مطالبه خسارت اجرای دستور موقت + 6 نکته مهم

مطالبه خسارت اجرای دستور موقت : اقامه دعوا همیشه با مشکلات مختلفی همراه است. یکی از مشکلاتی که مورد توجه قانونگذار نیز واقع شده است. مسئله طولانی شدن پروسه رسیدگی به یک پرونده است. به همین علت طرفین بخصوص خواهان ممکن است در جریان دعوا متحمل خساراتی شوند.

به همین علت است که قوانین مربوط به اجرای دستور موقت مورد توجه قانون گذار واقع شده است. در این خصوص می خواهیم به بررسی جزییات حاکم بر مسئله مطالبه خسارت اجرای دستور موقت بپردازیم. این مسئله را با ارائه یک تعریف دقیق و اصولی از دستور موقت آغاز می کنیم.

دستور موقت چیست؟

دستور یکی از آرایی است که توسط مقام قضایی صادر می شود. تفاوت آن با حکم این است که سرعت صدور آن و سرعت اجرای دستور بسیار بیشتر از حکم است و اصولاً بدون اتلاف وقت صورت می گیرد.

مطالبه خسارت اجرای دستور موقت

زمانیکه دستور دادگاه جنبه موقتی می گیرد بدین معناست که برای دادگاه تا حدی روشن است. که خواسته خواهان اصولی و منطقی می باشد. بنابراین با صدور دستور موقت از اضرار به او جلوگیری می کند. صدور دستور موقت نیازمند درخواست خواهان است. و دادگاه هرگز در این زمینه بدون درخواست خواهان مبادرت به صدور دستور موقت نمی کند. عامه اجتماع از چنین قواعدی در علم حقوق بی اطلاع هستند. و همین مسئله است که ضرورت مراجعه به وکیل دستور موقت یا مشاوره حقوقی را نمایان می سازد.

ضمناً دستور بر خلاف حکم قابل اعتراض نیست .

درخواست دستور موقت

همانطور که گفته شد این اخذ دستور موقت باید به درخواست خواهان صادر شود. اما در همه دعاوی هرچند دارای ادله قوی باشد. درصد محدودی احتمال وجود دارد که خواهان برنده نباشد. بنابراین اجرای دستور موقت نیازمند سپردن تأمین است. و پرداخت خسارت از طریق مطالبه خسارت اجرای دستور موقت نیز از محل همین تأمین صورت می گیرد. درخواست دستور موقت می تواند قبل از جلسه دادرسی، در جریان جلسه دادرسی و حتی بعد از آن صورت گیرد.

به عنوان مثال شما از فردی طلب دارید و شخص مقابل ممکن است برای فرار از دین قصد داشته باشد. اموال خود را به دیگری منتقل کند. شما می توانید قبل از جلسه دادرسی، درخواست دستور موقت داشته باشید. که تا زمان صدور حکم قطعی از انتقال اموال فرد یا از انتقال سند یک آپارتمان خاص جلوگیری به عمل آید.

مرجع صالح رسیدگی به درخواست دستور موقت

طبق قوانین ما سه مرجع صلاحیت رسیدگی به درخواست دستور موقت را دارند. اول دادگاهی که دعوی اصلی در آن مطرح شده است؛ دوم دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. و سوم هم دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به موضوع دستور موقت را دارد. به عنوان مثال زمانیکه موضوع دستور موقت یک مال غیرمنقول است. بنابراین دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول صلاحیت رسیدگی به این موضوع و اجرای دستور موقت را دارد. در صورت انتخاب مرجع اشتباه در برابر درخواست دستور موقت شما، قرار رد درخواست دستور موقت صادر می شود. و این بدان معناست که شما باید برای طرح درخواست خود به مرجع صالح مراجعه کنید.

شرایط مطالبه خسارت اجرای دستور موقت

اکنون که با دستور موقت و نحوه درخواست و صدور آن آشنا شدید. بهتر است تا به سوال اصلی مقاله بازگردیم که شرایط مطالبه خسارت ناشی از اجرای دستور موقت چیست؟ در متون حقوقی ما چند شرط به عنوان شرایط درخواست خسارت اجرای دستور موقت بیان شده است. که به شرح ذیل می باشند:

دستور موقت درخواست شده و اجرا شده باشد.

در برخی از موارد دستور موقت درخواست می شود اما با آن موافقت به عمل نمی آید. در این صورت خوانده نمی تواند بعدا به علت ورود خسارت درخواست غرامت از خواهان را داشته باشد.

دعوای مورد نظر اقامه شده باشد.

همانطور که گفته شد در برخی از موارد ممکن است درخواست دستور موقت قبل از اقامه دعوا صورت گیرد. در هر صورت اگر دعوای مورد نظر اقامه نگردد. امکان مطالبه خسارت اجرای دستور موقت نیز امکان پذیر نخواهد بود.

باید حتماً خسارتی وارد شده باشد

تا مطالبه خسارت هم امکان پذیر باشد. این یک قاعده حقوقی بسیار مهم است. و بدین معناست که امکان مطالبه خسارت بدون اینکه خسارتی وارد شده باشد وجود ندارد.

ورود خسارت وابسته به عمل شخص مقابل باشد نه عوامل خارجی!

این هم یک قاعده مهم دیگر است که باید حتماً در جریان مطالبه خسارت دستور موقت به آن توجه شود. اگر خسارتی که به خوانده وارد شده است به هیچ وجه ناشی از درخواست اجرای دستور موقت نباشد. خواهان مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

نکاتی که باید در خصوص مطالبه خسارت دستور موقت بدانید

  1. صرف اجرای دستور موقت – و نه فقط صدور آن – لازمه مطالبه خسارت احتمالی ناشی از درخواست و اجرای آن است. هر چند اين دستور بعداً بنا به درخواست متقاضی ،الغاء گردد و كار به مرحله اقامه دعوی اصلی نكشد.
  2. طبق قانون در خصوص تأمين اخذ شده از متقاضی دستور موقت يا رفع اثر از آن، چنانچه ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ رأی نهايی برای مطالبه خسارت طرح دعوی نشود. به دستور دادگاه، از مال مورد تأمين رفع توقيف می شود.
  3. مدعی خسارت بايد ورود خسارت و ضرر مسلم ناشی از اجرای دستور موقت را در دادگاه اثبات نمايد. تا بتواند خسارت ناشی از آن را مطالبه کند.
  4. ضرر مادی بايد مسلم و مستقيم باشد. در غیر این صورت قابل مطالبه نخواهد بود.
  5. خسارت ناشی از عدم النفع قابل مطالبه نيست. به عنوان مثال خوانده نمی تواند ادعا کند که اگر امکان انتقال مال را از دست نمی داد. می توانست آن را قیمتی بالاتر از قیمت بازار بفروشد.
  6. مهم ترين عنصر اثبات ضرر و انتساب آن به متقاضی دستور موقت كه اجرا شده است. وجود رابطه سببيت (عليت) بين فعل زيانبار و ضرر حاصله خواهد بود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *