مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث + 5 شرط مهم

شرایط و مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث : در قانون اجرای احکام مدنی با یک دسته از مواد اجرایی روبرو می شویم که مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث را مورد توجه قرار داده اند. نحوه توقیف اموال منقول و غیرمنقول بایکدیگر متفاوت است به همین علت در مواد متفاوتی از قانون اجرای احکام مدنی هم مورد توجه قرار گرفته اند. گذشته از این امانی بودن مال توقیف شده در دستان شخص ثالث نیز مسئله را قدری پیچیده تر می کند. و نیاز است تا برای توقیف آن مال به مواد 87 الی 95 قانون اجرای احکام مدنی مراجعه کرد. در ادامه ضمن بررسی کلیت موضوع به ذکر مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث خواهیم پرداخت.

منظور از توقیف مال نزد شخص ثالث چیست؟

در بسیاری از احکام دادگاه ها با محکومیت های مالی و مشابه آن ها برخورد می کنیم. اگر محکوم علیه (فردی که حکم به ضرر او صادر شده است) به صورت نقد یا از طریق تأمین اعتبارات بانکی و غیربانکی قادر به پرداخت محکومیت نباشد اموال او توقیف می شوند. حال این اموال ممکن است منقول باشند یا غیرمنقول! مسئله اصلی این است که میزان اموال توقیف شده باید حداقل هم سطح با میزان محکومیت باشد.

مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث

در برخی از موارد محکوم علیه ادعا می کند که اموال مورد نظر را در قالب امانت به شخص ثالث سپرده است. در اینجا مسئله توقیف مال نزد شخص ثالث مطرح می شود. اگر شخص ثالث منکر این قضیه نشود و به محض دریافت ابلاغیه، مال یا اموال مورد نظر را طبق قانون به مسئول مورد نظر تحویل دهد. مراحل چندانی برای توقیف مال نزد شخص ثالث وجود نخواهد داشت. در غیر این صورت لازم است تا طبق قانون با شخص ثالث برخورد گردد.

شرایط توقیف مال نزد شخص ثالث

در برخی از موارد مالی که نزد شخص ثالث است قابل توقیف نمی باشد و آن زمانیست که مال منقول در رهن یا وثیقه باشد. بنابراین تنها شرط موجود برای توقیف مال ” اعم از منقول و غیرمنقول ” نزد شخص ثالث این است که مال محکوم علیه باید نزد ثالث طلق باشد. طلق در اصطلاح حقوقی به معنای آزاد بودن است. به عبارت دیگر، مالی که در رهن یا وثیقه شخص ثالث باشد از توقیف استثناء شده و به دلیل آزاد نبودن، امکان توقیف آن وجود ندارد.

باید توجه کنید که مال حتی اگر تحت اجاره باشد باز هم قابل توقیف است اما تا زمان اتمام مدت اجاره باید حق شخص ثالث محترم شمرده شود. این امر در خصوص سایر قراردادهایی که میان شخص ثالث و محکوم علیه، سابق بر محکومیت مورد نظر منعقد شده اند اجرا می شود مشروط بر اینکه صوری بودن یا انعقاد قرارداد برای فرار از پرداخت دین اثبات نگردد. البته این را هم اضافه کنیم که وجوه نقدی که نزد شخص ثالث هستند یا طلب او قابل توقیف نیست و این مال باید به صورت واقعی، عینیت داشته باشد.

مراحل توقیف مال منقول نزد شخص ثالث به چه صورت است؟

بعد از ذکر کلیات مربوط به توقیف مال منقول نزد شخص ثالث حال به سوال اصلی مقاله برمی گردیم که مراحل توقیف این مال است. در اولین قدم لازم است تا اخطاریه تنظیم شود و به آدرس شخص ثالث ارسال گردد. اخطاریه باید شامل مواردی از جمله مشخصات هویتی شخص ثالث و محکوم علیه و همچنین مشخصات مال و میزان مال توقیف شده باشد. نیاز به ارائه دلیل و مدرک در اخطاریه نمی باشد و درج مستندات طلب نیز الزامی نیست.

شخص ثالث ده روز فرصت دارد تا نسبت به تسلیم اموال اقدام نماید. اگر شخص ثالث از تسلیم مال مورد نظر خودداری کرد مامور اجرا می تواند تلاش خود را برای دسترسی به آن مال بکار گیرد. چنانچه قادر به این کار نباشد می تواند به ارزش همان مال از اموال شخص ثالث را توقیف نماید.

5 شرط لازم

برای اینکه بتوان اموال شخص ثالث را به جای اموال منقول محکوم علیه توقیف کرد باید شروط پنج گانه ذیل اثبات شوند:

  1. باید طبق حکم دادگاه صالح، اموالی از محکوم علیه که نزد شخص ثالث است توقیف شده باشد.
  2. دادگر از شخص ثالث درخواست نموده باشد که عین مال توقیف شده محکوم علیه را به مقامات اجرایی تسلیم کند.
  3. شخص ثالث از تسلیم کردن مال منقول امتناع کند.
  4. مال توقیفی باید به صورت عین معین باشد و گرنه وجه نقد یا طلب قابل قبول نیست.
  5. دادگر نهایت تلاش خود را برای دسترسی به عین اموال نموده باشد با این وجود نتیجه ای از آن حاصل نشده باشد.

نکته مهم

نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که شخص ثالث باید مال یا وجه بازداشتی را به مالک یا همان محکوم له برگرداند. حال اگر مال یا وجه نقدی از بدهکار نزد شخص ثالث نباشد باید با گذشت پنج روز بعد از تاریخ ابلاغ ، رئیس ثبت را از این قضیه مطلع کند در غیر این صورت مسئول خواهد بود

اگر شخص ثالث ادعای مالکیت اموال مذکور را داشته باشد، نمی توان آن را بازداشت کرد. در اینجا متعهدله می تواند به مراکز قضایی رفته و باید به دنبال تایید تعلق آن به شخص بدهکار باشد. طبق قانون بازداشت حقوق و امتیازات شخص بدهکار به وسیله سازمان محل خدمت وی یا امور مالی دستگاه امکان پذیر است. همچنین می توان سپرده های بانکی شخص بدهکار در بانک ها را بازداشت کرد.

امید شاه مرادی – مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *