چگونه نفقه بگیریم؟ همراه با مراحل اقدام

چگونه نفقه بگیریم؟ اینکه چگونه نفقه بگیریم در ظاهر صرفاً یک سوال است اما اگر به بطن ماجرا وارد شویم متوجه خواهیم شد که به سوالات دیگری نیز تقسیم می شود که برای رسیدن به پاسخ نهایی باید به همه آن ها پاسخ داده شود. از جمله اینکه اصلاً نفقه چیست و در چه مواردی جنبه کیفری پیدا می کند؟ برای درخواست نفقه گذشته و یا شکایت از ترک انفاق کیفری باید به کجا مراجعه کنیم؟ ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه چیست و اینکه آیا مشمول حکم اعسار می شود یا خیر؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه با وکیل متخصص نفقه :

نفقه چیست؟

نفقه به معنای هزینه های متعارف زندگی برای همسر و فرزندان است. البته در برخی از شرایط والدین فرد یا اجداد او و یا حتی نوه، نتیجه و ندیده نیز به عنوان واجب نفقه شناخته می شوند اما اصل ماجرا نفقه همسر است و در راستای آن نیز نفقه فرزندان مطرح می گردد. بنابراین وظیفه اصلی یک مرد پرداخت هزینه های متعارف زندگی زن و فرزندان است و بعد از آن می تواند در صورت تمکن مالی به وضعیت پدر و مادر یا سایر افراد واجب نفقه خود رسیدگی نماید.

چگونه نفقه بگیریم؟

رابطه نفقه و تمکین در زندگی زناشویی

آنچه که مردم تصور می کنند و می گویند نفقه در قبال انجام امور روزمره و کارهای خانه پرداخت می گردد کاملاً اشتباه است. زن برای انجام کارهای خانه در صورتی که تبرعی نباشد اجرت المثل دریافت می کند و اگر هم تبرعی باشد نحله دریافت خواهد کرد.

پس نفقه برای چیست و چه حقی باعث می شود تا زن سزاوار دریافت نفقه باشد؟

تمکین زن در برابر مرد اعم از تمکین عام (فرمانبرداری) و تمکین خاص (رابطه جنسی) مواردی هستند که زن را سزاوار دریافت نفقه می کنند.

تفاوت نفقه کیفری و نفقه حقوقی

چگونه نفقه بگیریم؟ یک زن با وجود شرایطی می تواند دادخواست نفقه بدهد یا در دادسرا علیه همسر خود شکواییه ترک انفاق کیفری را تنظیم نماید. اگر درخواست شما مربوط به گذشته است به عنوان مثال چنانچه همسر شما در ماه های قبل به مدت یک ماه شما را بدون دلیل و در عین تمکین از دریافت نفقه محروم نموده است. در این شرایط باید به دادگاه حقوقی مراجعه کنید و در آنجا دادخواست نفقه گذشته با ضمانت اجرای حقوقی را به جریان بیاندازید.

اگر همسر شما در حال حاضر از پرداخت نفقه خودداری می کند و در عین حال شما نیز در شرایط تمکین به سر می برید یا به حکم دادگاه یا شرع امکان تمکین وجود ندارد و در عین حال همچنان به عنوان همسر ایشان شناخته می شوید می توانید در دادگاه کیفری طرح دعوی کنید. دقت داشته باشید که شما حتی برای نفقه حال نیز می توانید در دادگاه حقوقی اقدام کنید .

مراحل درخواست نفقه

 • در مرحله اول بنابر نوع درخواست (اعم از دادخواست حقوقی یا شکواییه) به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.
 • پس از مراجعه به دفتر خدمات قضایی دادخواست مطالبه نفقه یا شکواییه ترک انفاق مطرح می گردد .
 • زوج مکلف است در محاکم حاضر گردد
 • زن به هیچ وجه وظیفه ندارد اثبات کند که نفقه نگرفته است بلکه مرد در صورت ادعای خلاف عنوان دادخواست یا شکواییه باید اثبات نماید که نفقه زن را پرداخته است.
 • مرد در صورت عدم اثبات، محکوم به پرداخت نفقه می شود.
 • نفقه باتوجه به وضعیت زن اعم از شرایط خانوادگی، اجتماعی و شخصی وی محاسبه می شود.
 • دادگاه می تواند نفقه را از محل اموال مرد پرداخت کند و یا در صورت درخواست تأمین خواسته از جانب زن، وی را محکوم کند که از سایر دارایی همچون حقوق ماهیانه این مبلغ را پرداخت کند.
 • در صورت خودداری مرد از پرداخت نفقه ممکن است حتی با حکم حبس و زندان نیز مواجه گردد بخصوص اینکه عدم پرداخت نفقه از جانب مرد یکی از عوامل عسر و حرج است و به زن حق طلاق را می دهد.

درخواست اعسار در پرداخت نفقه

در پاسخ به سوال چگونه نفقه بگیریم ؟ ممکن است مرد بعد از محکومیت به پرداخت نفقه ادعا کند که توانایی مالی برای پرداخت این مبلغ را ندارد. در این شرایط باید دادخواست اعسار دهد. دادخواست اعسار در صورت پذیرش حتی از زندانی شدن مرد نیز جلوگیری می کند به همین علت است که ما همواره می گوییم بهتر است از وکلای متبحر در امور کیفری و حقوقی بهره مند شوید.

پذیرش دادخواست اعسار مطلق باعث می شود به شما فرصت کافی داده شود تا بعداً و در صورت توانایی مالی نسبت به پرداخت نفقه اقدام کنید اما در اغلب موارد دادخواست اعسار نسبی است که مورد پذیرش واقع می شود و در واقع محکومیت مالی شما را به صورت تقسیط در می آورند. بنابراین مرد در صورت محکومیت و در صورت پذیرش درخواست اعسار نسبی می تواند هر ماهه (یا به نحوی که دادگاه مقرر می کند) مبلغی را به عنوان نفقه حال و گذشته به حساب زن و فرزندان خود واریز نماید.

1 پاسخ
 1. ایرانی
  ایرانی گفته:

  یعنی قدم اول رفتن به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک هستش؟ یا اول باید تو ثنا ثبت نام کرد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *