نحوه انتقال پارکینگ آپارتمان ها

چگونه مالکیت پارکینگ آپارتمان ها را انتقال دهیم ؟ مسئله پارکینگ در دنیای کنونی و با افزایش تراکم ساختمان ها و آمار خودروها به یک مسئله مهم تبدیل شده است. انتقال پارکینگ آپارتمان ها نیز مسئله دیگری است که طی چند سال اخیر به وفور شاهد آن بوده ایم. اما مسئله اصلی این است که اغلب مردم از قوانین حاکم بر این موضوع آگاهی ندارند. و بدون اطلاع در این زمینه مبادرت به انتقال پارکینگ آپارتمان ها به صورت قولنامه ای می کنند که اصولاً کار اشتباهی است. ما در این مقاله توسط وکیل متخصص ملکی تمام نکات مهم در خصوص شیوه صحیح انتقال پارکینگ آپارتمان ها را به شما گوشزد خواهیم کرد.

حالات مختلفی که برای انتقال پارکنیگ متصور است

در حالت اول شما می خواهید پارکینگ خودتان را به یکی دیگر از اعضای همان آپارتمان انتقال دهید. در این جا نیاز است تا به دفترخانه مراجعه کرده و سند انتقال منضم را تنظیم کنید. اگر در یک ساختمان صاحب دو ملک مجزا یا صاحب دو واحد متفاوت هستید و بخواهید پارکینگ یکی از واحدها را به واحد دیگر انتقال دهید باید باز هم به دفترخانه مراجعه کرده و در اینجا اقرارنامه جابجایی پارکینگ را امضا نمایید. البته داستان به همین جا ختم نمی شود و باید نکات بعدی را هم مدنظر قرار دهید.

نحوه انتقال پارکینگ آپارتمان ها

میزان پارکنیگ ها برابر با تعداد واحدهای آپارتمان است

طبق قانون در آپارتمان هایی که تعداد پارکینگ ها با تعداد واحدها برابر است صاحب یکی از پارکینگ ها نمی تواند آن را به دیگری منتقل نماید. هر چند خریدار صاحب یکی از واحدهای ساختمان باشد . تنها امکانی که در این زمینه وجود دارد این است که پارکینگ ها را بایکدیگر جابجا کنند یا در صورت لزوم آن را اجاره دهند. نکته مهمی هم که در خصوص اجاره پارکینگ وجود دارد این است که اجاره پارکینگ به فردی غیر از صاحبان املاک و واحدها در ساختمان های چند طبقه، منوط است به جلب رضایت سایر ساکنان ساختمان!

میزان پارکینگ ها کمتر از تعداد واحدهای آپارتمان است

بسیاری از ساختمان های امروزی دارای پارکینگ هستند. اما اصولاً فضای پارکینگ به قدری نیست که برای همه واحدها فضای پارک ماشین ایجاد شود و برای یک یا چند واحد نمی توان پارکینگ در نظر گرفت. در این حالت اگر شخصی بخواهد پارکینگ خود را واگذار کند. صرفاً به واحدی که پارکینگ ندارد می تواند پارکینگ خود را واگذار نماید. و نمی‌تواند آن را به واحدی که پارکینگ دارد، واگذار کند.

میزان پارکنیگ ها بیشتر از تعداد واحدهای آپارتمان است

در برخی از شرایط شاهد زیاد بودن تعداد پارکینگ ها در مقایسه با تعداد واحدهای آپارتمانی هستیم. در این حالت افرادی که دارای پارکینگ اضافه هستند صرفاً می توانند پارکنیگ ها را به اشخاص متقاضی در همان ساختمان واگذار کنند. و اجازه واگذاری پارکینگ ها به اشخاصی خارج از ساختمان را ندارند. درخصوص اجاره پارکینگ اضافه نیز باید شرایط مربوط به رضایت ساکنان واحدها را در نظر بگیرند.

تعیین تکلیف پارکینگ مشاع به چه صورت است؟

در برخی از ساختمان ها تکلیف تعلق پارکنیگ ها به صاحبان واحدها مشخص نیست و در واقع همه آن ها به صورت مشاع هستند. به این معنا که هیچ کدام از ساکنان یا صاحبان املاک صاحب پارکنیگ ها از طریق سند رسمی نمی باشند. در این شرایط مدیر ساختمان باید از طریق قرعه کشی، هر کدام از پارکنیگ ها را به یکی از صاحبان واحدها اختصاص دهد. نکته بسیار مهمی که در باب این موضوع وجود دارد این است که این امکان وجود ندارد که یک پارکینگ دو مالک داشته باشد. بعبارت دیگر انتقال مشاعی پارکینگ به مالکین دو واحد یا بیشتر از آن مجاز نیست. و قضیه مشاع بودن پارکنیگ با مشاع بودن یک ملک متفاوت می باشد.

صورتمجلس تفکیکی در پارکینگ آپارتمان ها

در نقل و انتقال پارکینگ در آپارتمان هایی که واحدهای متعدد دارند طبق قانون در صورتمجلس تفکیکی باید به صورت کاملاً دقیق و واضح تصریح و نوشته شود که پارکینگ مورد نظر باید همراه با آپارتمان مربوطه مورد انتقال واقع شود چرا که انتقال پارکینگ به تنهایی به افرادی غیر از مالکین مجموعه آپارتمان ها امکان پذیر نیست. در صورتی که تعداد پارکینگ‌ ها با واحدهای تفکیک شده در آپارتمان برابر نباشد باید تعداد واحدهای بدون پارکینگ در صورتمجلس تفکیکی قید گردد تا هنگام تنظیم سند انتقال، این موضوع به خریدار اعلام شده و در سند انتقال ملک نیز نوشته شود. این موارد از وقوع اختلافاتی که ممکن است بعدها و در صورت فروش ملک ایجاد گردد جلوگیری می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *