چک تخلیه باید شامل چه مواردی باشد؟

نحوه نوشتن و نگارش چک تضمین تخلیه توسط مستاجر با وکیل شاه مرادی : از جمله مهمترین  عقود در جامعه عقد اجاره است که بین موجر و مستاجر منعقد می گردد. در بسیاری از این قرارداد ها چکی به عنوان تضمین اجاره بها یا تضمین تخلیه از مستاجر دریافت و در قرارداد نیز ذکر می گردد. اما متاسفانه اکثر مواقع موجرین از نحوه صحیح استفاده از این چک ها بی اطلاع هستند. و در نتیجه، اقدامات موجر منجر به بروز مشکلاتی برای خود وی می گردد. در این مقاله به نحوه صحیح استفاده از این قبیل چک ها میپردازیم. با وکیل امور ملکی همراه باشید…

شرایط استفاده از چک تخلیه ملک طبق متن قرارداد

در وهله اول باید قرارداد اجاره و متن چک به درستی بررسی گردد. تا مشخص شود در چه صورتی امکان استفاده از چک وجود دارد. آیا طبق مندرجات قرارداد در صورت عدم پرداخت هر یک از مبالغ اجاره بها امکان استفاده از چک وجود دارد؟ یا اینکه باید تمام اجاره بها ها پرداخته نشده باشد تا بتوان برای وصول چک اقدام نمود؟

برای یافتن پاسخ پرسش های فوق بهتر است از وکیل چک صیادی کمک بگیرید. تا گرفتار پیچیدگی های قانونی مربوطه نشوید.

چک تخلیه

ارسال اظهارنامه

پس از یافتن پاسخ های فوق، برای اثبات مطالبه خود نیاز به ارسال اظهارنامه دارید. در این اظهارنامه خطاب به مستاجر ضمن توضیح عدم ایفای تعهدات وی، مهلتی برای انجام تعهد می دهید. تا شاید وی اقدام به انجام تعهد مد نظر شما نماید. در صورتی که از مهلت داده شده بگذرد و مستاجر تعهد خود را انجام نداده و پاسخی نیز ندهد وارد مرحله بعدی یعنی مطالبه چک می شویم.

مطالبه وجه چک از بانک

مطابق ماده 3 قانون صدور چک هرگاه در متن چک شرطی برای پرداخت ذکر شده باشد. بانک به آن شرط ترتیب اثر نخواهد داد. بنابراین شما می توانید با مراجعه به بانک و در دست داشتن چک، اقدام به وصول چک نمایید. اما معمولا اینطور مواقع با حساب خالی مستاجر مواجه خواهید شد.پس مبلغ موجود در حساب را وصول نموده. و برای مابقی آن گواهی عدم پرداخت جهت مراجعه به دادگاه دریافت می نمایید.

باید توجه کنید که چک های مشروط (من جمله چک های بابت تضمین تخلیه یا پرداخت اجاره بها) مطابق بند ب ماده 23 قانون صدور چک، از طریق اجراییه ثبت قابل پیگیری نمی باشد. و برای وصول وجه ها باید به دادگاه مراجعه نمود.

مطالبه چک تخلیه از طریق دادگاه

در این مرحله می بایست با تقدیم دادخواست به دادگاه، تقاضای مطالبه وجه چک را نموده. و طرف مقابل شما باید اثبات نماید که شرط مربوط به چک را انجام داده است. در غیر این صورت محکوم به پرداخت وجه چک خواهد شد. علیرغم وجود توضیحات ذکر شده، اگر به درستی اقدامات فوق را انجام ندهید. ممکن است متهم به جرم خیانت در امانت گردید. لذا توصیه می گردد حتما در این خصوص با وکیل متخصص چک مشورت نمایید.

09127357077

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *