اسناد لازم الاجرا چیست؟

اسناد لازم الاجرا در کنار اسناد عادی و اسناد رسمی بخش مهمی از انواع اسناد در علم حقوق را تشکیل می دهند. برخلاف تصور بسیاری از مردم اسناد رسمی و اسناد لازم الاجرا یکسان نبوده و مرز مشخصی میان آن ها وجود دارد. اسناد لازم الاجرا جنبه اجرایی دارند و به همین علت از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند. بنابراین شما برای بهره مندی از آثار آن ها نیازی به مراجعه به مراجع حقوقی یا قضایی ندارید. در این مقاله به معرفی انواع اسناد لازم الاجرا می پردازیم.

لازم به ذکر است اقسام سند در ماده 1286 قانون مدنی ذکر شده است؛ که عبارتند از سند عادی و رسمی در ماده 1287 قانون مدنی نیز سند رسمی تعریف شده است.

اسناد لازم الاجرا چیست؟

در مقالات دیگر وب سایت اسناد رسمی و عادی نیز به طور مفصل توضیح داده شده است .

اسناد لازم الاجرا چه اسنادی هستند ؟

اسناد رسمی مربوط به معاملات اموال غیرمنقول ثبت شده

سند رسمی اموال غیر منقول همانند خانه، آپارتمان، زمین و مغازه در صورتی که در اداره ثبت محلی به ثبت رسیده باشند از ارزشمندترین اسناد لازم الاجرا به شمار می روند. و عمل به مفاد آن ها نیازمند رسیدگی قضایی نیست. مگر اینکه همانند سایر اسناد لازم الاجرا مواردی همانند جعل بودن یا امثال آن ها در خصوص این اسناد مطرح گردد. اما در کل اصل بر لازم الاجرا بودن آن هاست. مگر اینکه تأمین مناسب در این زمینه اخذ شود و شواهد قانونی هم در خصوص جعل بودن آن ها وجود داشته باشد.

اسناد رسمی راجع به دیون و اموال منقول

این نوع اسناد علاوه بر اینکه رسمی هستند جنبه اجرایی هم دارند. بنابراین به عنوان اسناد لازم الاجرا شناخته می شوند. به اسناد رسمی راجع به دیون و اموال منقول باید بدون نیاز به طی کردن مراحل قضایی و صدور حکم از دادگاه صالح ترتیب اثر داده شود؛ البته اگر مال مورد نظر به نحوی از انها در اختیار شخص ثالث قرار گرفته باشد. برای جلوگیری از ضرر و زیان وارده به او باید مراحل قضایی برای اجرایی شدن آن ها طی گردد.

قباله نکاح، تعهدات ضمن عقد مندرج در قباله نکاح و سند طلاق

شروطی که در قباله نکاح یا سند طلاق ذکر شده است به تبعیت از اسناد مورد نظر قابلیت اجرایی دارند. در این خصوص می توان به لازم الاجرا بودن مهریه اشاره کرد. از تعهدات لازم الاجرا در سند طلاق نیز می توان به رجوع از بذل مهریه اشاره نمود.

اسناد رسمی نسبت به املاک ثبت شده به همراه املاکی که در وثیقه قرار دارند

دریافت اجراییه در خصوص اسناد رسمی نسبت به املاک ثبت شده به همراه املاکی که در وثیقه قرار دارند نیاز به صدور اجراییه در مراجع حقوقی و قضایی ندارد. در این خصوص دفترخانه ای که مبادرت به ثبت اسناد فوق نموده است می تواند نسبت به صدور اجراییه اقدام نماید.

چک یک سند لازم الاجراست

برخلاف تصور مردم چک یک سند رسمی نیست. اما یک برگه تجاری است و اعتبار بسیار بالایی دارد و به وسیله قانون جنبه لازم الاجرایی پیدا کرده است. جنبه اجرایی آن نیز بدین صورت است که شما برای وصول وجه چک باید به بانک محال علیه مراجعه نمایید. و نیازی نیست به دادگاه مراجعه کنید. (مگر در صورت برگشت خوردن چک)

قبوض اقساطی

قبوض مربوط به تقسیط مهریه، قبوض اقساطی ثبتی، قبوض اقساطی اصلاحات ارضی، تخلیه ملک به علت عدم پرداخت اجاره بهای مقرر از جانب موجر و مواردی از این قبیل در زمره مهمترین قبوض اقساطی قرار دارند. که امروزه افراد با آن ها سر و کار داشته و به عنوان اسناد لازم الاجرا نیز شناخته می شوند.

سایر اسناد لازم الاجرا

  • قراردادهای بانکی.
  • اظهارنامه حاوی بدهی های مربوط به هزینه ها و شارژ آپارتمان.
  • آب بهای مصرفی.
  • بهای برق مصرفی.
  • آرای داوری بورس اوراق بهادار.
  • تخلیه فروشگاه ها و غرفه های احداثی در پایانه ها و مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی.
  • اسناد عادی تنظیم شده میان بانک کشاورزی، شرکت ها و اتحادیه های تعاونی با وام گیرندگان.
  • عوارض شهرداری.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *