نحوه اقدام برای حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

چگونه برای حذف نام همسر از شناسنامه اقدام کنیم ؟  یکی از مهمترین مسائلی که توسط زوجه در دنیای امروز مطرح می شود نحوه حذف نام همسر از شناسنامه است. باتوجه به افزایش آمار طلاق در جامعه نیز بیش از پیش شاهد چنین تقاضایی هستیم.

باتوجه به اینکه جامعه ما مصائب عرفی زیادی را برای ازدواج افراد مطلقه ایجاد نموده است به نظر می رسد قانون نیز تمایل دارد تا حدودی به درخواست حذف نام همسر از شناسنامه مبادرت نماید اما حقوق مردی که بعدها قرار است با زن ازدواج کند ایجاب می کند تا پذیرش این تقاضا با محدودیت هایی مواجه باشد. این مسئله را در ادامه بیان می کنیم با وکیل شاه مرادی همراه باشید….

حذف نام همسر از شناسنامه

درخواست حذف نام همسر از شناسنامه

این درخواست به دو بخش مجزا تقسیم می گردد:

  • اول اینکه ممکن است زوجه باکره باشد هرچند به عقد ازدواج دیگری درآمده است.
  • دوم اینکه زوجه با مرد ارتباط جنسی برقرار کرده و باکره نیست. در این شرایط کار زوجه برای حذف نام همسر از شناسنامه قدری دشوار می شود.

حذف نام شوهر از شناسنامه به درخواست زوجه باکره

اگر دختری به عقد مردی درآید و پیش از آمیزش جنسی از یکدیگر جدا شوند ولو اینکه یک هفته یا چندین سال از عقد آن ها گذشته باشد و یا اعمال جنسی دیگری غیر از دخول میان آن ها صورت گرفته باشد وی می تواند درخواست پاک شدن نام همسر از شناسنامه را داشته باشد. این امکان برای مرد نیز وجود دارد تا درخواست پاک شدن نام همسر سابق از شناسنامه را تقدیم ثبت احوال کند.

در این شرایط زوجه باکره را به پزشکی قانونی ارجاع می دهند. اگر پزشکی قانونی ادعای باکره بودن زن را بپذیرد، گزارشی را به این عنوان تنظیم کرده و برای اداره ثبت احوال ارسال می کند. در این شرایط زوجه می تواند با استفاده از مزایای طلاق بائن از همسر خود جدا شده و نام همسر را از شناسنامه خود پاک کند.

حذف نام شوهر از شناسنامه توسط زوجه غیر باکره

اگر میان طرفین رابطه زناشویی صورت گرفته باشد ولو اینکه تنها چند روز از خطبه عقد نکاح گذشته باشد حذف نام شوهر از شناسنامه روال قانونی دشوارتری را خواهد داشت. در این شرایط دیگر اداره ثبت احوال با درخواست زوجه موافقت نمی کند و زوجه می تواند این مسئله را از طریق دادگاه و به طرفیت اداره ثبت احوال پیگیری نماید.

در این شرایط لازم است تا زوجه به یکی از روش های ذیل متوسل شود. البته در این خصوص بهتر است از وکیل متبحر یاری گرفته و روال قانونی درخواست خود را به ایشان بسپارید. در هر صورت باید یکی از روش های ذیل را برای دریافت نتیجه مطلوب بکار بگیرید.

معرفی کردن خواستگار جدید

شما می توانید در دادگاه ادعا کنید که قرار است با فرد دیگری ازدواج کرده و نمی خواهید نام همسر شما در شناسنامه ماندگار گردد. در واقع شما می گویید که از لحاظ روانی یا برای جلوگیری از دخالت های خانواده همسر جدید لازم می دانید که نام همسر قبلی از شناسنامه پاک شود. البته این را هم اضافه کنیم که این مسئله باید مورد پذیرش خواستگار شما واقع شده باشد اما باتوجه به فرهنگ غالب بر والدین، دادگاه اجازه می دهد تا خانواده ایشان از ازدواج سابق شما مطلع نشوند. در این شرایط با درخواست شناسنامه المثنی، درخواست خود را تکمیل خواهید کرد.

ادعای فقدان شناسنامه

در اینجا شما به دادگاه اعلام می کنید که با توجه به مفقود شدن شناسنامه علاوه بر درخواست شناسنامه جدید، نام شوهر سابق را حذف کنند. در این شرایط ممکن است شما اصلا خواستگار نداشته باشید یا در کل قصد ازدواج هم نداشته باشید اما با توجه به مدخوله بودن پذیرش این ادعا قدری دشوار است و بهتر می باشد حتما با حضور وکیل دادگستری در این جلسه حاضر شوید. اگر شرایط خاصی برای شما مهیا شده باشد که نیاز است تا نام شوهر سابق از شناسنامه حذف گردد دادگاه با این عمل موافقت به عمل می آورد.

حذف نام همسری که فوت کرده است

طبق قانون پاک کردن نام شوهر از شناسنامه صرفاً ویژه مواردی است که طرفین از طریق طلاق از یکدیگر جدا شده اند و نمی توان نام همسر فوت شده را از شناسنامه حذف کرد. ارج و قرب همسری که فوت شده و همچنین آثار مختلفی که بعد از طلاق از لحاظ مالی و غیر مالی مطرح می گردد امکان حذف نام همسر متوفی را از شناسنامه غیر ممکن می سازد هرچند این مورد نیز ممکن است در موارد محدود و طبق مصلحت زن اجرا گردد.

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت داشتن فرزند

حذف نام همسر سابق از شناسنامه در همه موارد اعم از اینکه صاحب فرزند باشند یا خیر امکان پذیر است اما نمی توان نام پدر یا مادر را شناسنامه فرزند پاک کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *