

مطالبه مهریه از طریق مراجع حقوقی و ثبتی امکان پذیر است

در گذشته خانم ها می توانستند برای مطالبه مهریه به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند. اما امروزه این گونه نیست و در ابتدا باید از طریق دوایر اجرای ثبت ، مهریه مطالبه گردد و در صورت انصراف زوجه و بلاوصول ماندن مهریه ایشان می تواند از طریق دادگاه مهریه خود را مطالبه نماید .

بنابراین در حال حاضر و در ابتدای امر مطالبه مهریه از طریق دادگاه امکان پذیر نیست. و زوجه با مراجعه به دفتر رسمی ازدواجی که در آن عقد نموده درخواست اولیه را مطرح می نماید و پس از آن ، پیگیری از طریق اجرای ثبت خواهد بود .

20 پاسخ
 1. آیلین
  آیلین گفته:

  لطفاً به حقوق زنان هم احترام بزارین اینطوری بیشتر آمار طلاق میره بالا بخاطر سو استفاده بیشتر مردان بیشتر اندیشه کنید لطفا

  پاسخ
  • ح ص ط
   ح ص ط گفته:

   چرت و پرت نگو
   آنقدری که قانون به زن هااهمیت میده به مردهاتوجهی نمیکنه و مردکه یه عمری زحمت کشیده یه عجوزه بی خانواده همشو میگیره براحتی!!!
   کاری ندارم به اون مردهای بدردنخور ولی قانون اینجوری فایده ای نداره ، ودرسالهای آینده میبینیدکه کمترکسی حاضربه ازدواج میشه بخاطرهمین قانون و رفتارعجیب قانون وقضات گرامی!!….

   پاسخ
  • حانیه
   حانیه گفته:

   مردا همینجوری مهریه نمیدن و پایبند به زندگی نیستن وای به حال قوانین جدید که همه به نفع مرداست ..ما مخالف این قانون جدید هستیم

   پاسخ
 2. رضا
  رضا گفته:

  کاش بتونن این کارو بکنن بیشتر زندگی هارو این وکیلا بهم میزنن تا بهتون حق الوکاله خوب بگیرن

  پاسخ
 3. علی
  علی گفته:

  تو این گرانی اگه با این وضعیت پیش بره امر مقدس ازدواج رو نباید انجام داد باید در نظر داشت که مقدار سکه عامل خوشبختی انسان نیست بلکه بعضی از زنان از آن به عنوان ابزار فشار استفاده میکنند

  پاسخ
  • ح ص ط
   ح ص ط گفته:

   دقیقاموافقم
   درودبه شرفت
   بخاطرهمینه پسرهامجردمیمونن و ازدواج نمیکنن حق هم دارن سکه و مهریه شده دردسر و ابزار فشار بی رحمانه قانون برای زنان
   مردهاهمیشه بدبخت بودن و مظلوم واقع شدن تو این قضیه به استثنای مردای بیخود

   پاسخ
 4. باقر
  باقر گفته:

  سلام
  مهریه همسر بنده ۳۵۰ سکه میباشد و همسرم تقاضا کرده دارای دو خانه و یک ماشین میباشم که توقیف اموال از طرف همسرم گرفته شده
  آیا ایشان کل اموال مرا میتواند بردارد یا قانون ۱۱۰ سکه شامل ایشان میباشد
  زمانی که بیست سال پیش من با همسرم ازدواج کردم سکه ۹۰ هزار تومن بود و الان حدود ۱۳ میلیون اخه این چه بدبختیه

  پاسخ
 5. رضا
  رضا گفته:

  سلام . اخه انصافه دختری با هزار عشوه و کرشمه چندی عقد کرده در منزل پدرش باشد بعد هم تقاضای مهریه کند و سر خونه زندگیش هم نیاد تکلیف چیه . به نظر شما این یک نوع کسب و کار نیست ؟ بعد از گرفتن طلاق برود با کس دیگر باز این کار را انجام بدهد .

  پاسخ
 6. Tara
  Tara گفته:

  آخه این چ کاریه.پس زنها چ جور مطالبش کنن.واسه کسی ک فرار کرده پاشو تو دادگاه نمیزاره

  پاسخ
 7. رضا
  رضا گفته:

  بند عسرو حرج این قانون دخالت مستقیم حکومت قوه قضاییه در زندگی خصوصی شهروندان است بدون دلیل شرعی و عرفی .برای مختومه نمودن مصنوعی پرونده ها . وقتی دختری پیمان ازدواج دائم را قبول میکند نمیتواند با خروج و غیبت از زندگی باعث فسخ آن پیمان گردد اگر اینچنین است فروشندگان اموال منقول نیز با مخفی کردن آن و خودداری از تحویل موجبات فسخ آنرا از دادگاه بخواهند این نقض حقوق شهروندی مردان و اطفال و باعث فروپاشی خانواده ها و افزایش زنان فراری خواهد شد و راهی برای دور زدن قانون و تبدیل ایران اسلامی به بلاد کفر . همان چیزی که فمینیست های غربزده نفوذی در تدوین این قانون میخواهند .

  پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   اخه تو چی سرت میشه
   قانون مهریه مسخره ای داریم زن مالک مهرهست اما چرامبلغ زیاد قانون باید سطحی بزاره که ازاون بیشتر نره و دارایی های مرد بسنجه وقتی مرد بیکاره هیچ مالی نداره چرا قانونی نباشه که مانع بشه بعدا ماربه دادگاه بکشه
   قانون دراین رابطه خوب ورود نکرده اختیارتام داده
   الان شده یه نوع کسب کار مردی که هم خونه ماشین شغل پردرامد داشته باشه زن میخواد چیکار ؟؟؟رونالدو فوتبالیست که همه میشناسیمش شیش تا بچه داره ولی ازدواجش رو رسمی نکرده هنوز چرا چون قانون زنش رو مالک اموال اون میدونه پس حق داره که رونالدو که ازدواجش رو رسمی نکنه الان هم هیچ مشکلی ندارن چرا چون زن زندگی میخواد نه اموال اکه ماهم این قانون رسمی نکردن رو داشته باشیم هم خانواده ازهم نمیپاشه هم جمعیت بیشتر میشه
   اون اوسکولای که میگن حق زن چی میشه اونا بی شرفن بفکر نظام خانواده نیستن زن عقل نداره که هرچی بهش بدی میگه کمه
   تمام

   پاسخ
 8. ایمان
  ایمان گفته:

  سلام علیکم .این چند ساله مهریه به عنوان کسبی برای دختران برای باج خواهی از پسران و بیچارگی و درماندگی انان را در پی داشته که اگر به این مساله رسیدگی نشود تا چند سال دیگر شاهد پر شدن زندانها به خاطر عدم توانایی مهریه هستیم هر چند نسل جدید کم کم به این موضوع واقف شدن و عمق فاجعه را درک کردن و زیر بار تاهل نمیرن که اون مساله هم خود معزلیست بر معزل قبلی .الاایحال این قانونی که از عهد دقیانوس به اشتباه به جا مانده باید برداشته شود و به گونه ای دیگر قانون وضع شود که باعث سو استفاده نگردد در وضع فعلی جامعه .

  پاسخ
 9. mohammed
  mohammed گفته:

  قوانین مهریه فقط کسب و درآمد برای زنان هست، دلیل فروپاشی زندگی ازدواج نکردن جوانان ازدواج سفید همین ترس از مهریه و بدبختی و فروپاشی آینده مرد هستش اصلا مهریه بیشتر برا کسب و درآمده حتی زن خیانت هم میکنه بازم مهریه میگیره

  پاسخ
 10. Hamd
  Hamd گفته:

  اگر اینگونه شود که سقف مهریه به ۱۴ سکه شود خوب است ، زن و مرد ندارد ، در زندگی باید حق به حق دار برسد ، هردو به یک اندازه ، بالاخره هر زندگی بالا پایین خوب و بد پستی بلندی دارد ولی نباید حقی ضایع شود ، من خودم زن هستم ولی طرف حق هستم نه با هم جنسم کار دارم نه با جنس مخالف ، با حق و عدالت کار دارم …

  پاسخ
 11. مهدی
  مهدی گفته:

  یک نفر توضیح بده توی جمهوری اسلامی
  یک زن بعد از خیانت چطور میتونه باز هم مهریه بگیره .
  این چه قانون است؟

  پاسخ
 12. مریم
  مریم گفته:

  خب مرد مهریه بالا قبول نکنه .کثافت کاریاشم گردن بالا بودن مهریه و قانون مهریه نزاره

  پاسخ
 13. حانیه
  حانیه گفته:

  حداکثر نهایتا پرونده مهریه چند ماه طول می‌کشه وقتی چیزی به اسم مرد نباشه؟؟؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *