مطالبه طلب بدون مدرک

نحوه پیگیری و مطالبه طلب بدون مدرک : بسیاری از ما زمانی که پولی را به دیگری قرض می دهیم. یا سرمایه ای را در اختیار او می گذاریم تا با آن کاری را راه اندازی کند به علت نسبت فامیلی یا دوستی و آشنایی دیرینه از دریافت رسید یا سفته خودداری می کنیم. این مسئله بارها و بارها سبب ایجاد مشکلات حقوقی میان مردم شده است. در همین ابتدای مقاله می گوییم که هرگز بدون دریافت رسید. یا سند و مدرک معتبر، پول خودتان را به دیگری ندهید. اما اگر این اشتباه را هم مرتکب شده اید. همچنان راه هایی برای مطالبه طلب بدون مدرک وجود دارد. در این مقاله به بررسی همین موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

راه های اثبات طلب بدون مدرک

مطالبه طلب بدون مدرک

اگر بابت طلبی که از دیگری دارید هیچ رسید و سفته ای دریافت نکرده اید. می توانید از تمام ادله اثبات دعوا برای اثبات طلب خود استفاده کنید. این روش ها به شرح ذیل هستند:

اقرار

اقـرار اولین و مهمترین شیوه اثبات دعواست. اقرار به این معناست که بدهکار شخصاً و در کمال عقل و سلامت بیان کند که مبلغ مشخصی را از شما گرفته و موظف به بازپرداخت آن می باشد. البته طلب داشتن همیشه از طریق وجه نقد و اعتبار نیست. بلکه ممکن است شامل یک جنس یا کالای با ارزش نیز باشد. اما عرف جامعه، طلب داشتن را بیشتر در خصوص وجه نقد یا اعتبارات بانکی به کار می برد.

اقرار ضمنی

نوعی از اقرار وجود دارد که اقرار ضمنی نامیده می شود. اقـرار در پاراگراف قبل به معنای اقرار واقعی است. اما اگر طلبکار، اظهارنامه ای را به آدرس بدهکار ارسال کند. و رفتار بدهکار نیز به نوعی انکارکننده این طلب نباشد اقرار ضمنی است. با این حال یکی از شرایطی است که برای قاضی این علم را ایجاد می کند. که طلب مورد نظر وجود دارد و واقعی است.

شهادت شهود

کسانی که شهادت می دهند نباید نفع خاصی در این قضیه داشته باشند. به همین علت در اغلب مواقع بهره مندی از شهادت شهود امکان پذیر نیست چرا که اغلب افرادی که در محل حضور داشته اند. در برنده شدن شما در دعوی به نحوی ذی نفع هستند اعم از اینکه نفع مادی باشد یا معنوی! کسانی که شهادت می دهند همچنین باید دارای ویژگی های شهود در فقه اسلامی باشند.

سوگند

ادای سوگند مربوط به زمانی است که اظهارات طرفین باعث شود تا پرونده راه به جایی نبرد. در این شرایط قاضی می تواند از آن ها درخواست نماید تا بر صحت ادعای خود سوگند یاد کنند.

علم قاضی

به جرأت می توان گفت که علم قاضی یکی از بهترین روش های اثبات دعوا است. در واقع قاضی می تواند از هر روشی برای پی بردن به حقیقت استفاده کند به همین دلیل است که ادله اثبات دعوا را نامحدود اعلام می کنند, اگر صدا یا فیلم ضبط شده ای از بدهکار در اختیار دارید. که بدهی مورد نظر را تأیید می کند. یا اینکه تعداد شهود به حد نصاب نرسیده است. یا همان اقرار ضمنی و مواردی از این قبیل همگی در علم قاضی موثر هستند.

مرجع صالح برای مطالبه طلب بدون مدرک

با توجه به این که طرح دعوا با موضوع مطالبه طلب هر چند بدون مدرک هم باشد. جنبه حقوقی دارد، طبیعتاً رسیدگی به این گونه دعاوی در صلاحیت محاکم حقوقی است. به چنین پرونده هایی در دادگاه عمومی حقوقی رسیدگی می شود. و مطابق قانون آیین دادرسی مدنی این مرجع صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی را دارد. مگر این که مواردی خاص در این زمینه پیش بینی شده باشد. که به سایر مراجع ارسال می شوند تا مورد رسیدگی واقع شوند. در حالت کلی، دادگاه عمومی حقوقی صالح به رسیدگی دعاوی مرتبط با مطالبه طلب می باشد. البته اگر پای کلاهبرداری یا خیانت در امانت در میان باشد دیگر باید به مراجع کیفری مراجعه کرد.

شما باید در ابتدا ارزش ریالی طلبی که دارید را محاسبه کنید. در واقع مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست های مالی از طریق محاسبه ارزش ریالی طلب تعیین می شود. بنابراین اگر طلب شما کمتر از دویست میلیون ریال است. باید به شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده مراجعه کنید. در غیر این صورت دادگاه حقوقی برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت خواهد داشت.

نحوه تنظیم دادخواست برای مطالبه طلب بدون مدرک

در ابتدا باید دادخواست خود را به صورت دقیق تنظیم کنید. ذکر نام و مشخصات شما به همراه نام و مشخصات خوانده الزامی است. در بخش ادله اثبات دعوا هم می توانید یکی از روش های مذکور در همین مقاله را قید کنید. شما می توانید ضمن پرداختن به عنوان اصل خواسته، درخواست پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ ابلاغ اظهارنامه تا زمان اجرای حکم و پرداخت هزینه‌ های دادرسی را هم داشته باشید. نکته مهم اینکه بهتر است حتماً قبل از تنظیم دادخواست مطالبه طلب بدون مدرک با یک وکیل حرفه ای کلاهبرداری در این زمینه مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *