0 تا 100 مراحل فک رهن

صفر تا صد مراحل فک رهن : رهن یکی از پرکاربردترین قراردادهایی است که نه فقط در ایران بلکه در سایر کشورها نیز تنظیم و منعقد می گردد. رهن یک قرارداد یا بهتر است بگوییم یک عقد دو وجهی است که از جانب مرتهن قابل فسخ و از جانب راهن غیر قابل فسخ است. مگر اینکه شرایط قانونی برای فسخ آن مهیا شده و به اثبات رسیده باشد. البته آن چیزی که در این مقاله مورد توجه ما می باشد. نحوه فسخ آن نیست بلکه مراحل فک رهن است که همانند فسخ به اتمام شرایط قراردادی عقد رهن منجر می گردد. در ادامه با وکیل متخصص امور ملکی همراه باشید تا به بررسی جزییات مربوط به این مسئله بپردازیم.

عقد رهن و فک رهن به چه معناست؟

رهن به معنای ضمانت نمی باشد اما می توان آن را در حکم ضمانت قلمداد کرد که در نتیجه آن یک فرد در مقابل فرد دیگر متعهد به اجرای مسئولیت یا مسئولیت هایی می شود و در صورت تخلف از اجرای مسئولیت ها قادر به دریافت مالی که موضوع رهن می باشد نخواهد بود.

مراحل فک رهن

در مقابل فک رهن به معنای آزاد کردن وثیقه یا مالی است. که در ازای تعهد یا ضمانت در اختیار دیگری (مرتهن) قرار گرفته است. و این شخص موظف است تا در صورت اجرای تعهدات، مال را به صاحب اصلی که اصولاً همان راهن است بازگرداند. این عمل فک رهن نام دارد.

در حقوق ایران رهن روشی است برای ضمانت پرداخت بدهی از جانب بدهکار (راهن) تا در صورتی که بدهی را پرداخت نکرد، مرتهن بتواند طلب خود را از مال موضوع رهن برداشت کند. اغلب قراردادهایی که در این مجموعه قرار می گیرند میان موسسات تجاری و بخصوص بانک ها با اشخاص حقیقی یا حقوقی است. اما طبق حاکمیت اراده می توان وقوع رهن میان دو شخص حقیقی را نیز متصور بود.

الزام به فک رهن به چه معناست؟

همانطور که در مبحث قبل بیان کردیم مرتهن موظف است پس از اجرای تعهدات توسط راهن، موضوع رهن را آزاد کرده و به صاحب اولیه برگرداند اما اگر این کار را نکند راهن باید دعوی الزام به فک رهن را علیه او به جریان اندازد.
دعوی الزام به فک رهن باید زمانی صورت گیرد که مسئولیت شما به نحوی از انحنا مقابل مرتهن به اتمام رسیده باشد. و اظهارنامه درخواست فک رهن را به آدرس مرتهن ارسال کرده باشید. در صورت عدم دریافت نتیجه می توانید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و در آن جا دادخواست خود را تحت عنوان الزام به فک رهن تنظیم نمایید.

روش های آزاد سازی مال موضوع رهن

شما باید برای دادخواست خود یک دلیل منطقی بیاورید؛ به عنوان مثال باید اثبات کنید که شرایط قراردادی به اتمام رسیده و مرتهن از اجرای مسئولیت خود سرباز می زند. آزادسازی مال موضوع رهن اقدام مهمی است که باید پیش از طرح دعوی و پیش از ارسال اظهارنامه انجام داده باشید. روش های آزادسازی مال موضوع رهن عبارتند از:

  • پرداخت بدهی به صورت کامل بدهی توسط راهن یا همان بدهکار
  • بخشیدن کامل طلب و منصرف شدن از مطالبه طلب آن توسط مرتهن یا همان طلبکار
  • فسخ قرارداد توسط مرتهن
  • از بین رفتن امکان اجرای مسئولیت های قراردادی توسط راهن

مراحل فک رهن به چه صورت است؟

فک رهن در صورتی که اسناد و مدارک شما کافی باشد مراحل سخت و پیچیده ای ندارد. به دفتر خدمات الکترونیک قضایی محل وقوع ملک (موضوع رهن) یا محل تنظیم قرارداد (در اموال منقول) مراجعه کرده و در خواست خود را در قالب “الزام به فک رهن” تنظیم نمایید. ممکن است علاوه بر این درخواست ملزم به تنظیم دادخواست ” الزام به تنظیم سند رسمی” نیز باشید. شما می توانید هر دو موضوع را در قالب یک دادخواست انجام دهید. مدارک مربوط به شناسایی هویت و اثبات قرارداد و دلایل اثبات کننده آزادسازی مال موضوع رهن را نیز ضمیمه دادخواست کنید.

دادگاه به درخواست شما رسیدگی می کند و اگر ادعای خاصی مبنی بر جعلی بودن مدارک یا هر ادعای دیگری از جانب شخص مقابل ابراز گردد باید اثبات شود. بعد از بررسی جزییات پرونده و ارائه دلایل مورد استناد شما و مرتهن، دادگاه حکم خود را صادر می کند. اگر مرتهن در نتیجه حکم دادگاه ملزم به فک رهن شود. اما از این کار خودداری نماید دادگاه نماینده قضایی تعیین کرده و این کار را به جای مرتهن توسط نماینده قضایی انجام می دهد. برای طرح دعوی الزام به فکر رهن حتماً به وکیل فک رهن مراجعه کنید و از دریافت مشاوره حقوقی نیز غافل نشوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *