صفر تا 100 مراحل گرفتن حکم تخلیه

مراحل گرفتن حکم تخلیه و نحوه اقدام :  از مهمترین مواردی که در میان موجرین مورد بحث قرار می گیرد مراحل گرفتن حکم تخلیه است؛ در اغلب موارد مشاهده می کنیم که بسیاری از موجرین (صاحبان املاک استیجاری) با تفاوت دستور تخلیه و حکم تخلیه آشنایی ندارند به همین علت مبادرت به تنظیم دادخواست های اشتباه می کنند که صرفاً باعث اطاله دادرسی می شود. به همین علت بهتر است پیش از تنظیم دادخواست به مشاور حقوقی مراجعه کرده و یا انجام امور را به یک وکیل ملکی حرفه ای بسپارید. در این مقاله به تفاوت حکم تخلیه و دستور تخلیه پرداخته و سپس مراحل گرفتن حکم تخلیه را بیان می کنیم.

صفر تا 100 مراحل گرفتن حکم تخلیه

حکم تخلیه چیست و چه تفاوتی با دستور تخلیه دارد؟

زمانیکه ملک خود را به دیگری اجاره می دهید می توانید تعهدات خاصی را در آن قید کرده و از مستاجر بخواهید تا این موارد را تا زمانی که از منفعت ملک استجاری بهره مند می شود رعایت نماید. حال اگر مستاجر نسبت به رعایت این تعهدات بی اعتنا باشد یا اقداماتی را انجام دهد که طبق قانون ممنوع است به عنوان مثال از ملک مورد نظر برای دایر کردن قمارخانه استفاده کند یا در آن مشغول کارهای خلاف قانون یا اعمال نامشروع شود چکار باید کرد؟ در این شرایط باید به دنبال حکم تخلیه بود!

در شرایط فوق نمی توانید دستور تخلیه را تقاضا نمایید چرا که لازم است تا درخواست شما در نوبت رسیدگی قرار گرفته و سپس توسط قاضی بررسی شود که آیا بیانات شما در خصوص مستاجر صحت دارد یا خیر؟ حال سوال دیگری که مطرح می شود این است که چه زمانی می توان درخواست دستور تخلیه داد؟ شما اگر اجاره نامه را به شورای حل اختلاف محلی ببرید و بگویید که مدت اجاره پایان یافته و تمدید هم نشده است اما مستاجر از تخلیه خودداری می کند می توانید دستور تخلیه را گرفته و طی ده روز، مستاجر را ملزم نمایید تا ملک را تخلیه کند. بنابراین سرعت در رسیدگی و اجرای حکم از مهمترین وجوه تمایز دستورات و احکام حقوقی هستند.

چگونه حکم تخلیه بگیریم؟

وکیل تخلیه ملک : در ابتدا باید مدارک شناسایی و اجاره نامه را مهیا کنید. سپس به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و دادخواست خود را مبنی بر صدور حکم تخلیه ارائه دهید. سپس به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارجاع داده می شوید. در آنجا باید یکی از دلایل ذیل را اثبات کنید یا ادعا نمایید تا نوبت رسیدگی برای شما در نظر گرفته شود.

  • باید ثابت نمایید که مستاجر برخلاف تعهدات خود عمل نموده است.
  • باید ثابت نمایید که مستاجر شما برخلاف قوانین موجود در خصوص ملک استیجاری رفتار کرده است.
  • باید ثابت نمایید ملک شما نیاز به تعمیر اساسی دارد و مستاجر حاضر به تخلیه آن نیست.
  • باید ثابت کنید که مستاجر به مدت سه ماه از پرداخت اجاره بها خودداری کرده است.
  • باید ثابت کنید که مستاجر ملک استیجاری را به دیگری انتقال داده است.

در این صورت به یکی از شعبات حقوقی ارجاع داده می شود و طی ابلاغیه از مستاجر درخواست می شود تا برای ادای بیانات خود در دادگاه حاضر شود. اگر مستاجر نتواند خلاف ادعای موجر را اثبات نماید محکوم به تخلیه ملک می شود.

اعتراض به حکـم تخلـیه و اجرایی شدن آن

مستاجر می تواند به مدت بیست روز از زمان صدور حکم نسبت به آن اعتراض نماید. البته اعتراض وی باید مستند و با ارائه دلایل کافی باشد در غیر این صورت قابل استماع نخواهد بود و نتیجه ای جز رد تجدید نظر خواهی در پی نخواهد داشت .

اگر مستاجر نسبت به حکم صادره اعتراض نکند یا اعتراض وی پذیرفته نشود یا در صورت رسیدگی به اعتراض، حکم دادگاه بدوی صحیح اعلام گردد به مدت ده روز فرصت دارد تا ملک مورد نظر را تخلیه نماید در غیر این صورت اجرائیات وارد عمل شده و نسبت به تخلیه حکم مبادرت می کنند. لازم به ذکر است که برای اجرایی شدن حکم تخلیه باید پول پیش خانه به مستاجر پرداخت شده باشد یا در صندوق دادگستری تودیع شده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *