صفر تا 100 شکایت بابت سرقت گوشی

نحوه شکایت بابت سرقت گوشی : سرقت گوشی یکی از متداول ترین جرائمی است که در اغلب کشورها رخ می دهد اما در کشورهای جهان سوم به علت افزایش آمار فقر ، تورم و مشکلات اقتصادی و همچنین ناآگاهی افراد از دریافت سریال گوشی خود شیوع بیشتری دارد. گذشته از اینکه چرا شکایت بابت سرقت گوشی در برخی از کشورها بالاتر از سایر کشورهاست باید به این نکته نیز دقت کنیم که اصلا نحوه شکایت بابت سرقت گوشی چگونه است؟

شکایت بابت سرقت گوشی

گام اول مسدود کردن سیمکارت است

منتظر نباشید تا به کلانتری برسید و شکایت کنید. اولین کاری که باید انجام دهید سوزاندن سیمکارت است که اصطلاح فنی و تخصصی آن، مسدود نمودن سیمکارت فعال روی گوشی می باشد. برای مسدود کردن سیمکارت می توانید به یکی از روش های ذیل اقدام کنید:

 • به صورت حضوری در نمایندگی اپراتورها درخواست مسدود شدن سیمکارت را بدهید. البته در این صورت نیاز است تا مدارک هویتی خود را ارائه کنید. بنابراین اگر سیمکارت مورد نظر به اسم فرد دیگری است همان فرد باید برای سوزاندن خط اقدام کند.
 • روش دیگر به صورت غیر حضوری است. شما باید شماره مورد نظر اپراتور خود را بگیرید و درخواست مسدود شدن سیمکارت را بدهید. حتما قید کنید که تلفن همراه با سیمکارت فعال سرقت شده است تا رسیدگی به این امر با سرعت بیشتری صورت گیرد.

مرحله دوم طرح شکایت است

برای این کار می توانید به کلانتری یا دادسرا مراجعه کنید؛ البته ما برای شکایت بابت سرقت گوشی، دادسرا را پیشنهاد می دهیم چرا که شکایت شما بعد از کلانتری نیز به دادسرا برده می شود و اگر شما از همان اول به دادسرا مراجعه کنید سرعت رسیدگی به پرونده افزایش خواهد یافت.

برای طرح شکایت باید نام خود را در بخش شاکی درج نموده و اطلاعات مورد نیاز در خصوص گوشی را هم وارد کنید. اگر به کسی مشکوک هستید اسم آن شخص را به عنوان مظنون نام ببرید نه متهم ، همچنین زمان و مکان وقوع جرم به همراه شرح ماوقع نیز باید ذکر شود .

مدارک لازم برای شکایت بابت سرقت گوشی

برای اینکه بتوانید از سرقت گوشی خود شکایت کنید باید مدارک ذیل را به شکواییه الصاق نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • اصل و دو نسخه فتوکپی از فاکتور خرید گوشی
 • اصل و دو نسخه فتوکپی از شماره سریال پشت جعبه ( کارتن ) گوشی
 • اصل و دو نسخه فتوکپی از کارت ملی شاکی
 • حضور شخص شاکی یا وکیل قانونی وی

اهمیت جعبه و شماره سریال گوشی

متاسفانه همچنان بسیاری از افراد جامعه هیچ اطلاعی از اهمیت جعبه تلفن همراه ندارند هرچند که این افراد اصولا دارای گوشی های ارزان قیمتی هستند با این حال ضروریات حقوقی اقتضا می کند که تمام افراد جامعه با اهمیت و ارزش جعبه و سریال گوشی آشنایی یابند.

شماره سریال تلفن همراه شما حکم شناسنامه گوشی را دارد. شما برای طرح شکایت بابت سرقت گوشی باید در وهله اول اثبات کنید که آن گوشی در دنیای واقعی وجود داشته است و در وهله دوم نیز اثبات کنید که گوشی مورد نظر به شما تعلق دارد. برخی از اعمال خلافی که در جامعه رخ میدهند با سوء استفاده ی چند ساعته از گوشی های سرقت شده صورت می گیرند.

ردیابی گوشی سرقت شده

شاید از خود بپرسید که باتوجه به عدم شناسایی سارقین در این موارد، چگونه می توان به کشف و ضبط مال سرقت شده امید داشت؟ همه چیز به سیستم رد یابی و شماره سریال گوشی مورد نظر بستگی دارد.

برای دستیابی به شماره سریال گوشی، باید کلید ستاره ، مربع 06 مربع را شماره گیری کنید ، بعد از مراحل اداری مربوطه، اداره مخابرات از طریق شماره سریال ۱۵ رقمی گوشی، به پیگیری و ردیابی گوشی‌ اقدام کرده و سعی در پیدا کردن مکان استفاده از گوشی می نماید.

نکاتی که باید در زمان خرید گوشی رعایت کنید

 • موبایل خودر را از فروشگاه های معتبر که دارای پروانه کسب هستند خریداری کنید .
 • یک گوشی موبایل با ضمانت نامه معتبر بخرید.
 • در زمان خرید حتما از فروشنده فاکتور خرید مهر شده را دریافت کنید.
 • از خرید گوشی دسته دوم بدون جعبه اصیل خودداری کنید.
 • در صورت سرقت گوشی، پیش از حضور در دادگاه به وکیل کیفری یا مشاوره حقوقی سرقت مراجعه نمایید.
 • اخیراً این امکان به وجود آمده تا در صورت سرقت تلفن همراه به سامانه همیاب 24 مراجعه نموده و با درج مشخصات ، اعلام سرقت و درخواست ردیابی نمایید .
1 پاسخ
 1. مهدی
  مهدی گفته:

  با سلام ..من در همیاب مفقودی گوشی رو اعلام کردم آیا لازمه در دادسرا هم طرح شکایت کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *