روش های قانونی و راه های اثبات مالکیت

راه های اثبات مالکیت : زمانی که سند رسمی یک ملک را در اختیار ندارید باید از روش های قانونی به عنوان راه های اثبات مالکیت استفاده نمایید. در بسیاری از موارد لازم است تا افراد بتوانند مالکیت خود را نسبت به یک مال به اثبات برسانند در غیر این صورت ممکن است حقوق خود را در خصوص مال مورد ادعا از دست بدهند.

اثبات مالکیت

روش های قانونی راه های اثبات مالکیتما در این مقاله توسط وکیل ملکی به شما کمک می کنیم تا بتوانید با راه های اثبات مالکیت آشنا شده و به صورت قانونی و اصولی از آن ها استفاده نمایید. مطلب مورد نظر را با تعریف مناسبی از مالکیت از دیدگاه علم حقوق آغاز می کنیم.

راه های اثبات مالکیت

مالکیت به چه معناست؟

مالکیت یک وصف است که رابطه انسان را در خصوص اموال منقول و غیرمنقول بیان می کند. مالکیت همچنین حقی است که برای شخص به عنوان صاحب مال ایجاد می شود و به او اجازه تصرف در مال مورد نظر را می دهد.

اثبات مالکیت اراضی ملی

به عنوان مثال فردی که مالک یک خودرو است می تواند بدون اخذ اجازه از دیگری از آن مال استفاده نموده و رانندگی کند. فردی هم که صاحب یک واحد آپارتمان است در صورت عدم وجود موانع قانونی همانند قرارداد اجاره، می تواند در واحد مورد نظر سکونت کرده و از مزایای ملک خود بهره مند شود.

اثبات مالکیت ملک بدون سند

مالکیت وصفی است که اجازه خرید و فروش مال را به شخص می دهد. فردی که مالک است حق دارد در خصوص فروش مال مورد نظر یا نگهداری از آن تصمیم گیری کند اما دقت نمایید که همه این حقوق باید در چهارچوب قانون باشد به عنوان مثال هیچ فردی حق ندارد به بهانه مالکیت ملک طبقه دوم، مانع استفاده واحدهای بالایی از پله ها و پاگرد شود. بنابراین حقوق مربوط به مالکیت تا زمانی قابل احترام هستند که از چارچوب قانون خارج نشده و خللی در حقوق دیگران ایجاد نکند.

چرا به اثبات مالکیت نیاز داریم؟

اکنون که از مزیت های مالکیت و مالک شناخته شدن آگاهی پیدا کردید نوبت به این سوال می رسد که در چه شرایطی لازم است تا مالکیت شخص اثبات شود؟ پاسخ این سوال را باید مربوط به زمانی دانست که ملک مورد نظر یا مال منقول مانند طلا، پول، خودرو و … در تصرف دیگری قرار گرفته است و ما هم سند رسمی مالکیت نداریم. مرجع قضایی از ما می خواهد که از روش های اثبات مالکیت استفاده کنیم و ادعای خود را اثبات نماییم ، اما این روش ها کدامند؟ در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

اقرار

اقرار زمانی قابل استماع است که به نفع طرف مقابل بیان گردد. بنابراین زمانی که متصرف اقرار می کند که مالک واقعی مال نیست و مالک اصلی فردی است که ادعای تصرف سابق را دارد دادگاه به اقرار او ترتیب اثر می دهد. بنابراین اظهارات شما در خصوص مالکیت مال صرفاً یک ادعاست و نیاز به اثبات دارد ، مگر اینکه توسط فرد مقابل تأیید شود .

اسناد معتبر

معتبرترین سندی که می توانید ارائه کنید همان سند رسمی مالکیت است البته اگر سند مالکیت داشته باشید اصولاً کار به دادگاه نمی کشد به همین علت ممکن است مال مورد نظر را از طریق مبایعه نامه خریداری کرده باشید یا یک سند عادی دیگر در دست داشته باشید. در این خصوص اگر طرف مقابل نتواند سندی معتبرتر از سند شما ارائه کند دادگاه به سند شما ترتیب اثر خواهد داد. اسناد عادی نیز از دیدگاه قانون دارای اعتبار هستند اما اعتبار اسناد رسمی بسیار بیشتر و فراتر از اسناد عادی می باشد .

شهادت شهود

زمانی که هیچ یک از طرفین حاضر به اقرار کردن نباشد و سند عادی یا رسمی مالکیت را هم ارائه نکنند می توان به شهادت شهود مراجعه کرد. در این خصوص نیاز است تا دو مرد یا یک مرد و دو زن شهادت دهند که مال مورد نظر در مالکیت شما قرار دارد. شهود مورد نظر باید از شرایط لازم برای شهادت برخوردار باشند.

اماره تصرف

اصولاً در دعاوی مختلفی که بر سر مالکیت یک مال پدید می آید و کار به دادگاه می کشد اماره تصرف است که منجر به صورت رای نهایی می شود. اماره تصرف به این معناست که هر کدام از طرفین که دارای شواهدی مبنی بر سبق تصرف نسبت به دیگری است به عنوان مالک شناخته می شود. این مسئله از طریق تحقیقات محلی و مواردی از این دست اثبات می گردد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *